TOP10: Najbogatsi ludzie świata

Pieniadze

Amerykański magazyn Forbes od 25 lat przygotowuje ranking najbogatszych ludzi na świecie. W pierwszym sporządzonym rankingu znalazło się 140 osób, których majątki były minimum dziesięciocyfrowe. Po 25 latach ranking liczy 1225 nazwisk. Dziś z tych 140 na liście pozostało jedynie 24. Suma majątków miliarderów z listy wynosi rekordowe 4,6 biliona dolarów. Średni szacowany majątek jednej osoby to 3,7 mld dolarów.

Poniżej lista najbogatszych w 2012 roku wg magazynu Forbes:

10.Karl Albrecht10.Karl Albrecht

Narodowość: Niemcy

Majątek: 25,4 mld $

Główne źródło majątku: handel

Właściciel sieci supermarketów Aldi Sud. Sieć ma  4,5 tysiąca sklepów, w tym 1,2 tysiąca w USA. Razem z bratem rozwinęli sieć sklepów, którą następnie podzielili. Zaczynali pracując z mamą w sklepie spożywczym. Kluczem do ich sukcesu okazała się niska cena produktu

9. Li Ka-Shing9. Li Ka-Shing

Narodowość: Hongkong

Majątek: 25,5 mld $

Główne źródło majątku: różne

Po pięciu latach nieobecności wraca do pierwszej dziesiątki Forbes’a. Jest jednocześnie najbogatszym Azjatą.  Źródeł  jego majątku należy doszukiwać się w przeróżnych branżach: właściciel Northumbrian Water firmy dostarczającej wodę pitną 4,5 milionom Brytyjczyków  oraz 2,7 milionom usługi kanalizacyjne. Jedna na siedem rezydencji w Hongkongu została „zbudowana” przez niego. Posiada 13% udziału w światowym rynku transportu morskiego. Inwestuje także w serwisy internetowe typu Facebook. Łącznie zatrudnia ponad 270 tysięcy ludzi w 53 krajach. To tylko pokazuje skalę jego przedsięwzięć.

W wieku 12 lat zakończył edukację by pomagać rodzinie. Dwadzieścia lat później zaczął produkować zabawki i sztuczne kwiaty.

8. Stefan Persson 8. Stefan Persson

Narodowość: Szwecja

Majątek: 26mld $

Główne źródło majątku: handel

Właściciel dobrze znanej w Polsce sieci sklepów odzieżowych H&M. W zeszłym roku dołożył takie znane marki jak Versace i Marni. Obecnie posiada 2,5 tys. sklepów w 43 krajach. Warte podkreślić, że H&M to rodzinne imperium, które rozwijało się od 1947 roku.

 

 

7. Eike Batista

7. Eike Batista

Narodowość: Brazylia

Majątek: 30mld $

Główne źródło majątku: surowce i energetyka

Właściciel holdingu EBX. Firma miliardera zajmująca się poszukiwaniem ropy, OGX, pozwala mu szybko się bogacić. Jego 61 proc. udział w firmie stał się warty 19,8 mld dol., co stanowi 2/3 jego majątku. Ponadto czerpie zyski z wydobycia złota. Wróży mu się, że niedługo może zostać najbogatszym człowiekiem na świecie.

6. Larry Ellison

6. Larry Ellison

Narodowość: Stany Zjednoczone

Majątek: 36 mld $

Główne źródło majątku: IT

Właściciel firmy software Oracle zajmującej się oprogramowaniem.

Zaczął inwestować w branżę cloud computing kupując dwie firmyRightNow i Taleo za sumę 3,4 mld $.

 

5. Amancio Ortega5. Amancio Ortega

Narodowość: Hiszpania

Majątek: 37,5 mld $

Główne źródło majątku: handel, FMCG (produkty szybkozbywalne, produkty szybkorotujące)

Właściciel firmy odzieżowej Inditex, której najbardziej znaną marką jest ZARA. W lipcu 2011 odszedł ze stanowiska prezesa swojej firmy. Do Ortegi należy także Epic Residences & Hotel, luksusowy apartamentowiec w Miami. Oprócz tego, ma udziały w lidze piłki nożnej oraz arenę służącą do rozgrywania konkursów jeździeckich. W zeszłym roku kupił również Torre Picasso – 43-piętrowy drapacz chmur w Madrycie.

Interesujące jest to, że Ortega zaczynał jako pomocnik w sklepie z koszulkami. Razem z żoną szył szlafroki i bieliznę w mieszkaniu

4. Bernard Arnault4. Bernard Arnault

Narodowość: Francja

Majątek: 41 mld $

Główne źródło majątku: handel, dobra luksusowe

Prezes Louis Vuitton Moet Hennessy, luksusowej marki rozpoznawanej na całym świecie. Najbogatszy mieszkaniec Europy zwiększył w ostatnim roku zyski o 22 proc. Arnault inwestuje także, choć z mniejszym powodzeniem, w sieć Carrefour. Ciekawostką jest, że zainwestował również m.in. w garbarnię krokodylej skóry, Heng Long.

Jest właścicielem wyspy Indigo Island położonej na Bahamach (jej wynajem kosztuje 300 tys. dolarów za tydzień), a także hotelu Cheval Blanc w narciarskim kurorcie Courchevel (http://www.chevalblanc.com).

3. Warren Buffet

3. Warren Buffet

Narodowość: Stany Zjednoczone

Majątek: 44 mld $

Główne źródło majątku: inwestycje

Inwestor giełdowy, prezes Berkshire Hathaway – funduszu inwestycyjnego zarządzającego spółkami i ubezpieczeniami. Od jego nazwiska wzięło się pojęcie „reguła Buffetta”. Reguła mówi o tym, że najbogatsi powinni płacić minimum 30-procentowy podatek. W porównaniu z rokiem wcześniejszym z kasy ubyło mu 7 mld $.

 

2. Bill Gates

2. Bill Gates

Narodowość: Stany Zjednoczone

Majątek: 61 mld $

Główne źródło majątku: IT

Chyba najbardziej znany nam miliarder na świecie. Właściciel firmy Microsoft, która stanowi jedynie Około ¼ jego majątku. Resztę Bill Gates przetrzymuje funduszach private equity, obligacjach i akcjach takich spółek jak amerykański Ecolab lub meksykańska stacja telewizyjna Televisa. Warto dodać, że Gates jest chyba najbardziej hojnym człowiekiem na świecie – przekazuje ogromne pieniądze na pomoc dla ludzi. Według Forbes’a przeznaczył m.in. 28 mld dolarów na wyeliminowanie polio w Indiach. Prowadzi własną fundację.

 

1. Carlos Slim Helu 1. Carlos Slim Helu

Narodowość: Meksyk

Majątek: 69mld $

Główne źródło majątku: branża telekomunikacyjna

Po raz trzeci z rzędu najbogatszy człowiek na Ziemi, mimo iż w 2012 roku majątek jego uszczuplił się o 5 mld dolarów. Prezes Telemexu. Ma udziały w firmach wydających np. „New York Times’a”. Kwestia umiejscowienia go na pierwszym miejscu w rankingu Forbes’a jest dość kontrowersyjna. Panuje przeświadczenie, iż droga do takiego majątku Carlosa Slima Helu nie była zbyt „czysta”. Wpływ miały układy polityczne i bezsilność rządzących. Warto tylko dodać, że jego firma ma monopol na usługi telekomunikacyjne na meksykańskim rynku, więc tak naprawdę może robić co chce.

Źródło: Forbes Polska


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

2 Comments

  1. kasiaW

    15 maja 2013 at 11:00

    Ciekawe jak wypadaja Czarnecki i Kulczyk?

  2. Marcin - NRWTrip

    30 sierpnia 2015 at 12:36

    Niemiec dopiero na 10 miejscu… słabo :/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *