TOP10: Whisky warte degustacji #1

bECZKI OD WHISKY

Pierwszy post z serii Whisky warte degustacji. Lista ta nie ma formy rankingu, a jedynie ma zachęcić do wypróbowania poniższych trunków. Zapraszamy do lektury.

10. Dalmore 12-Year-Old

Typ: Single Malt

Zawartość alkoholu: 40%

Północne Highlands to ojczyzna krzepkich whisky, które dla osiągnięcia dojrzałości wymagają znacznie więcej niż nakazane prawem 3 lata w beczce. Ta 12-latka to najmłodszy Malt butelkowany w destylarni Dalmore. Aby poradzić sobie z ciężarem i ciałem tego spirytusu, wlewa się go na pierwsze 8-10 lat do beczek z amerykańskiego dębu białego. Potem przelewa się ją do beczek (pierwsze napełnienie) po sherry oloroso Matusalem. Pasują one bo sherry Matusalem jest pełna, bogata i słodka, a zawiera 25% Pedro Ximenez. Wcześniej sherry leżakuje w tych beczkach przez 30 lat. Według Dalmore w każdej takiej beczce (600l) pozostawia się pięć litrów sherry. Podczas transportu z Hiszpanii do dwóch litrów trunku wsiąka w drewno, resztę trzeba usunąć. Do tych beczek wlewa się whisky Dalmore i pozostawia na 3 lata.

 

Whisky Dalmore 12 Years Old

Whisky Dalmore 12 Years Old

9. Ardbeg 10-Year-Old

Typ:Single Malt

Zawartość alkoholu: 46%

Ardbeg ma opinię jednego z najlepszych single maltów świata. Choć terminu „ikoniczny” wyraźnie się nadużywa, w tym przypadku jest on zdecydowanie na miejscu. Pod względem charakteru Ardbeg uważana jest za jedną z najbardziej skrajnych whisky z Islay. Należy do najbardziej torfowych z regularnie dostępnych single maltów.

Whisky Ardbeg 10 Years Old

Whisky Ardbeg 10 Years Old

8 . Glenfiddich 15-Year-Old

Typ: Single Malt

Zawartośc alkoholu: 40%

Glenffidich 15-Year-Old single malt to klejnot z asortymentu tej destylarni, a także ulubiony napitek jej pracowników. Choć świat szaleje na punkcie superluksusowych i wiekowych whisky, ten wspaniały trunek winien zająć wysoką pozycję na liście każdego smakosza whisky. Nie tylko z powodu ceny i złożoności, ale też dlatego, że pijąc go pomagamy zachować dość niezwykłą metodę jego produkcji.

Whisky Glenfiddich 15 Years Old

Whisky Glenfiddich 15 Years Old

7 . Edradour 10-Year-Old

Typ: Single Malt

Zawartość alkoholu: 40%

Położenie i budynki Edradour (po gaelicku “między dwiema rzekami”) należą do najpiękniejszych w Szkocji. Jest to mała destylarnia. Przy pełnej obsadzie zakład produkuje tylko 12 beczek spirytusu na tydzień. Inaczej niż w wielu przedsiębiorstwach nie marzy się tu o wzroście czy osiągnięciu maksimum produkcji. To minimalistyczne podejście zapewniało firmie dobre miejsce przez całą jej historię. Zarejestrowana w 1825 roku przez pierwsze 100 lat istnienia swe produkty sprzedawała wyłącznie na ekskluzywne blendy jak House of Lords czy King’s Ransom. Dopiero w 1986 roku ta malutka gorzelnia po raz pierwszy pozwoliła światu skosztować próbki swojego single maltu.

 

Whisky Edradour 10 Years Old

Whisky Edradour 10 Years Old

6 . Bowmore Legend

Typ: Single Malt

Zawartość alkoholu: 40%

Miejscowa legenda o Bowmore mówi, że szatan próbował się wśliznąć do środka kościoła , ale bez powodzenia. Parafianie ścigali go po ulicach, więc wpadł do destylarni i odtąd go nie widziano. Chodziły słuchy, że skrył się w beczce, którą niedługo potem wysłano na kontynent.

Przechodząc od legendy do faktu, wiadomo na pewno, że gorzelnia Bowmore jest najstarszą na Islay. W 1779 roku, 11 lat po powstaniu miejscowości Bowmore, John Simpson założył tam wytwórnię whisky. Należała doń przez prawie 60 lat. Lokalny folklor stanie się namacalnym przeżyciem po nalaniu sobie szklaneczki Bowmore Legend.

 

Whisky Bowmore Legend

Whisky Bowmore Legend

5 . Tomintoul 10 Years Old

Typ: Single Malt

Zawartośc alkoholu: 40%

Whisky dojrzewająca przez okres 10 lat, posiadająca lekki, kwiatowy aromat z przyjemnym słodowym akcentem. W smaku delikatna z nutą wanilii, toffi, jabłka i cytryny. Zakończenie średniej długości, pozostawiające posmak miodu i słodu.

Okolica zakładu Tomintoul obfituje w bardzo dobrej jakości wodę, spływającą z wysokich gór Cairngorm. Gorzelnia położona jest na wysokości 350 metrów nad poziomem morza, dzięki czemu zajmuje drugie miejsce wśród najwyżej położonych destylarni w Szkocji. Powstała stosunkowo niedawno w latach 1964-1965.

 

Whisky Tomintoul 10 Years Old

Whisky Tomintoul 10 Years Old

4. Knob Creek 9-years old

Typ: Bourbon

Zawartość alkoholu: 50%!!!

Knob Creek to whiskey typu burbon, produkowana przez destylarnię Jim Beam w Clermont w stanie Kentucky. To 9-letni Bourbon, który charakteryzuje się pełnym, bogatym, lekko słodkawym smakiem i aromatem charakterystycznym dla najsłynniejszych bourbonów z Kentucky. Wspaniały reprezentant amerykańskiej whiskey – odpowiednio długo starzony w małych beczkach, pełny o niezwykle bogatej palecie aromatyczno-smakowej i długim rodzynkowo-korzennym finiszu . Knob Creek jest zawarty w nietypowej szklanej butelce dodatkowo zakorkowanej i zabezpieczonej woskiem.

 

Knob Creek Kentucky Straight Bourbon Whisky

Knob Creek Kentucky Straight Bourbon Whisky

3 . The Glenlivet 15 YO French Cask

Typ: Single Malt

Zawartość alkoholu: 40%
Założona w 1824 r. destylarnia Glenlivet jest najstarszą legalnie działającą destylarnią w rejonie Speyside, znaną jako „The single malt that started it all”.  Marka The Glenlivet jest najlepiej sprzedającą się whisky słodową w USA oraz drugą pod względem sprzedaży single maltów na świecie.

The Glenlivet 15 YO French Oak to bardzo delikatna, słodka whisky, która dojrzewała w beczkach wykonanych z francuskiego dębu przez 15 lat. Wyczuwalne subtelne aromaty orzechów.

 

Whisky Glenlivet 15 Years Old French Cask

Whisky Glenlivet 15 Years Old French Cask

2 . Talisker 10 Years Old

Typ: Single Malt

Zawartość alkoholu: 45,8 %

Potężnie zbudowana, o kremowej fakturze whisky. W smaku pierwsze uderzenie mocno torfowo – korzenne, a pod nim nutki słodkie i miodowe. Aromat morskich wodorostów i powietrza nasyconego jodem, przeplatany nutami karmelu. Finisz długi, wytrawny, o mocnym dominancie czarnego pieprzu.

Destylarnia Talisker założona została w roku 1830 przez braci Hugha i Kenetha MacAskillów. W języku gaelickim nazwa talisker oznacza „kamienistą krainę”. Destylarnia znajduje się na wyspie Sky, a etykieta każdej z butelek ozdobiona jest współrzędnymi geograficznymi położenia destylarni.

Whisky Talisker 10 Years Old

Whisky Talisker 10 Years Old

1. Whisky Chivas Regal 25 Years Old

Typ: Blended Whisky

Zawartość alkoholu: 40%

Wersja dla osób dysponujących większą gotówką. Barwa miodowego złota rozlewa się kusząco nutami pomarańczy, brzoskwini, orzechów i marcepanu.  W smaku dominuje nuta mlecznej czekolady z pomarańczami oraz palonego karmelu. Finisz gładki, łagodny, zmysłowo długi.

Trunek ten oparto na historii pierwszego blendu firmy Chivas, który przypłynął statkiem do Nowego Yorku z Aberdeen w 1909 roku. Blisko 100 lat temu Chivas Regal 25 yo kreowała standardy szkockiej whisky, podobnie dziś staje się wzorem.

Whisky Chivas Regal 25 Years Old

Whisky Chivas Regal 25 Years Old


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

2 Comments

 1. Sklal

  26 lutego 2016 at 15:44

  A gdzie Lagavulin 16? Powinien być na pierwszym.
  Glenfidich 18?
  Chivas to Blend, jak może królować nad Single’ami?

 2. Voivod

  10 marca 2016 at 21:30

  Z ciekawością wspinałem się w tym rankingu, czytając każdą opinie. Trochę zaskoczył mnie bourbon na 4 miejscu (choć świetny). Miejsce 1 zaskoczenie całkowite, a w związku z tym cały ranking niestety nie do przyjęcia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *