TOP10: Najdroższe prezenty i podarunki w historii

prezent

Miłość i przyjaźń nie zna granic. Dla niektórych okazywanie miłości nie ma ograniczeń….. w pieniądzu. Dla swoich ukochanych staramy się dobierać prezenty jak najdroższe, najbardziej przydatne, które sprawią drugiej osobie radość. Oto lista ukazująca najdroższe prezenty i podarunki w historii.

10. Torebka Victorii Beckham

Mąż pani Victorii Beckham podarował jej na gwiazdkę torebkę wysadzaną diamentami, której rocznie produkuje się tylko 3 sztuki. Produkt nazywa się „The Silver Himalayan”. Torebka zrobiona jest z pięknej, białej krokodylej skóry i posiada 3-karatowy diament na zamku. Kosztowała 129 tysięcy dolarów (prawie 420 tys. złotych). Szacuje się, że łączna kolekcja torebek najznamienitszych projektantów, w której posiadaniu jest Victoria Beckham kosztowała przeszło 3 miliony dolarów.

Torebka Victorii Beckham

Torebka Victorii Beckham

9. Pierścionek zaręczynowy dla Beth Ostrosky

Znany amerykański dziennikarz radiowy i telewizyjny Howard Stern zaprojektował dla swojej narzeczonej pierścionek z 5,2 karatowym szmaragdem, którego podarował jej na Walentynki w 2007 roku.

Howard_Stern_piersionek_zareczynowy_top10

8. Prezenty dla Obamy od Króla Abdullaha

Jako przejaw niezwykłej uprzejmości, chęci współpracy i poprawy stosunków Arabii Saudyjskiej z USA, Król Abdullah obdarował amerykańskiego prezydenta Obamę, w czasie pierwszego roku prezydentury prezentami wartymi 300 tys. dolarów. Podarunkami były między innymi biżuteria oraz rzadkie egzemplarze książek, zegarek, marmurowe ornamenty ze złotymi palemkami i wielbłądami.

Król Abdullah i Barack Obama

Król Abdullah i Barack Obama

7. Statua Wolności

Wybudowana została dla uczczenia przyjaźni między Francuzami i Amerykanami. Zaprojektowana przez Bartholdiego, Statua Wolności z cokołem liczy 93 m, symbolizuje wolność i sprawiedliwość. Statua była darem dla Amerykanów od narodu francuskiego. Wzniesiona w latach 1884-1886 kosztowała Francuzów 530 300 dolarów. Podstawa pod statuę to koszt 280 tys. $ z czego większość była opłacona z publicznych pieniędzy Amerykanów. W 1924 roku uznano ją za narodowy pomnik Stanów Zjednoczonych, a w 1984 roku wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Statue of Liberty

Statue of Liberty

6. Diament dla Elizabeth Taylor

Elizabeth Taylor otrzymała w swoim życiu wiele drogich prezentów od swojego męża Richarda Burtona. Ten, który otrzymała na swoje 40 urodziny przebił jednak wszystkie. Był to 69,42 karatowy diament w kształcie gruszki (zwany potocznie Taylor-Burton Diamond), pochodzący z Południowej Afryki. Ten drobny prezencik kosztował Burtona ponad milion dolarów. W 1978 roku Elizabeth Taylor sprzedała go na aukcji za 5 milionów. Obecna wartość diamentu nie jest znana.

Diament Taylor-Burton

Diament Taylor-Burton

5. Pierścionek dla Beyonce

Piosenkarka Beyonce Knowles otrzymała od swojego ukochanego – znanego rapera Jay-Z niesamowity pierścionek z 18 karatowym diamentem zatopionym w platynie, który kosztował ponad 5 milionów dolarów. Pierścień jedyny w swoim rodzaju, został ubezpieczony na taką samą kwotę. Zaprojektowany przez Lorraine Shwartz, która wykonywała biżuterię dla takich gwiazd jak Christina Aguilera, Jessica Simspon, Jennifer Lopez, Angelina Jolie. Właścicielka pierścionka nosi podobno na ręku imitację za 5000 dolców.

Beyonce_pierscionek_top10

4. Rzeźba Romana Abramowicza

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie, Roman Abramowicz zapłacił 14 milionów dolarów za rzeźbę wykonaną z brązu, którą ofiarował swojej dziewczynie. Projekt Szwajcara Alberto Giacometti’ego nazywa się „Femme de Venise”.

Femme De Venise

Femme De Venise

3. Diament Orłowa

Prezent ten został ofiarowany cesarzowej Rosji Katarzynie Wielkiej przez hrabiego Grigorija Orłowa. Oboje uwielbiali zasypywać się prezentami. Sama cesarzowa podarowała mu 800 sług, wybudowała mu pałac oraz kupiła  posiadłość koło Petersburga. Ten w zamian podarował jej unikatowy diament, który był w połowie tak duży jak gołębie jajko. W 1978 roku  diament nazwano od nazwiska darczyńcy-  Orłow i włączono go do berła. Wartość tego podarunku jest trudna do określenia, sam diament waży 198,62 karaty.

Diament Orłowa

Diament Orłowa

2. Koh-i-noor

Koh-i-noor to nazwa jednego z największych znalezionych diamentów na świecie. Znaleziono go w Andhra Pradesh w Indiach kilka wieków temu. Przez długi czas należał do monarchów władających Indiami, dopóki nie trafił w ręce Anglików. Brytyjczycy w 1950 roku pokonali Maharaja Dhulipa Singha z Pendżabu i uznali diament za zdobycz wojenną. Późniejsze ustalenia sprawiły, że trafił on jako „wymuszony” dar dla brytyjskiej królowej Elżbiety – stąd jego obecność w poniższym zestawieniu. Masa kamienia to ponad 186 karatów, przy czym kamień jest mniejszy niż był pierwotnie. Wartość kamienia jest trudna do oszacowania, uważany jest za bezcenny. W 1937 stał się częścią korony królowej brytyjskiej, która przechowywana jest obecnie w Tower of London.

Koh_i_noor

Koh_i_noor

1. Świątynia Taj Mahal

Świątynia Taj Mahal została wzniesiona jako wyraz wielkiej miłości. Budowana na życzenie Shahdżahana by upamiętnić jego uczucie do ukochanej żony Mumtaz Mahal, która zmarła w wieku 39 lat w czasie porodu ich 14 dziecka. Jej śmierć wstrząsnęła władcą, który wybudował ten przepiękny obiekt, spełniając jej ostatnie życzenie. Mauzoleum to zwane świątynią miłości było najpiękniejszą świątynią na świecie w tamtym czasie. Pracę rozpoczęto w 1632 roku i trwały 22 lata. Przy budowie pracowało 20 000 robotników i rzemieślników.

Świątynia Taj Mahal

Świątynia Taj Mahal

Wnętrze Taj Mahal

Wnętrze Taj Mahal


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *