TOP10: Filmy z przebierankami w tle

Pani Doubtfire

Kobieta udająca mężczyznę, by zdobyć pracę. Mężczyzna wciela się w kobietę, by ukryć swą tożsamość i uniknąć kłopotów. To tylko kilka przykładów motywów stanowiących podstawę wielu komedii. T10 przedstawia 10 filmów, w których główni bohaterowie przebierają się za osoby z innej płci. Listę utworzono chronologicznie.

10. Viktor und Viktoria – 1933, reż. Reinhold Schunzel

Niemiecka komedia omyłek – dziewczyna marząca o karierze scenicznej daje się namówić znajomemu. by wcielić się w postać aktora Viktora i występować w męskich rolach. Rozpoczyna to sekwencję zabawnych skeczy. Film cieszył się popularnością, w późniejszych latach stał się podstawą kilku remake’ów, m.in. brytyjskiego „Sylvia Scarlett” z 1935 roku z Katherine Hepburn czy amerykańskiego musicalu „Victor,Victoria” z 1982 z Julie Andrews.

Victor und Victoria

Victor und Victoria

9. Czy Lucyna to dziewczyna? – 1934, reż. Juliusz Gardan

W polskie przedwojennej komedii romantycznej tytułowa Lucyna, chcąc pracować jako inżynier, podaje się za mężczyznę. Wdaje się wszelako w niebezpieczną relację z przełożonym. Rolę Lucyny vel Juliana zagrała gwiazda kina Jadwiga Smosarska.

Czy Lucyna to dziewczyna?

Czy Lucyna to dziewczyna?

8. Poszukiwany, poszukiwana – 1973, reż. Stanisław Bareja

Pracownik naukowy w obawie przed wymiarem sprawiedliwości, który miałby go ścigać za zagubienie obrazu z galerii, ukrywa się pod postacią gosposi Marysi, brawurowo zagranej przez Wojciecha Pokorę. Przebieranka pozwala pokazać przekrzywiony obraz PRL-owskiej rzeczywistości.

Poszukiwany, poszukiwana

Poszukiwany, poszukiwana

7. Tootsie – 1982, reż. Sydney Pollack

W akcie desperacji nieznany, bezskutecznie poszukujący swej szansy aktorzyna Michael Dorsey (Dustin Hoffman) przebiera się za kobietę Dorothy Michaels i dostaje rolę w telenoweli. Jako aktorka robi niespodziewanie zawrotną karierę. Przebieranka stwarza jednak zasadnicze problemy w życiu osobistym Michaela/Dorothy.

Tootsie

Tootsie

6. Jentl – 1983, reż. Barbra Streisand

Przebieranka bez wątków komediowych – tytułowa bohaterka, przeciwstawiając się wymogom ortodoksyjnej religii i żydowskich zwyczajów zabraniających dziewczętom religijnych studiów, przebiera się w strój chłopca, by móc uczyć się w jesziwie. Doskonały plan krzyżuje miłość. Scenariusz powstał na podstawie opowiadania Isaaca Bashevisa Singera.

Jentl

Jentl

5. Uciekające zakonnice – 1990, reż. Jonathan Lynn

Gangsterzy nieudacznicy ukrywają się w żeńskim klasztorze przed ścigającym ich za kradzież mafijnych pieniędzy bossem.

Uciekające Zakonnice

Uciekające Zakonnice

4. Pani Doubtfire – 1993, reż. Chris Columbus

Bezrobotny aktor Daniel Hilliard w tej roli Robin Williams, pozbawiony przez byłą żonę prawa do kontaktu z dziećmi, w przebraniu starszej pani zostaje ich gosposią.

Pani Doubtfire

Pani Doubtfire

3. Agent XXL – 2000, reż. Raja Gosnell

Agent FBI Malcolm Turner (Martin Lawrence) wraz ze swym partnerem, Johnem, ma wyjechać do prowincjonalnego miasteczka na południu Stanów Zjednoczonych i pojmać groźnego recydywistę, Lestera Vesco, który uciekł z więzienia, gdzie osadzono go za napad na bank. Malcolm zastawia pułapkę w domu sędziwej czarnoskórej matrony, Hattie Mae Pierce zwanej „Mamuśką” wcielając się w jej postać.

Agent XXL

Agent XXL

2. Ona to on – 2006, reż. Andy Fickman

Viola,  dowiaduje się, że w jej nowej szkole nie ma dziewczęcej drużyny piłki nożnej. Nie chcąc rezygnować ze swojej pasji, postanawia udawać swojego brata bliźniaka i zamiast niego chodzić do szkoły z internatem, a wszystko po to, by dalej grać. Wszystko się komplikuje, gdy Viola zakochuje się w swoim współlokatorze.

Ona to On

Ona to On

1. Złoty środek – 2009, reż. Olaf Lubaszenko

Mirka (Anna Przybylska), która ukończyła wydział prawa. Dla mieszkańców rodzimej kamienicy stanie się ostatnią deską ratunku. By im pomóc, musi zdobyć się na brawurową mistyfikację. Pomaga jej w tym wuj Bogumił charakteryzator i przedstawiciel mniejszości seksualnej. Zmienia się ona w ten sposób w przystojnego młodzieńca i będzie musiała zdobyć się na najbardziej zwariowany numer w całej dotychczasowej karierze.

Złoty Środek

Złoty Środek


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *