TOP10: Zaskakujące fakty o Chinach

Piękna fryzura Chiny

Jak już pisaliśmy wcześniej – Link –  Chiny to kraj niezwykły z wielu powodów. W celu potwierdzenia tamtych słów przedstawiamy kolejny artykuł prezentujący 10 zaskakujących faktów o Chinach.

10. Egzekucje

W Chinach wykonuje się trzykrotnie więcej wyroków śmierci niż we wszystkich krajach całego świata razem wziętych. Amnesty International szacuje, że np. w 2008 roku potwierdzono 1718 egzekucji, ale dużo więcej nie zostało nigdzie zaraportowane. Mówi się nawet o ponad 6000. Wiele wyroków wykonuje się na ulicach w tzw. vanach egzekucyjnych za pomocą zastrzyków z trucizną.

Van egzekucyjny

Van egzekucyjny

9. Chrześcijanie

W Chinach niezwykle szybko rozwija się chrześcijaństwo. Szacuje się, że zadeklarowanych chrześcijan jest tam ponad 54 miliony.

Chińskie zakonnice

Chińskie zakonnice

8. Olimpijczycy

Olimpiada w Pekinie w 2008 roku to powód do dumy dla wielu Chińczyków. Tak wielkie wydarzenie, spowodowało, że ponad 4000 tysiące nowonarodzonych dzieci nazwano na cześć igrzysk olimpijskich. Większość z dzieci nazwanych „Aoyun”, (co oznacza Igrzyska Olimpijskie) to chłopcy. Co więcej, także ponad 4000 nazwano imionami maskotek olimpiady w Pekinie, czyli BeiBei, NiNi, JingJing, Ying Ying oraz HuanHuan.

Chińskie dzieci

Chińskie dzieci

7. 45 miliardów patyczków

Szacuje się, że Chińczycy zużywają i wyrzucają do kosza około 45 miliardów par jednorazowych pałeczek w ciągu roku. To w sumie 1,7 mln metrów sześciennych drewna lub 25 milionów rosnących drzew.

Młoda chinka z pałeczkami

6. Życie za mniej niż dolara dziennie

Bieda w Chinach jest wszechobecna. W 1981 roku 64% populacji Chin żyło za mniej niż dolara dziennie. Na szczęście w miarę upływu lat,  wskaźnik ten zmalał do 10% w 2004 roku, wskazując na to, że przeszło 500 milionom Chińczyków żyje się lepiej.

Chinka odzyskująca cegły

Chinka odzyskująca cegły

5. Ponad 700 milionów Chińczyków nie ma dostępu do czystej wody

Chińczycy stanowią 20% populacji świata, ale mają dostęp tylko do 7% światowych zasobów słodkiej wody. Co gorsze 90% wód podziemnych w miastach i 75% rzek i jezior jest zanieczyszczonych. To oznacza, że ponad 700 milionów Chińczyków pije zanieczyszczoną wodę każdego dnia.

Chiny mają deficyt czystej wody

Chiny mają deficyt czystej wody

4. Makaron i lody wymyślono w Chinach

Mrożona mikstura mleka i ryżu została wymyślona około 200 lat przed Chrystusem, dając początek lodom. Również 4000 lat liczyła miska z makaronem odkryta przez archeologów w zachodnich Chinach, dając podstawy do wnioskowania, że Chińczycy wymyślili makaron przez Włochami.

Mała azjatka z lodami w nosie

Mała azjatka z lodami w nosie

3. Ponad 50% podrobionych towarów w UE pochodzi z Chin

W Europie Chiny są głównym graczem na rynku łamania praw własności z 54% udziałem w rynku podrabianych towarów. Najczęściej podrabiane są płyty CD i DVD z muzyką, filmami i grami, w liczbie prawie 80 milionów sztuk. Ponadto do Europy trafiają chińskie papierosy, podrabiane ubrania, galanteria i różne dodatki.

Nielegalne oprogramowanie

Nielegalne oprogramowanie

2. W Chinach dalej szaleją średniowieczne plagi

W 2009 odnotowano przypadki występowania dżumy w prowincji Qinghai, gdzie miasteczko Ziketan obłożono kwarantanną. Chiny doświadczają sporadyczne wybuchy dżumy, która rozprzestrzenia się w powietrzu i może być roznoszona przez ludzi drogą kropelkową.

Chińczycy w maskach

1. Do 2025 roku Chiny wybudują 10 miast wielkości Nowego Jorku

Skala i stopień urbanizacji w Chinach jest ogromny. Mc Kinley Global Institute szacuje, że jeśli Chiny utrzymają takie tempo rozwoju to w 2025 roku w miastach Chin, będzie mieszkać 926 milionów ludzi, a do 2030  ich liczba przekroczy miliard. W ten sposób w ciągu 20 lat populacja chińskich miast zwiększy się o 350 milionów ludzi – to więcej niż cała obecna populacja Stanów Zjednoczonych. Do 2025 Chiny będą miały 219 miast, w których liczba mieszkańców będzie przekraczać milion mieszkańców i 24 powyżej 5 milionów. Ponadto szacuje się, że 40 miliardów metrów kwadratowych ziemii zostanie zabudowane 5 milionami budynków.

Pekin nocą

Pekin nocą


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *