TOP10: Największe miasta w Polsce

Gdansk

Oto 10 najliczniej zamieszkałych miast w Polsce. Ranking opiera się na danych Głównego Urzędu Statystycznego. Określają stan ludności w miastach na dzień 31 marca 2011 roku.

10. Katowice

Pierwszą dziesiątkę otwiera największe miasto Górnego Śląska – Katowice z liczbą ludności ponad 310 tys. mieszkańców. Od 5 lat ludność miasta utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Szczyt swojej populacji Katowice osiągnęły w 1987 roku, kiedy zamieszkiwało je ponad 368 tys. ludzi.

Katowice

Katowice

9. Lublin

Jedyne miasto reprezentujące wschodnią część naszego kraju w pierwszej dziesiątce – największe polskie miasto po wschodniej stronie Wisły – zaliczane do Małopolski. Stan ludności od blisko 25 lat utrzymuje się na podobnym poziomie z lekką tendencją zniżkową w ostatnich 5 latach. Obecnie Lublin zamieszkuje ponad 349 tys. osób.

Lublin

Lublin

8. Bydgoszcz

To największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Położone nad Wisłą, liczy obecnie prawie 364 tys. mieszkańców.

Bydgoszcz

Bydgoszcz

7. Szczecin

Liczba mieszkańców – ponad 410 tys., największe miasto województwa zachodnio-pomorskiego położone nad Odrą. Na skutek przesiedlenia ludności niemieckiej w 1945 roku miasto Szczecin liczyło jedynie 26 tys. mieszkańców. Miasto stale się rozrastało i w roku 1994 osiągnęło jak dotąd największą liczbę mieszkańców – 419,6 tys. Jako jedno z nielicznych miast z pierwszej dziesiątki charakteryzuje się minimalną tendencją wzrostową pod względem zamieszkujących je osób.

Szczecin

Szczecin

6. Gdańsk

Jedno z najstarszych miast w Polsce, wchodzące w skład Trójmiasta. Liczy obecnie lekko ponad 460 tys. mieszkańców. Najwięcej ludzi zamieszkiwało Gdańsk w roku 1987 – było ich ponad 469 tys.

Gdansk

Gdańsk

5. Poznań

Stolica Wielkopolski, położona nad Wartą, to pierwsze miasto, które przekracza 500 tysięcy mieszkańców. Wg danych GUSu w 2011 roku Poznań zamieszkiwało prawie 555 tys. ludzi. Najwięcej mieszkańców Poznań liczył w 1990 roku – 590 tys. osób.

Poznan

Poznań

4. Wrocław

Stolica Dolnego Śląska, położona nad Odrą, zamieszkuje ją ponad 640 tys. osób. Podobnie jak w przypadku Szczecina, na skutek przymusowych przesiedleń Wrocław liczył w 1946 roku jedynie 170 tys. osób. W 1991 roku natomiast osiągnięto jak dotąd największą liczbę mieszkańców – 643 tys.

Wrocław

Wrocław

3. Łódź

Trzecie co do wielkości miasto w Polsce, stolica województwa łódzkiego. Obecnie zamieszkiwane przez prawie 723 tys. osób. Łódź przeżywa ogromne problemy ludnościowe. W przeciągu 25 lat z miasta ubyło około 125 tys osób.

Łódź

Łódź

2. Kraków

Historyczna stolica Małopolski, jedno z najstarszych miast w Polsce, dawna siedziba królów, cechuje się ogromną wartością historyczną. Kraków zamieszkuje ponad 757 tys. osób i co roku odnotowuje wzrost liczby mieszkańców.

Kraków

Kraków

1. Warszawa

Na miejscu pierwszym stolica Polski, Warszawa – jedyne miasto w Polsce z ponad milionową liczbą mieszkańców, a dokładniej 1,7 mln. Oprócz tego jest jednym z najgęściej zaludnionych miast w Polsce (6 miejsce). Ludność miasta stołecznego Warszawy to prawie 4,5% ogólnej populacji naszego kraju.

Warszawa

Warszawa


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

2 Comments

 1. gawiii

  16 listopada 2014 at 19:09

  To jakieś nieporozumienie! Bydgoszcz, Szczecin? hahahahaha!

  • Bydgoszczanka

   11 sierpnia 2015 at 10:57

   O co ci chodzi?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *