TOP10: Interesujące fakty o konfliktach zbrojnych

logo wojna

Konflikty zbrojne na świecie toczone były od zawsze, ginęły w nich masy ludzi i doprowadzały do ruiny całe miasta i państwa. Wojny są nieuniknione – na szczęście trwają dziś one krócej i pochłaniają mniej ofiar. Udzielamy odpowiedzi na 10 interesujących faktów związanych z konfliktami zbrojnymi.

10. Obecnie prowadzi się mniej wojen, ale uczestniczy w nich więcej krajów

Współczesne konflikty zbrojne pochłaniają mniej ofiar i z reguły trwają krócej niż te, które miały miejsce w przeszłości. Po 1988 roku liczba wojen, w trakcie których zginęło ponad 1000 osób, spadła o 78 procent. Jednocześnie wybucha rocznie mniej konfliktów, niż np. jeszcze 100 lat temu. Ponieważ jednak bierze w nich udział wiele państw ( jak choćby w Afganistanie ), coraz więcej narodów znajduje się w stanie wojny.

kobiety w armii

9. Gracze komputerowi nie są lepszymi żołnierzami

Przeprowadzone przez amerykańska armię badania dały zaskakujące wyniki: żołnierze, którzy grają w gry FPS, znacznie gorzej radzą sobie z rozpoznawaniem ukrytych na poboczu drogi ładunków wybuchowych, niż ci, którzy nie są graczami. Wyjątkowo dobre wyniki uzyskiwali żołnierze pochodzący z dzielnic kontrolowanych przez gangi. Dlaczego? Mają na oku całą okolicę, a nie – jak gracze – tylko jej wycinek.

8. Reguły wojny

Pierwszym utrwalonym na piśmie zbiorem reguł prowadzenia wojny był tzw. kodeks Liebera, podpisany w 1863 roku przez ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Abrahama Lincolna. Zbiór opracował prawnik Francis Lieber, a przeznaczony był dla wojsk stanów północnych uczestniczących w wojnie secesyjnej. Zawierał reguły dotyczące humanitarnego traktowania jeńców wojennych oraz ludności cywilnej, a także podkreślał zasadę usprawiedliwionego użycia siły militarnej.

Russian Army parade

7. Wciąż ściga się zbrodniarzy nazistowskich

Choć od zakończenia II wojny światowej minęło 67 lat, Centrum Szymona Wiesenthala publikuje co roku listę 10 najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy hitlerowskich. Wśród nich jest Alois Brunner, człowiek odpowiedzialny za wywóz do obozów ponad 100 tys. osób Ostatni jak dotąd wyrok za zbrodnie nazistowskie zapadł w sprawie Iwana Demianiuka, który był strażnikiem w obozach śmierci. Skazano go na 5 lat.

6. Ile ofiar cywilnych pochłania wojna?

Wg ONZ w ciągu pierwszego półrocza 2011 roku na skutek działań oddziałów rządowych oraz Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa zginęło w Afganistanie 204 cywilów. 38 procent z nich poniosło śmierć podczas ataków przeprowadzonych przez drony, helikoptery bądź samoloty bojowe. Oddziały wojsk lądowych ponoszą odpowiedzialność za śmierć 46 procent osób. W tym samym okresie około 1400 cywilów zabitych zostało w wyniku działań sił antyrządowych. Większość z nich zginęła na skutek samobójczych zamachów terrorystycznych i ataków z użyciem materiałów wybuchowych.

Chłopie bierze wodę od żołnierza

5. Polscy żołnierze strzelają z karabinu 96 Beryl

Polskie wojska lądowe wyposażone są w karabin szturmowy wz. 96 Beryl. Z tego mierzącego 94 cm długości o ważącego 3,9 kg następcy słynnego kałasznikowa można oddać, w zależności od rodzaju magazynka 20 lub 30 strzałów. Beryl uchodzi za pewną i skuteczna broń. Przyrządy celownicze umożliwiają strzelcowi szybkie namierzenie wroga z odległości do 600 metrów. Egzemplarz w wersji podstawowej kosztuje około 4200 złotych.

4. Juliusz Cezar był zbrodniarzem

W 55 roku p.n.e. Juliusz Cezar w obawie przed naporem germańskich plemion, które mogłyby pomóc Galom w wojnie z Rzymem, zdecydował się na atak z zaskoczenia. Szturm na nieprzygotowanych Germanów skończył się rzezią. Szacuje się, że w wyniku masakry lub utonięcia w Renie mogły zginąć setki tysięcy ludzi- także kobiety i dzieci. Okrucieństwa te nawet w Rzymie wywołały oburzenie. Dziś zostałyby potraktowane jako zbrodnia wojenna.

Wtuleni żołnierze

3. Najkrótsza wojna

Wojna toczona między Wielką Brytanią a Sułtanatem Zanzibaru toczyła się 27 sierpnia 1896 roku od godziny 9.02 do 9.40. Wśród Brytyjczyków nie odnotowano ofiar śmiertelnych, zaś po stronie Zanzibaru zginęło ok. 300 osób, a 200 zostało rannych. Wojna wybuchła, kiedy Khalid bin Barghash przejął władzę w Zanzibarze w wyniku zamachu stanu. Ponieważ Brytyjczycy mieli innego kandydata do tronu, zmusili siłą bin Barghasa do abdykacji.

północno-koreańska defilada

2. Ile wojen dotychczas stoczono?

W historii ludzkości stoczono prawie 14 500 wojen, w których śmierć poniosło około 3,5 miliarda ludzi. Lat pokoju, kiedy to w żadnym zakątku świata nie prowadzono działań zbrojnych było tylko 300. Pierwsza wojna, o której dowiadujemy się ze starożytnych inskrypcji, wybuchła około 2700 r.p.n.e. Była wynikiem sporu granicznego i toczyła się na obszarze dzisiejszego Iraku pomiędzy dwoma sumeryjskimi miastami-państwami Kiszem i Elamem.

1. Chiny mają najliczniejszą armię

Chiny mają 2,25 miliona żołnierzy w służbie czynnej, co sprawia, że dysponują prawie tak licznymi siłami zbrojnymi jak USA (1,4mln) i Rosja (1mln) razem wzięte. Choć jednak chińska armia jest największa na świecie, to jeśli chodzi o wydatki na wojsko, zdecydowanie prowadzą Stany Zjednoczone. Budżet w wysokości 711 miliardów dolarów rocznie wielokrotnie przewyższa budżety Chin (143 miliardy) i Rosji (72 miliardy). Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej liczą z kolei 100 tysięcy żołnierzy i dysponują budżetem w wysokości 9 miliardów dolarów rocznie.

kobieta w wojsku


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *