TOP10: Zaskakujące hity polskiej gospodarki 2013 roku

logo

Polacy są dobrzy w … narzekaniu i zapewne dlatego nie zauważamy, że w czasie jednego pokolenia z zacofanego komunistycznego kraju staliśmy się szóstą gospodarką Unii Europejskiej i 21. gospodarką na świecie. Oto 10 ostatnich polskich osiągnięć z 2013 roku, dzięki którym jesteśmy wśród najlepszych krajów w Europie.

10. Rynek wschodzących nadziei

Polska jest wśród 20 najbardziej obiecujących rynków wschodzących. W rankingu magazynu Bloomberg Markets zaleźliśmy się na 12 miejscu. Listę sporządzono na podstawie danych ekonomicznych oraz takich wskaźników jak poziom korupcji, zakres wolności gospodarczej oraz lokalnych warunków dla prowadzenia biznesu. Bloomberg przewiduje, że w latach 2013-2017 nasz PKB wzrośnie o 21,2 proc. Zanotujemy inflację na poziomie 2,5 proc. – a polski dług publiczny będzie w granicach 54,2 proc. PKB.

9. Król regionu

KGHM Polska Miedź drugi rok z rzędu została wyróżniona nagrodą „Index of Success” dla najlepszej firmy w regionie Europy Środkowej. Tym razem gigant miedziowy został doceniony „za stabilność i wzrost” osiągnięty w ciągu ostatnich lat. Laureat przyznawanej po raz czwarty nagrody został wyłoniony przez niezależne jury, a kandydatury pochodziły z rankingu największych przedsiębiorstw Europy Środkowej „CE Top 5001”.

kghm

8. Zagłębie największych firm

Na liście 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej dominują polskie przedsiębiorstwa – wynika z zestawienia przygotowanego na zamówienie Dziennika Gazety Prawnej. Na pół tysiąca badanych firm aż 171, czyli ponad 34 proc., działa w naszym kraju. Pierwszą niekwestionowaną pozycję zajmuje PKN Orlen. Jego obroty są około 60 proc. wyższe niż zajmującego drugie miejsce węgierskiego koncernu paliwowego MOL i trzykrotnie większe niż czeskiej Skody oraz ukraińskiego Naftogazu. Polskie firmy przodują też, jeśli chodzi o największy zysk netto i największe zatrudnienie. O dominacji Polski na liście świadczy również to, że spośród 171 naszych firm 143 poprawiły pozycję w porównaniu z poprzednim rokiem bądź też znalazły się w zestawieniu po raz pierwszy.

orlen

7.Wylęgarnia milionerów

Polska jest drugim po Rosji państwem Europy Środkowo-Wschodniej o największej liczbie milionerów. Mamy już 15 tysięcy gospodarstw domowych z majątkiem powyżej 1 mln dolarów, licząc tylko zasoby ulokowane w gotówce, lokatach, obligacjach czy akcjach, czyli w tzw. aktywach płynnych. Badanie przeprowadzone przez Boston Consulting Group nie uwzględnia wartości nieruchomości, samochodów czy jachtów. Credit Suisse Research Institute twierdzi, że liczba Polaków, których majątek przekracza milion dolarów, sięga 38 tysięcy. Prognozy mówią, że w 2017 roku wzrośnie do 78 tysięcy.

6.Okno na świat

Fakro z Nowego Sącza jest już od kilku lat drugim na świecie producentem okien dachowych z 15-procentowym udziałem w globalnym rynku. Robi dziennie ponad 2 tysiące okien, które eksportuje do 47 krajów.

Fakro

5. Idealny pracodawca

Bank Pekao już po raz drugi otrzymał nagrodę dla najlepszego pracodawcy w Europie – Top Employer Europa 2013.  Tytuł przyznawany jest firmom i organizacjom, których polityka personalna osiąga najwyższe standardy, zapewnia możliwości rozwoju zawodowego i stwarza przyjazne środowisko pracy.

4. Najwyższy standard obsługi

Najlepszą komunikację miejską w Europie Środkowo-Wschodniej ma Gdynia – orzekła Międzynarodowa Unia Transportu Publicznego, przyznając polskiemu miastu nagrodę za najwyższy standard obsługi klienta.

3. Edukacja na światowym poziomie

Dwie polskie uczelnie znalazły się w gronie najlepszych szkół biznesowych świata. W prestiżowym rankingu Masters In Management 2013 publikowanym co roku przez dziennik Financial Times uwzględniono 70 szkół. Akademia Leona Koźmińskiego z Warszawy zajęła 25 pozycję, a warszawska Szkoła Główna Handlowa – 69.

2. Meble dla szejka i prezydenta

Jesteśmy czwartym producentem mebli w Unii Europejskiej oraz czwartym na świecie eksporterem tego towaru po Chinach, Niemcach i Włochach. Nasza branża meblarska to ok. 24 tys. firm; 100 z nich stanowią duże przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 250 pracowników, ok. 350 – średnie zakłady liczące od 50 do 250 osób i ok. 1500 – małe (od 10 do 50 osób). Reszta to mikrofilmy. Ten sektor gospodarki wytwarza prawie 2 proc. polskiego PBK. Około 90 proc. wyrobów sprzedajemy za granicę. Trafiają przede wszystkim do Niemiec, do sieci salonów Ikea, ale też do ekskluzywnych sklepów w Monako i Dubaju. W polskie regały wyposażone są salony Apple, a krzesła z naszych fabryk stoją w Pałacu Elizejskim.

1. Owocowy zawrót głowy

Jesteśmy szóstym producentem żywności Unii Europejskiej. Od roku 2000 eksport polskich artykułów spożywczych do Europy zwiększył się dziesięciokrotnie. Największym naszym sukcesem eksportowym są jabłka. W minionym sezonie wyprzedziliśmy dotychczasowych liderów – Chińczyków – sprzedając 1,2 mln ton. Najwięcej, bo aż 750 tys. ton wysłaliśmy do Rosji.

Produkujemy też najwięcej malin w Europie. Jak podaje we wstępnych szacunkach GUS, w tym roku produkcja wyniosła 123 tys. ton i zwiększyła się w stosunku do roku ubiegłego o 4 proc. NA przestrzeni ostatnich 10 lat zbiory wzrastały w tempie ok. 10 proc. rocznie.

Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie i trzecie na świecie (po Kanadzie i USA) w uprawie borówki amerykańskiej. Produkujemy około 15 tys. ton tych owoców rocznie i z każdym rokiem przybywa kilka hektarów nowych plantacji. 80 procent produkcji sprzedajemy do sieci supermarketów w Wielkiej Brytanii, Austrii i Skandynawii.

Zajmujemy też pierwsze miejsce na świecie wśród producentów czarnej porzeczki. Plantacje tego owocu zajmują u nas powierzchnię około 27 tysięcy hektarów. W 2013 roku wyprodukowaliśmy około 95 tys. ton, podczas gdy cała światowa produkcja wyniosła 192 tys. ton.

owoce

Źródło: Tygodnik Angora, Nr 1(1229), artykuł „Najlepsi na świecie, najlepsi w Europie


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

2 Comments

 1. Bibi

  5 stycznia 2014 at 13:07

  Jak Pekao jest najlepszym pracodawcą to ja jestem Święta Teresa:) Może i jako pracodawca jest niezły natomiast poziom obsługi klientów w moim miescie to jakies nieporozumienie. Wchodzac tam czuje sie jakbym przeniosła się w czasy PRLu, gdzie pani na dzień dobry wita mnie z miną jakby wypiła butelkę soku z kapusty:)

  • Materace koło

   7 stycznia 2014 at 02:10

   Potwierdzam , u mnie w placówce Pekao jak kiedyś powiedziałem miłej pani w obsłudze klienta, żeby wysłała maila – to stwierdziła z mocnym skrzywieniem twarzy że żaden „mail” bynajmniej w jej dziale, taki tu nie pracuje i nikogo nie będzie wysyłać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *