TOP10: Ciekawostki piłki nożnej ze świata

logo

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Brazylii ciągle trwają i dostarczają mnóstwo emocji. Wielu faworytów poległo, pojawiło się kilka „rewelacji”. W związku z tym, że emocje sportowe trwają i klimat futbolowy udziela się wielu osobom – nawet tym szperającym w internecie, przedstawiamy nieznane ciekawostki ze świata piłki nożnej.

10. Brazylia i przemoc

Osiem z dwunastu miast gospodarzy, które goszczą kibiców z całego świata podczas odbywającego się w Brazylii Mundialu znajduje się wśród 50 najniebezpieczniejszych miast na świecie.

Favele i przemoc

9. Katar i ich mundialowa zachcianka

Szacuje się, że organizacja Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze w 2022 roku pochłonie więcej ofiar niż tragedia z 9 września 2001 World Trade Center. Najbardziej zagrożeni są imigranci, którzy będą budować stadiony w bardzo trudnych warunkach.

Pogoda w Katarze

8. Nieistniejący gospodarz finału

Miasto Lusail ma być gospodarzem finałowego meczu Mistrzostw Świata w Katarze w 2022 roku. Miasto założono oficjalnie w 2006 roku,a  tak naprawdę jest to jeden wielki plac budowy. Poniżej przedstawiamy wyidealizowany projekt miasta Lusail.

Lusail wzór idealnego miasta

7. Najwyższy wynik

Najwyższym oficjalnym wynikiem jaki odnotowano w piłce nożnej był 0:149. Mecz odbył się 31 października w 2002 roku w ostatnim meczu sezonu ligi Madagaskaru. Zmierzyły się ze sobą drużyny Adema, która pokonała Stade Olympique de l’Emyrne. Na początku meczu trener SO de l’Emyrne pokłócił i obraził się na sędziego. Po rozpoczęciu meczu jego drużyna zaczęła strzelać gole samobójcze, protestując przeciwko złym decyzjom sędziego. Po meczu kilku piłkarzy oraz trener zostało zawieszonych w rozgrywkach.

6. Cristiano Ronaldo Museum

W 2013 roku gwiazda Realu Madryt Cristiano Ronaldo otworzyła muzeum poświęcone …. sobie. Muzeum znajduje się na Maderze w miejscu gdzie Cristiano się wychował. Znajdziemy tam ponad 130 trofeów, a w samym muzeum czeka już następne pomieszczenie na niezdobyte jeszcze trofea.

CR7 muzuem

5.  Kontuzjogenne cieszynki

Więcej niż 1 na 20 piłkarskich kontuzji spowodowana jest „niewłaściwym” czasem zbyt entuzjastycznym, ekscentrycznym lub dynamicznym sposobem celebrowania zdobytej bramki. Poniżej przykład jak zerwać sobie wiązadła krzyżowe …

[youtube id=”loCpMmQO_M8″ width=”620″ height=”360″]

4. Najmłodszy profesjonalny piłkarz

Najmłodszym profesjonalnym piłkarzem w historii został 20 miesięczny chłopczyk, po tym jak zakontraktował go jeden z belgijskich klubów. O ile można nazwać go profesjonalistą…. Bryce Brites został zawodnikiem FC Racing Boxberg.

Bryce Brites

3. Pierwszy mecz w TV

Pierwszym meczem piłki nożnej jaki kiedykolwiek pokazano w telewizji był towarzyski mecz między Pierwszą i Drugą drużyną Arsenalu Londyn. Było to w 1937 roku.

2. Wojna Futbolowa

Czy uwierzylibyście, że mecz piłkarski mógłby stać się pretekstem do interwencji zbrojnej jednego państwa przeciwko drugiemu? Otóż taki fakt miał miejsce 1969 roku. Sam konflikt nie do końca był przyczyną wynikiem meczu, ale głównie panujące stosunki między Hondurasem i Salwadorem. Sam mecz był jednak punktem kulminacyjnym konfliktu. Jedną z głównych przyczyn konfliktu było osadnictwo salwadorskich rolników na przygranicznych terenach Hondurasu, na co nie zgadzali się jego obywatele i rząd. Salwador nie chciał natomiast ich powrotu gdyż w dużej mierze bali się, zamieszek i żądań jakie mogliby wystosować do władz powracający rodacy. Podsycana m.in. przez media atmosfera wrogości między obydwoma państwami sięgnęła zenitu po przegraniu przez Honduras meczu piłki nożnej w stolicy sąsiada. Armia Salwadoru zaatakowała sąsiada. W trakcie walk zginęło około 2 tys osób, a sprawę zakończyła dopiero interwencja ONZ. Historię tę opisał Ryszard Kapuściński w swojej książce „Wojna Futbolowa” – pozycja warta przeczytania.

Hondruas Salwador Wojna Futbolowa

1. Suarez – gryzienie to nie wszystko

Temat gryzienia przez Suareza innych zawodników jest doskonale wszystkim znany – oprócz ugryzienia Chelliniego, ugryzł jeszcze wcześniej Ivanovica z Chelsea i Otmana Bakkala grając jeszcze w Ajaxie oraz podobno jeszcze kilka osób zaczynając grać w piłkę w Urugwaju. Sprawy podobno wyciszono. Pan Luis, warto przypomnieć zaistniał również w meczu Ghana vs Urugwaj podczas MŚ w RPA w 2010 roku, kiedy to wybił piłkę z linii bramkowej, po czym otrzymał czerwoną kartkę i podyktowano rzut karny. Przy stanie 1:1 w ostatniej minucie dogrywki Gyan przestrzelił karnego, a Urugwaj wygrał ostatecznie w rzutach karnych.  W 2011 roku Patrice Evra oskarżył Suareza o rasizm. Uznano go winnym i otrzymał karę 40000 funtów oraz 7 meczy zawieszenia. W późniejszym czasie, podczas przywitania drużyn Manchesteru i Liverpoolu Suarez odmówił uściśnięcia ręki Evry.

EvraSuarez

 

Luis Suarez jako Drakula

Luis Suarez jako Drakula

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *