Wakacyjna podróż śladami Dedala i Ikara

Samolot Logo na tle zachodzącego słońca

„Navigare necesse est, vivere non est necesse” – „Żeglowanie jest konieczne, życie nie jest konieczne”. „Wędrówką życie jest człowieka”. „Świat jest jak księga, kto nie podróżuje… czyta jakby tylko jedną stronę”. To tylko trzy spośród wielu maksym o podróżowaniu. Jest ono bowiem fundamentalną składową ludzkiej kultury i życia.

Człowiek jest zasadniczo istotą podróżującą. Ludzie podróżowali od zarania dziejów. Na początku piechotą, wkrótce potem wierzchem, łodzią, okrętem, wreszcie różnego rodzaju zaprzęgami. Od ponad stu lat ludzkim podróżom służą najrozmaitsze pojazdy mechaniczne: kolej (ta zresztą już od dwóch stuleci), statki silnikowe, samochody, motocykle, sterowce, rowery i samoloty.

Odwieczne marzenia o lataniu

Te ostatnie są ziszczeniem odwiecznych marzeń ludzkości, by wznieść się w przestworza. Człowiek zawsze chciał latać. Wystarczy wspomnieć grecki mit o Dedalu i Ikarze. Od niepamiętnych czasów podejmowano próby realizacji tych marzeń, część z nich jest nieźle udokumentowana. Chyba prawie wszyscy słyszeli o projektach machin latających słynnego Leonarda da Vinciego. Dużo mniej znany jest nam historycznie i geograficznie brat Cyprian z Czerwonego Klasztoru (Franz Ignatz Jäschke), który – wedle legend – w osiemnastym stuleciu na swych machinach latał nad Pieninami i Tatrami. Obydwu tym postaciom poświęcono słowacki film fabularny „Latający mnich i tajemnica Da Vinci” (Legenda o lietajúcom Cypriánovi).

W dzisiejszych czasach nie trzeba już być szalonym geniuszem, aby wznieść się ponad ziemię. Dzięki ogromnemu rozkwitowi lotnictwa cywilnego latać może każdy, komu finanse i zdrowie na to pozwalają. Latanie w roli pasażera nie wymaga zresztą ani końskiego zdrowia ani wielkiego majątku. Dzięki tanim liniom lotniczym i promocjom cenowym w liniach regularnych, podróże samolotowe są prawie na każdą kieszeń. Gdy się dobrze szuka, zawsze można znaleźć tanie bilety lotnicze.

Jak zrealizować marzenia o lataniu?

Pewną przeszkodę i utrudnienie w poszukiwaniach mogą stanowić brak czasu i wiedzy, jak szukać. Nie są to jednak przeszkody nie do pokonania. Z myślą o tych, którym mogłoby to sprawić jakąkolwiek trudność, powstały specjalistyczne serwisy internetowe, oferujące bilety lotnicze, np. TravelOVO.pl. Można za ich pomocą wybrać najkorzystniejszą ofertę oraz dokonać zakupu biletów. I tak oto nowoczesna technika komunikacyjna (lotnictwo) pozwoliła człowiekowi zrealizować odwieczne pragnienie o lataniu, a nowoczesna technika telekomunikacyjna pozwoliła tę możliwość upowszechnić.Article Example

Powrót do źródeł

Skoro od Dedala i Ikara wszystko się zaczęło, warto może w ramach wakacyjnych podróży wybrać się śladami tej dwójki bohaterów. Dedal pochodził z Aten, znaczną część życia spędził na Krecie, a jego schyłek – na Sycylii. Z kolei Ikara upamiętnia wyspa Ikaria, na której, według legendy, został pochowany, oraz oblewające ją Morze Ikaryjskie, do którego spadł. Wszystkie te miejsca można odwiedzić w ramach jednej podróży lotniczej; może oprócz Sycylii, której włączenie w plany podniosłoby koszty ze względu na konieczność znacznego odbicia z trasy. Bazą wypadową powinny być Ateny. Tamtejszy port lotniczy im. Eleftheriosa Venizelosa posiada połączenia z wieloma greckimi wyspami, również z tymi małymi. Można z niego dolecieć zarówno na Kretę, jak i na Ikarię. Szczególnie ta wyspa może być interesującym urozmaiceniem wakacji, bo w odróżnieniu od Krety nie należy do najczęstszych destynacji turystycznych. Jest to raczej miejsce spokojne, pozbawione atrakcji typowych dla modnych kurortów. Na Ikarii można znaleźć jedynie malownicze widoki i nieco ruin, głównie bizantyjskich. Nie wszyscy turyści potrzebują zgiełku. Dla zwolenników spokoju, ciszy i odrobiny prywatności prawie pusta Ikaria jest rozwiązaniem wręcz idealnym.

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *