Wakacje w Peru – marzenia się spełniają

machu-picchu-1163480_1280

Nie musisz być fanem serialu Starożytni Kosmici, żeby docenić zalety Ameryki Południowej, a zwłaszcza Peru. Dosłownie trudno nie zakochać się w tym kraju. Wszystko jest tam wspaniałe: • zabytki, • kultura, • folklor, • cuda przyrody.

 

Wszystko to wraz z wszechobecną aurą tajemniczości sprawia iż jest to najwspanialsze miejsce do zwiedzania dla europejczyków i nie tylko. Atrakcji jest tak wiele, że nie sposób, w czasie jednego urlopu zobaczyć choćby połowy z nich, ale jeśli chcemy zobaczyć te najważniejsze, całkiem niezłą trasą było by LIMA (Peru) – CUZCO – MORAY – MARAS – VALLE SAGRADO – OLLANTAYTAMBO – MACCHU PICCHU – AGUAS CALIENTES – CUSCO – JULIACA – JEZIORO TITICACA – PUNO – COPACABANA (Boliwia) – WYSPA SŁOŃCA – UYUNI – COLCHANI – SALAR DE UYUNI – WYSPA INCAHUASI

LIMA

Wędrówkę swą zaczynamy od stolicy. Jest to jednocześnie największe miasto w kraju i leży tylko 12 km od portu Callao. Najważniejsze zabytki Limy to:

  • Plaza de Armas – centralny plac z fontanną wykonaną z brązu
  • Katedra z 1535 roku
  • Pałac Arcybiskupa
  • Pałac Gubernatora
  • Kościół św. Dominika (XVI w)
  • Kościół św. Franciszka
  • Kościół św. Piotra

CUZCO

Na następny krok nie można sobie chyba wyobrazić lepszego miejsca niż dawna stolica Imperium Inkaskiego. Zbudowane 3326 m n.p.m. miasto zostało wielokrotnie niszczone i odbudowywane. To miejsce aż tchnie historią. Niedaleko miasta znajduje się Sacsayhuamán – imponujący kompleks zbudowany z potężnych bloków skalnych bez użycia zaprawy. Inne pobliskie zabytki to: Tambomachay, Skalne sanktuarium Kenko, świątynia Wirakoczy.

MORAY

Te wydrążone w ziemi „tarasy rolnicze” swoim widokiem przypominają raczej rzymskie amfiteatry niż twory mające na celu uprawę roślin. Naukowcy jednak twierdzą, iż najprawdopodobniej były to swego rodzaju laboratoria rolnicze.

MARAS

Następnie odwiedzić możemy miasto szczycące się posiadaniem ponad 5000 prostokątnych salin. Najstarsze z nich zostały utworzone jeszcze w początkowym okresie Imperium Inków, a produkcja soli w większości trwa po dzisiaj.

VALLE SAGRADO

Święta dolina Inków zachwyci nas nie tym, czego dokonali ludzie, ale sama natura. Jest to bowiem twór wyrzeźbiony przez rzekę Urubamba i jej dopływy. Szereg znajdujących się tam stanowisk archeologicznych świadczy o tym, że był to teren ważny dla dawnych mieszkańców.

ollantaytambo-225148_1280

OLLANTAYTAMBO

Całkiem niedaleko znajdziemy potężną fortecę OLLANTAYTAMBO. Jeden z dowodów na to, iż dawni mieszkańcy tego regionu nie byli wielkimi miłośnikami pokoju i że mieli się przed kim bronić. Budowla zachwyca swą potęgą i lokalizacją, napełniając nas respektem wobec jej budowniczych. Uważa się ją za najlepiej zachowany zabytek tego regionu. Nie zaszkodzi też spojrzeć na nigdy nieukończoną Świątynię Słońca.

machu-picchu-1163480_1280

MACHU PICCHU

Któż z nas nie słyszał tej nazwy choćby raz w życiu. Legendarne miasto Machu Picchu zbudowane zostało przez najwybitniejszego władcę Inków Pachacuti Inca Yupanqui. Swoim ogromem zachwyca i przeraża, sprawia, iż współcześni architekci czują się niezwykle mali i niewiele warci. Gdy powstało, stanowiło potężne centrum religijne, handlowe i obronne.

AGUAS CALIENTES

Po tych zapierających dech wrażeniach odetchnąć można chwilę w Machu Picchu pueblo, zwanym także Aguas Calientes. Jest to założona w 1901 roku spokojna miejscowość. Powstała w czasie tworzenia linii kolejowej z Cuzco.

JULIACA

Największe jezioro wysokogórskie na ziemi znajduje się właśnie na terenie Peru i Boliwii i zwane jest TITICACA. Jest to jednocześnie najwyżej położone jezioro żeglowne i trzecie co do wielkości w Ameryce Południowej. Na jeziorze tym znajdują się dwie wyspy. Według legend tamtejszego ludu na jednej z nich (zwanej Wyspą Słońca) urodził się bóg Wirakocza oraz pierwsi Inkowie. Na drugiej (zwanej Wyspą Księżyca) znajduje się klasztor kapłanek słońca.

PUNO

Wakacje w Peru zakończymy w Puno. Jest to kolejne miasto nad jeziorem Titicaca. Znajduje się tam katedra z okresu kolonialnego i zabytkowy budynek Casa del Corregidor, w którym organizowane są liczne kulturalne wydarzenia jak wystawy, koncerty itp.

Odpocząwszy chwilę w tym spokojnym mieście, jesteśmy gotowi na ujrzenie kolejnych zabytków tego regionu, nie koniecznie w Peru.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *