Czy treningi EMS faktycznie działają?

victor-freitas-KIzBvHNe7hY-unsplash

Treningi, podczas których wykorzystywana jest elektrostymulacja mięśni, to XX-wieczny wynalazek stosowany w warunkach militarnych, pod koniec wieku zaadaptowany także na potrzeby cywilnych amatorów sportu. Ich reklamy powołują się na szereg badań naukowych i opinie profesjonalnych sportowców, którzy wychwalają ich unikatowy potencjał. Czy EMS to rzeczywiście trening, który przynosi rezultaty?

Treningi EMS – elektryczność a tkanka mięśniowa

Obecnie dysponujemy już niemałą liczbą badań na wielu różnych grupach społecznych, dzięki którym ocena przebiegu i skutków treningu EMS jest możliwa w pełni. Wiemy, że zasadą działania, na jakiej opierają się treningi EMS, jest niejako nakłanianie mięśni trenującego do częstszych i bardziej intensywnych skurczów, niż ma to miejsce w przypadku naturalnej aktywności fizycznej.

To z kolei powoduje, że mięśnie rozwijają się znacznie szybciej, a organizm zużywa większą liczbę kalorii. Dlatego właśnie treningi EMS przydają się zarówno sportowcom, którzy muszą przygotować się do ważnych zawodów, jak i osobom pragnącym zrzucić kilka kilogramów.

Od czego zależą efekty w treningu EMS?

Wydaje się, że skuteczność prawidłowo prowadzonych treningów EMS nie pozostawia obecnie większych wątpliwości. Tymczasem wśród dostępnych w Sieci opinii osób, które miały do czynienia z tego typu aktywnościami, pojawiają się także negatywne głosy. Bardzo ważne jest, by przy ocenie działania treningów EMS kierować się nie tyle pobieżnymi informacjami z mało wiarygodnych źródeł, ale przede wszystkim rzetelną oceną konstrukcji i przebiegu ćwiczeń.

Co więc sprawia, że niektóre treningi EMS są bardziej wartościowe od innych? Najistotniejsza jest tu niewątpliwie sama technologia – budowa urządzenia lub kombinezonu EMS oraz liczba dostępnych elektrod. Decydując się na trening w specjalistycznym studio, mamy z całą pewnością szansę na bardziej kompleksowe działanie impulsów elektrycznych, niż przy korzystaniu z malutkiego urządzenia z jedną elektrodą. Kolejną kwestią będzie tu umiejętne zaplanowanie treningu, również w perspektywie długofalowej. Pomocne może być tu fachowe oko trenera, który pozwoli dobrać trening EMS do naszych potrzeb.

artykuł powstał we współpracy z smartgym.com.pl/ems/


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *