Symbolika tatuaży plemiennych

danse tahitienne

Tatuaże od kilku lat cieszą się rosnącą popularnością – również w Polsce coraz częściej można natknąć się na wytatuowanych mężczyzn i kobiety w różnym wieku. Tatuaż, który do tej pory kojarzony był głównie ze społecznością więzienną, wyszedł poza sztywne ramy subkulturowe – stał się formą ekspresji i elementem wizerunku stosowanym przez ludzi z różnych grup społecznym, o różnym statusie, pochodzeniu i światopoglądzie. Jednak nie zawsze tatuaż był ozdobą. Ludy zamieszkujące pewne rejony Azji, Ameryki i Europy od wielu wieków wykorzystywały tatuaże do określenia swoje przynależności plemiennej i pozycji w hierarchii społecznej. Przypisywano im również moc podobną do talizmanów.

Celtowie

Inaczej zwani również Galami lub Galatami, Celtowie byli grupą ludów indoeuropejskich, zamieszkujących bardzo duże obszary środkowej i zachodniej Europy. Obecnie kojarzą się głównie z rejonami Szkocji i Irlandii, gdyż to właśnie w tych rejonach najlepiej zachowała się ich kultura. Charakterystycznym elementem tatuaży celtyckich jest plecionka. Pojawia się ona między innymi w przedstawieniach charakterystycznego krzyża celtyckiego, w formie plecionki przedstawiany jest również Shamrock, trójlistna kończyna symbolizująca Trójcę Świętą. Plecionka sama w sobie jest symbolem więzi, nierozerwanego połączenia i przenikania się świata materialnego z duchowym. Celtowie sięgali również do symboli zwierzęcych, każde zwierzę miało przypisane sobie cechy, np. łosoś był oznaką mądrości, zaś dzik oznaczał moc, męskość, czasem okrucieństwo.

Borneo

Borneo jest wyspą w Azji Południowo-Wschodniej. Do dziś sztuka tatuażu w swojej pierwotnej formie jest tam powszechnie praktykowana – jest to wynikiem słabego kontaktu z cywilizacją zachodnią. Poszczególne tatuaże najczęściej odnoszą się do elementów natury: roślin, zwierząt oraz ludzi. Symbolizują one moc i siły natury, służą jako talizmany chroniące przed złymi duchami oraz wrogami. Stosuje się je również jako znak rozpoznawczy – dzięki nim łatwo można określić przynależność plemienną spotkanego w człowieka. Zdolność do odróżnienia przyjaciela od wroga jest bardzo przydatna w dżungli.

Polinezja

Ten obszar Oceanu Spokojnego usiany jest wyspami i archipelagami, których rdzenna ludność stosuje tatuaże w celu określenia swojej tożsamości plemiennej oraz jako talizmany. Ciekawostką jest fakt, że na przykład na Wyspach Samoa tatuaże są traktowane wśród mężczyzn jako oznaka męstwa – zakrywają one znaczną część ciała, od kolana aż po nadgarstki, proces ich tworzenia trwa wiele tygodni i jest bardzo bolesny. Dopiero po ukończeniu tatuażu noszący go mężczyzna jest uznawany za pełnoprawnego członka plemienia. Również kobiety są tatuowane, jednak ich tatuaże nie mają tak spektakularnej formy, traktowane są głównie jako ozdoba. W obu przypadkach tatuowanie traktowano jako proces przejścia z dzieciństwa w dorosłość. Charakterystyczne są również tatuaże Maorysów. Mężczyźni noszą na twarzach tatuaże w formie linii, podkreślających ich rysy i nadających im nieco demoniczny wygląd. Tatuaże stosowane były jako oznaka statusu społecznego i świadczyły o męskości właściciela.

Jeśli myślimy o tatuażu wzorowanym na tradycyjnych tatuażach plemiennych, powinniśmy udać się do profesjonalnego studia, takiego jak Studio Last Dakkar – dzięki temu będziemy mieli gwarancję wysokiej jakości i bezpieczeństwa zabiegu.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *