Jak astronauci śpią?

jak-spia-astronauci

Wiemy, że sen ma z ogromne znaczenie dla każdego z nas. A co dzieje się przed snem w promie lub na stacji kosmicznej? I pytanie: dokładnie jak astronauci śpią?
Odpowiedź: śpią w jakim miejscu im się podoba, jeśli tylko są oni zabezpieczeni.
W kosmosie nie ma grawitacji. Możemy sobie wyobrazić, że „pływanie w powietrzu” po promie kosmicznym jest fantastyczną zabawą, jednak nie jest to już tak zabawne, gdy staramy się zasnąć nie odpływając nigdzie i nie wpadając na coś. Dlatego astronauci muszą podpiąć się do siedzenia lub wejść do śpiwora i przymocować go do ściany. Na pokładzie typowego promu astronauci mogą również spać w fotelu dowódcy, fotelu pilota albo w specjalnie zabezpieczonych łóżkach piętrowych.

Wygodne spanie w pionie
Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej istnieją dwie małe kabiny dla załogi, które są w komplecie z przywiązywanymi śpiworami i dużym oknem. Więc nawet jeśli nie jest to szczególnie wygodne, widoki mogą być niesamowite. A ponieważ nie ma czegoś takiego jak „w górę” w środowisku mikrograwitacji, to tak samo łatwo i wygodnie jest spać w pozycji pionowej jak i poziomej. Dopóki twoje ramiona i nogi są zabezpieczone, by zapobiec unoszeniu, spanie w przestrzeni oznacza, że można przyjmować dowolną pozycję, jaką chcemy.
Ciekawym faktem jest, że pianka termoelastyczna została wynaleziona przez NASA i opracowana dla astronautów w celu absorbowania wstrząsów podczas powtórnego wprowadzania do atmosfery. Materace termoelastyczne oferuje np. firma materace koło.

Próby uzyskania 8 godzin snu może być problemem
Gdziekolwiek i jakkolwiek astronauta decyduje się spać, ma zaplanowane osiem godzin odpoczynku na koniec każdego dnia misji, więc ilość czasu spędzonego na odpoczynku jest bardzo podobna do tej na ziemi. Największą różnicą jest jednak fakt, że słońce wschodzi co 90 minut podczas misji promu, co może naturalnie spowodować zakłócenia w rytmie spania. Do tego choroba lokomocyjna oraz fakt, że śpisz w zwarciu z innymi członkami załogi oznacza, że wszystkie próby uzyskania wymaganych 8 godzin snu na promie kosmicznym prawdopodobnie nie będzie takie proste.
Bezpłatne zamówienie budzenia z Houston
Jeśli astronaucie udaje się w końcu zasnąć na promie, on lub ona może oczekiwać pobudki w formie specjalnej muzyki puszczanej o odpowiedniej godzinie przez Centrum Kontroli Misji w Houston. Zazwyczaj wybierana jest piosenka dla innego astronauty każdego dnia.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *