Gazowe palniki do lutowania – jakie jest ich zastosowanie?

soldering-iron-g7130b3fbf_1920

Wielu osobom lutowanie kojarzy się jedynie z elektroniką czy łączeniem kabli. Jednak istnieje również lutowanie twarde, które odbywa się przy udziale strumienia gorącego powietrza kierowanego w stronę materiałów. W tym przypadku wykorzystywane są gazowe palniki do lutowania. Mogą być one z powodzeniem wykorzystywane także do spawania czy ogrzewania.

Gazowe palniki do lutowania – czym się charakteryzują?

Gazowe palniki do lutowania są zasilane mieszanką gazu bądź nabojami gazowymi. Działają w temperaturze do nawet 1300 stopni Celsjusza. Są to urządzenia odporne na różnorodne sytuacje niepożądane. Dlatego niemożliwe jest ich przypadkowe odpalenie. Niektóre modele wyposażone są w węże lub długie dysze i sprawdzają się w trudniej dostępnych miejscach.

Palniki do lutowania oferowane przez Weld System znajdują zastosowanie w przemyśle ciężkim. Jednak można je z powodzeniem wykorzystywać także w gospodarstwach domowych.

Czym właściwie jest lutowanie twarde?

Lutowanie twarde ma miejsce wówczas, gdy temperatura topnienia jest wyższa niż 400 stopni Celsjusza. Wykorzystywane w tym przypadku są luty miedziane, fosforowe i srebrne. Tego typu połączenia sprawdzają się przy stalach chromowych niklowych czy węglowych. Do lutowania twardego wykorzystywane są palniki acetylenowo-tlenowe bądź na propan butan. Właściwości powstałych w ten sposób połączeń są o wiele lepsze niż ma to miejsce przy lutach miękkich. Są bardziej odporne na działanie wysokich temperatur, a przy okazji o wiele trwalsze. Cechują się odpornością na rozciąganie i uderzenia.

Szerokie zastosowanie gazowych palników do lutowania

Podstawową zaletą gazowych palników do lutowania jest osiągana przez nie temperatura. Płomień rozgrzewa się aż do 1300 stopni Celsjusza. Dlatego możliwe jest stapianie przedmiotów, z którymi nie radzą sobie np. lutownice transformatorowe. Palniki gazowe wykorzystywane są często do precyzyjnego lutowania niewielkich przedmiotów. Są mobilne i bardzo szybko się nagrzewają. Potrzebują do tego maksymalnie 30 sekund.

Palniki do lutowania często znajdują zastosowanie w warsztatach samochodowych. Wykorzystywane są m.in. podczas prac blacharskich różnego rodzaju. Urządzenia te przydać się też mogą w niejednym gospodarstwie domowym. Są bowiem bardzo poręczne i mają naprawdę szerokie możliwości. Użyć ich można do łączenia różnorodnych elementów metalowych np. przewodów czy biżuterii.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *