ETF-y do portfela długoterminowego

jason-briscoe-amlfrl8lgls-unsplash

Czy warto dodać fundusze ETF do portfela inwestycyjnego? Jeśli wiesz już czym są i w jaki sposób działają fundusze ETF, sprawdź koniecznie powody, dla których warto się nimi bardziej zainteresować.

Dostępność funduszy inwestycyjnych ETF

Fundusze ETF to jedne z najłatwiej dostępnych instrumentów finansowych. Jednostki uczestnictwa w ETF-ach są ogólnie dostępne, a także notowane na światowych giełdach dokładnie na takich samych zasadach, jak choćby popularne akcje. Jak kupić ETF? Nic prostszego! Wystarczy założyć rachunek inwestycyjny u wybranego brokera. Jeśli nie wiesz, którego wybrać, odwiedź witrynę firmy Saxo Bank Polska i przekonaj się jak proste może być pomnażanie swojego kapitału.

Ogólnoświatowa oferta funduszy inwestycyjnych jest bardzo szeroka i różnorodna. Globalna liczba ETF-ów wynosi prawie 7000! To bardzo imponująca liczba. Jeśli jednak chcesz inwestować tylko w ETF-y notowane na GPW wybór ten jest znacznie mniejszy, bo okrojony do zaledwie 4 funduszy.

Ogromna płynność funduszy ETF

Płynność funduszy ETF jest w pewnym sensie nieograniczona. Każdego dnia czuwają nad nią tak zwani animatorzy rynku czyli podmioty wystawiające na giełdzie papierów wartościowych przeciwstawne zlecenia kupna i sprzedaży przy stosunkowo niskim spreadzie. To właśnie w dużej mierze wpływa na ogromną płynność funduszy ETF.

Minimalna wartość zlecenia animatora oraz najkrótszy czas przez jaki jest zobligowany do utrzymywania zlecenia w systemie jest bezpośrednim wynikiem umowy zawartej między animatorem a funduszem.

Dywersyfikacja ETF-ów

Przeciętny trader, szczególnie ten początkujący, dokonuje zakupu maksymalnie 10 akcji różnych spółek giełdowych. To dla niego sposób na dywersyfikację własnego portfela. Fundusze ETF dają zupełnie nowe i znacznie szersze spektrum możliwości w tym względzie. Za pomocą tylko jednego papieru wartościowego pozwalają dokonać zakupu indeksu zawierającego np. 1000 spółek!

Inwestując w fundusze ETF, można kupić akcje całego indeksu albo nawet sektora. To świetna opcja, szczególnie dla osób, które nie dysponują zbyt pokaźnym kapitałem początkowym. Dzięki temu nawet jeśli jedna ze spółek znajdujących się w portfelu przeżywa gorszy okres, nie wpłynie to znacząco na rachunek inwestycyjny.

Fundusze inwestycyjne ETF przeżywają aktualnie spory rozwój. Warto zatem przyjrzeć się z bliska tym instrumentom finansowym i znaleźć dla nich miejsce w swoim portfelu inwestycyjnym. Fundusze ETF to także doskonała alternatywa dla równie popularnych otwartych funduszy inwestycyjnych.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *