Na czym polega obróbka metalu?

cnc

Metal jest jednym z najczęściej używanych w przemyśle materiałów, dlatego aby proces jego obróbki był jak najbardziej wydajny i satysfakcjonujący, wykorzystywane są do tego profesjonalne maszyny do metalu. Na czym polega obróbka metalu i jakie maszyny do tego są niezbędne?

Maszyny CNC

Na rynku dostępne są specjalne maszyny, które wykonane zostały w technologii CNC (Computerized Numerical Control – komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych). Urządzenia te są przeznaczone głównie do przemysłu, ze względu na to, że są bardzo drogie, mocno skomplikowane i posiadają układ elektroniczny. Dzięki temu możemy zaprogramować konkretną maszynę, aby wykonywała zaawansowane prace przez kilka godzin bez nadzoru operatora. W ten sposób w łatwy i wydajny sposób możliwa jest masowa produkcja metalowych części.


maszynydometalujp-tech

Obróbka cieplna metali

Zabiegi termiczne modyfikują właściwości fizyczne, chemiczne i mechaniczne metalowego przedmiotu. Do obróbki cieplnej zalicza się przesycanie, hartowanie, wyżarzanie i stabilizowanie.

Obróbka skrawaniem metali

Metoda skrawania daje największe możliwości pod względem obróbki. Polega ona na usuwaniu (skrawaniu) części metalowego materiału i dostosowaniu go do przedmiotu pod konkretny kształt i wymiar. Do obróbki skrawaniem zaliczamy:

  • toczenie w metalu: odbywa się za pomocą specjalnej tokarki, która pozwala na masowe stworzenie śrub, tulei, kołnierzy, wałów itp. Praca tokarki polega na wprowadzeniu obrabianego materiału w ruch obrotowy i przycinaniu go za pomocą specjalnych noży tokarskich.
  • frezowanie metalu: przy pomocy frezarek do metalu możemy wykonać takie prace jak rowkowanie, kanałowanie, produkcja kół zębatych i wiele innych. W przeciwieństwie do toczenia, przy frezowaniu to nóż (frez) jest wprowadzany w ruch obrotowy, a obrabiany materiał w ruch posuwowy.
  • szlifowanie: dzięki szlifowaniu możliwe jest usuwanie cienkiej warstwy obrabianego materiału w celu uzyskania odpowiedniej faktury powierzchni. Do tego używa się różnego typu szlifierek – taśmowych, talerzowych lub do płaszczyzn: https://jptech-maszyny.pl/szlifierki-do-plaszczyzn

Obróbka plastyczna metali

Tą metodę obróbki metalu przeprowadza się na zimno lub na gorąco, dzięki czemu możemy zmienić strukturę i właściwości obrabianego przedmiotu. Do obróbki plastycznej metali zaliczamy:

  • gięcie: wykorzystuje się do gięcia między innymi giętarki do prętów i rur, zaginarki do blachy itp., dzięki czemu bez zmiany wymiarów możemy zmienić ukształtowanie danego materiału.
  • kucie: jest wykonywane mechanicznie lub ręcznie na kowadle poprzez wywoływanie mocnego nacisku na przedmiocie, co zmienia jego kształt.
  • tłoczenie: wykonywane najczęściej przez prasy tłoczące na blachach lub metalowych płytach.
  • ciągnienie: wydłużanie obrabianego materiału przy jednoczesnym jego zwężaniu i zmniejszaniu średnicy.

To tylko podstawowe metody obróbki metali. Jego przetwórstwo wymaga odpowiedniego doświadczenia oraz solidnych maszyn. Bardzo ważne jest również zachowanie odpowiedniego bezpieczeństwa, aby uniknąć poważnych wypadków podczas pracy.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *