Na co zwrócić uwagę podczas konserwacji broni?

male person soldier cleans the weapon, disassemble, make maintenance of service weapon

Zakup broni jest dosyć dużą inwestycją. W trakcie sezonu strzeleckiego jest ona intensywnie eksploatowana. Używana w trudnych warunkach jest narażona na wiele niekorzystnych czynników. Dlatego tak ważna jest prawidłowa konserwacja broni i przestrzeganie kilku zasad, które spowodują, że Wasza broń zachowa się w idealnym stanie przez cały rok. A do tego będzie świetnie przygotowana przed nadejściem kolejnego sezonu.

Kiedy najlepiej czyścić broń?

Czyszczenie broni najlepiej przeprowadzić, kiedy jej temperatura jest zbliżona do temperatury pomieszczenia, w którym jest przechowywana. Dzięki temu uniknięcie zjawiska kondensacji. Na ruchome bączki mocujące pas należy nałożyć kroplę smaru do broni. To zapobiegnie ich rdzewieniu, skrzypieniu oraz zagwarantuje odpowiednie smarowanie dla ruchomych części. W przypadku gdy pas wykonany jest ze skóry, to smarem należy również pokryć części pasa, które mają kontakt z metalowymi elementami. To pozwoli zmiękczyć skórę i wydłużyć jej żywotność.

Jak konserwować kolbę i łoże?

W przypadku drewnianych części najlepiej zastosować smarowanie olejem pochodzenia roślinnego. Najlepiej sprawdzi się olej lniany. Możecie go rozprowadzać palcem lub ściereczką. Olej należy nałożyć, pocierając energicznie dłonią aż do momentu, kiedy poczujecie rozgrzanie. Drewno trzeba wygładzać zgodnie z kierunkiem ułożenia słoi. Taki sam zabieg należy wykonać na powierzchni drewna lakierowanego. Następnie broń trzeba dokładnie wysuszyć w miejscu, w którym jest zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrza. Czas suszenia wynosi średnio 48 godzin. W przypadku gdy kolba jest zakończona stopką i odsłoniętymi śrubami warto je także lekko nasmarować. To zapobiegnie powstawaniu rdzy.

Jak dbać o celownik optyczny?

Konserwując broń wyposażoną w lunetę, powinniście sprawdzić dokręcenie tzw. pierścieni montażowych. Następnie warto je nasmarować. Ma to duże znaczenie, ponieważ celowniki są zdejmowane bardzo rzadko, a wilgoć bez trudu może wniknąć w szczeliny montażowe, powodując powstawanie rdzy.

Jak konserwować zamek?

Konserwując broń z zamkiem ślizgowo-obrotowym powinniście oczyścić i lekko nasmarować prowadnice zamka w komorze zamkowej. Należy też wyczyścić zamek i nasmarować go z wyjątkiem czoła oraz iglicy. Nie można smarować mechanizmu kurkowego. Pod wpływem niskiej temperatury smar gęstnieje, co może negatywnie wpłynąć na mechanizm prawidłowego zwalniania iglicy.

Bardzo ważnym etapem konserwacji jest sprawdzenie stanu czystości mechanizmu ryglowego zamka. Wszelkie zanieczyszczenia najlepiej usunąć używając do tego niewielkiego, płaskiego śrubokręta. W przypadku broni łamanej trzeba delikatnie nasmarować klucz, po czym kilka razy złożyć i rozłożyć broń. Dzięki temu olej wniknie do mechanizmu.

Jak konserwować komorę, lufę i wyciąg?

Do czyszczenia komory i lufy najlepiej jest użyć tzw. przecieków filcowych nasączonych olejem do broni. Dzięki temu możecie w prosty sposób usunąć zalegający nagar. W przypadku, jeśli lufa jest bardzo brudna, dobrze jest zastosować preparat do powłok ołowiowych. Należy go rozprowadzić, używając wyciora.

Konieczność sprawdzenia czystości wyciągu jest obowiązkiem w przypadku broni śrutowej oraz dubeltówek horyzontalnych. Do usuwania zanieczyszczeń stosuje się odtłuszczacz oraz olej do broni. Na koniec na oksydowane powierzchnie możecie nałożyć cienką warstwę smaru.

Wszelkie akcesoria potrzebne do czyszczenia i konserwacji broni możecie kupić w sklepie Kolba.pl. Tam też otrzymacie wsparcie w zakresie doboru optymalnych produktów.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *