TOP10: Najdziwniejsze wykorzystanie zwierząt w trakcie wojny

logo

Wojny i konflikty zbrojne to przede wszystkim broń konwencjonalna i żołnierze. Wiele razy w historii zdarzało się tak, że do likwidacji przeciwnika lub jego osłabienia wykorzystywano również zwierzęta. Od najmniejszych gadów, gryzoni do dużych niedźwiedzi, delfinów czy nawet słoni. Ich skuteczność często okazywała się mizerna, chociaż były i takie, które odegrały znaczącą rolę w zwalczaniu wroga.

 10. Gęsi

W 390 r. p.n.e. Rzym najechali Galowie. Ostatnią częścią miasta, która opierała się najeźdźcom było Wzgórze Kapitolińskie.  Atak Gallów miał nastąpić pod osłoną nocy, z zaskoczenia. Do ataku wybrano rzadko uczęszczaną i stromą drogę. Obrońcy Rzymu mieli jednak szczęście. Ostrzegły ich trzymane na Kapitolu gęsi, poświęcone bogini Junonie. Galowie zostali pokonani i wypędzenie z Rzymu. Od tej pory gęsi stały się symbolem zwycięstwa i odnoszono się z nimi w wielką godnością. Karmione były na koszt państwa, noszono je również w lektykach na procesjach na Wzgórzu Kapitolińskim.

Flock of Geese

9. Kanarki

W czasie I wojny światowej kanarki wykorzystywano do wykrywania toksycznych gazów bojowych w okopach. Wykorzystywali je również górnicy w kopalniach. Ptaki te są mało odporne na trujące gazy – umierają przy naprawdę niewielkich dawkach. Ich śmierć ostrzegała ludzi przed niebezpiecznymi gazami.

Kanarek jako detektor gazów

Kanarek jako detektor gazów

8. Jadowite zwierzęta

Historia zna wiele przypadków wykorzystania jadowitych zwierząt, jako broń. W 198 roku podczas walk Rzymian o Hatrę, obrońcy miasta wystrzelili w stronę Rzymian gliniane naczynia wypełnione skorpionami i pająkami. Kiedy z rozbitych naczyń wydostały się stworzenia, rzymskie atak ustał.  Węży, jako amunicji wykorzystywał np. Hannibal w bitwach morskich, gdy ostrzelał przeciwnika glinianymi naczyniami wypełnionymi jadowitymi wężami, jako broni używano również gniazda pszczół i szerszeni.

Skorpion

Skorpion

7. Płonące gołębie

Władca wikingów Harald Hardrada walcząc w służbie Cesarstwa Bizantyjskiego na Sycylii wykorzystywał „ogniste ptaki”. Trik polegał na tym, że z obleganego miasta wyłapywał gniazdujące tam ptaki, będące poza twierdzą. Przymocowywał do ich szponów płonące kawałki drewna i puszczał je wolno. Zwierzęta próbując się ratować, chciały jak najszybciej znaleźć schronienie w swoich gniazdach. W ten sposób wzniecały pożar w mieście. Po wybuchu pożaru, zdobycie miasta lub twierdzy było już tylko formalnością.

Gołąb

Gołąb

6. Bombowe szczury

W czasie II wojny światowej agenci brytyjscy używali martwych, wypchanych materiałem wybuchowym szczurów. Zwierzęta te miały być przez Brytyjczyków podrzucane do pojemników z węglem na niemieckich okrętach. W ten sposób gdyby zostały wrzucone do kotła razem z węglem spowodowałyby wybuch w kotłowni i prawdopodobnie zatopienie okrętu. Niemcy przechwycili ładunek szczurów, który miał zostać rozdysponowany agentom. Mimo to Zjednoczone Królestwo odniosło pewien sukces, gdyż Niemcy przekonani byli, że natrafili na ślad wielkiej, zorganizowanej akcji i zaangażowali ogromne środki i masę ludzi w tropienie bombowych szczurów.

Szczur

Szczur

5.Osły

Osły z doczepionymi ładunkami wybuchowymi to desperacki sposób walki wykorzystywany przez ludzi z Bliskiego Wschodu. Znany jest przypadek ataku Irakijczyków na amerykański posterunek w 2004 przy wykorzystaniu osłów z bombami. Podobny atak w 2009 roku przeprowadzili talibowie atakując Brytyjczyków. W konflikcie palestyńsko-izraelskim również odnotowane były takie przypadki.

Nowa inteligentna bomba

Nowa inteligentna bomba

4. Niedźwiedź

Historia niedźwiadka nazwanego Wojtkiem w polskim wojsku, jest dosyć znana. Został on przygarnięty przez żołnierzy z armii Generała Andersa podczas II wojny światowej. Oprócz bycia wojskową maskotką i ulubieńcem żołnierzy, Miś Wojtek wykazał się wielką odwagą na placu boju. Podczas walk drugiego Korpusu Polskiego we Włoszech pomagał transportować ciężką amunicję. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino. Wojtek przeżył wojnę i po demobilizacji jego jednostki, resztę życia spędził w Edynburskm ZOO.

Podobno jak prawdziwy mężczyzna lubił wypić dobre piwo z kolegami.

Miś Wojtek jako szofer

Miś Wojtek jako szofer

Miś Wojtek w Armii Generała Andersa

Miś Wojtek w Armii Generała Andersa

 

3. Gołębie

Gołębie były wykorzystywane w trakcie pokoju, jak i wojny do przenoszenia wiadomości. Gdy w czasie II wojny światowej nie działał sprzęt radiowy, posługiwano się gołębiami do przenoszenia wiadomości i meldunków. Ponadto gołębie służyły tajnym agentom do przenoszenia zaszyfrowanych rozkazów. Ptakom tym, często też umieszczano aparaty fotograficzne, aby robić rekonesans terenu i zlokalizować wroga. Do unieszkodliwiania gołębi Niemcy wysyłali natomiast m.in. jastrzębie i sokoły.

Gołębie pocztowe na wojnie

Gołębie pocztowe na wojnie

2.  Delfiny

Tresowanie delfinów i lwów morskich odbywa się w USA od ponad pół wieku. Wykorzystywane są, jako „żywe sonary” do wykrywania min morskich.  Dzięki echolokacji zdolne są zlokalizować pod wodą przedmioty, które mogą wydać się podejrzane. Wg BBC inne zastosowanie dla delfinów znalazło wojsko irańskie, które wykorzystywało je, jako żywe bomby.

Delfiny w amerykańskim wojsku

Delfiny w amerykańskim wojsku

1. Psy przeciwpancerne

Pomysł na wykorzystanie psów, jako broń przeciwpancerną narodził się w Rosji. Tresura takiego psa, polegała na tym, iż pod czołgiem umieszczano kawałek mięsa, zwierzęta głodzono i karmiono tylko w taki sposób. Nauczone, że jedzenie czeka na nie pod czołgiem, miały z przymocowanym ładunkiem wybuchowym automatycznie udawać się na wrogi czołg. Rosjanie nie przewidzieli paru istotnych rzeczy. Otóż szkolenie odbywało się na rosyjskich czołgach i takich, które nie były w ruchu. W związku z tym na polu bitwy zwierzęta się nie sprawdziły gdyż, po pierwsze biegły pod rosyjskie czołgi zamiast niemieckie – tak zostały szkolone, a po drugie, głośne i będące w ruchu niemieckie czołgi skutecznie je odstraszały. Z pomysłu szybko zrezygnowano.

Pies Przeciwczołgowy

Pies Przeciwczołgowy


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

1 Komentarz

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *