TOP10: Zaskakujące fakty z życia owadów

logo

Owady – zazwyczaj ich nie lubimy, brzydzimy się ich, często wywołują u nas ataki lęku i paniki. Z pewnością nie można im odmówić tego, że zdominowały cały świat i są najliczniejszą grupę stworzeń żyjących na Ziemi. Przedstawiamy zaskakujące fakty z życia owadów.

10. Jad pszczeli może leczyć ludzi

Jedną z najważniejszych substancji czynnych w jadzie pszczelim jest melityna. Ten składający się z 26 aminokwasów peptyd ma zdolność niszczenia ścian komórkowych. Jak donoszą irlandzcy naukowcy, substancja ta jest skuteczna również w przypadku osłon bakterii. Tym samym melityna mogłaby stać się nieoceniona w walce medycyny z drobnoustrojami, wobec których antybiotyki przestały być już skuteczne. Kenneth Shea, badacz z Uniwersytetu Kalifornijskiego chce na podstawie melityny stworzyć środek no działaniu antybakteryjny, który nie byłby przy tym trujący dla ludzi.

Pszczoły i miód

9. Wojna mrówek

Niektóre gatunki gąsieniczników, których larwy pasożytują na innych owadach, używają „broni chemicznej”, żeby wywołać wśród mrówek „ wojnę domową”. Wydzielają substancje chemiczne, które wprowadzają mrówki w stan podniecenia, objawiający się wzajemną agresją. Owady powodują ten chaos, aby przedostać się do gniazda mrówek i złożyć w nim własne jaja. Użyte przez gąsieniczniki substancje przypominają tzw. feromony alarmowe wydzielane przez same mrówki, ale są od nich intensywniejsze – ich działanie utrzymuje się do 50 dni. Naukowcy planując wykorzystać je do walki z plagami mrówek.

8. Trzmiele i agresja

Wiele osób uważa, że trzmiele nie żądlą, ponieważ nie mają czym. Ale to nieprawda – robotnice trzmieli posiadają żądło, choć muszą poczuć się bardzo zagrożone, by go użyć. W przeciwieństwie do pszczół, które po użądleniu tracą żądło wraz z gruczołem jadowym, żądła trzmieli są pozbawione zadziorów, dzięki czemu po ukłuciu są wyjmowane z ciała napastnika. W rezultacie do jego ciała wnika mniej jadu. Trzmiele nie są agresywne, a zaniepokojone najpierw ostrzegają napastnika głośnym brzęczeniem. Dlatego do powodowanych przez nie użądleń dochodzi znacznie rzadziej niż w przypadku os czy pszczół.

7. Szerszenie żądlą bez powodu?

W gruncie rzeczy szerszenie są nastawione pokojowo, ale niekiedy atakują ludzi bez ostrzeżenia. Okazało się, że takie agresywne zachowanie mogą wywołać substancje zapachowe występujące w kosmetykach oraz perfumach. Składniki te zbliżone są do feromonów alarmowych, które dla owadów stanowią ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem i wywołują agresję, będącą reakcję obronną na atak. Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio odkryli ponadto, że główny wyzwalacz chemicznego alarmu szerszeni wykorzystywany jest nie tylko w przemyśle kosmetycznym, ale również jako aromat do artykułów spożywczych.

mrówki

6. Pszczoła zabójca

To afrykańska pszczoła miodna, nazywana również „pszczołą zabójcą”. Została sprowadzona do pasiek w Brazylii, ale część rojów uciekła, rozprzestrzeniając się na tropikalnych i subtropikalnych obszarach obu Ameryk. Insekty te są zdecydowanie bardziej agresywne od swoich europejskich kuzynek – gdy czują się zaniepokojone, atakują całym rojem. Największe niebezpieczeństwo grozi nam wtedy, gdy wokół panuje hałas. Szacuje się, że w ciągu 50 lat na skutek ataku „pszczół zabójców” w obu Amerykach zmarło ponad tysiąc osób. W krótkim czasie można zostać ukąszonym ponad 1000 razy – a taka dawka jest śmiertelna dla dorosłego człowieka.

5. Owady mają wpływ na klimat

Owady mają znacznie większy wpływ na klimat niż człowiek. Jeden termit produkuje do 0.59 mikrogramów metanu dziennie – a są ich biliardy. Eksperci przypuszczają, że uwalniające gazy termity produkują nawet 30 procent metanu obecnego w atmosferze. Szacuje się, że wszystkie owady na świecie wytwarzają rocznie kilkadziesiąt milionów ton tego gazu cieplarnianego – dużo bardziej niebezpiecznego dla klimatu niż dwutlenek węgla.

4. Owady najliczniejszą grupą zwierząt

Owady są prawie wszędzie, opanowały niemal każdy zakątek świata. Ich liczba przerasta wszelkie wyobrażenia: na naszej planecie żyje 10 tryliardów pełzających bądź latających insektów. Czy to liczba przybliżona? Tak. Czy jest również zawyżona? Raczej nie. Jedna kolonia termitów może pomieścić ponad milion osobników, a roje szarańczy liczą nawet miliard owadów. Dotychczas opisano około miliona gatunków owadów – to więcej, niż liczy pozostała część świata zwierzęcego razem wzięta. Owady stanowią ¾ stworzeń żyjących Ziemi.

biedronki

3. Mrówki i droga do domu

W drodze do źródła pożywienia i z powrotem do gniazda mrówki pustynne liczą swoje kroki. Skąd to wiadomo? W ramach doświadczenia zespół badaczy dokonał modyfikacji ich odnóży. Rezultat: wracające z poszukiwania pożywienia mrówki ze sztucznie przedłużonymi odnóżami, a tym samym wykonujące dłuższe kroki, minęły gniazdo. Natomiast mrówki, którym skrócono odnóża zaczęły, go szukać zbyt wcześnie. W obliczaniu odległości pomaga im „wbudowany licznik kroków”.

2. Małe owady

Owady zamiast kości mają chitynowy pancerz, który stabilizuj ich ciało od zewnątrz. Muszą go jednak okresowo zrzucać, żeby móc rosnąć, a nowy pancerz twardnieje bardzo powoli. Co więcej, jest on dość ciężki, co ogranicza rozmiary owadów. Dlatego na Marsie lub Merkurym – planetach ze słabszą grawitacją to karaluchy mogłyby urosnąć nawet do rozmiarów psa.

owady

1. Mole lubią czekoladę

Mole odzieżowe upodobały sobie naszego ubrania, ale ich kuzyn mklik mączny gustuje w artykułach spożywczych, w tym także czekoladzie. Larwy tego występującego praktycznie na całym świecie niewielkiego motyla z rodziny omacnicowatych z upodobaniem żywią się zawartością naszych spiżarni, potrafiąc przy tym dobrać się nawet do szczelnie zamkniętych zapasów. Jednak pozostające na diecie osoby, w których domach próżno szukać czekolady, wcale nie mogą spać spokojnie. Mklik mączny nie gardzi bowiem mąką, suszonymi owocami, orzeszkami, kaszą, makaronem, cukrem i ostrymi przyprawami.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

1 Komentarz

  1. Losek

    18 stycznia 2014 at 16:46

    O maksymalnej wielkości owadów nie decyduje przede wszystkim grawitacja. Dawno temu na ziemi też żyły ważki o długości ciała ok. 70 am i dwumetrowe skolopendry. Tym co ogranicza wzrost owadów jest ich system oddechowy, składający się z płucotchawek, które są niezbyt wydolne, zwłaszcza w porównaniu z narządami oddechowymi innych zwierząt. Obecność w przeszłości dużych owadów, była możliwa dzięki większej zawartości procentowej tlenu w ziemskiej atmosferze!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *