Jak wybrać odpowiednie gogle na snowboard?

jak-wybrac-gogle

Gogle są niezbędne na stoku nie tylko podczas opadów śniegu. Doświadczeni snowboardziści nie ruszają się bez nich z domu, bo niezależnie od pogody poprawiają widoczność oraz chronią oczy przed urazami mechanicznymi i szkodliwym promieniowaniem. Gogle w dużym stopniu wpływają na komfort jazdy, więc warto się chwilę zastanowić nad wyborem odpowiedniego modelu. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Damskie czy męskie?

Na rynku dostępne są gogle o różnych kształtach i rozmiarach ramki, więc z pewnością znajdziesz odpowiedni dla siebie model. Niektórzy producenci dzielą gogle na damskie, męskie i dziecięce, inni podają głównie rozmiary. Generalnie modele dla dzieci są zdecydowanie lżejsze, ale gogle dla kobiet i mężczyzn różnią się głównie designem. Jeśli gogle nie ograniczają pola widzenia i znalazłeś odpowiedni dla siebie rozmiar, nie sugeruj się ewentualnym podziałem na płeć.

Jak wybrać rozmiar gogli?

Dobrze dopasowane gogle przylegają do twarzy na całym obwodzie: koło nosa, na czole i skroniach, ale nie uciskają w żadnym miejscu. Jeśli nosisz okulary rozejrzyj się za modelem oznaczonym OTG (over the glasses). Ramki tych modeli zostały zaprojektowane tak, aby pomieścić oprawki szkieł korekcyjnych. Ważna jest również kompatybilność z kaskiem. Po założeniu gogle muszą się mieścić w wycięciu na twarz, ale szpary nie mogą być też zbyt duże, aby twarz była chroniona przed urazami i zimnem. Regulowany pasek gogli powinien mieścić się w tylnej klamrze. Najlepiej zabierz swój kask na mierzenie gogli lub kupuj obie rzeczy równocześnie.

lulagogagoglesnow(1)

Kluczowa kwestia, czyli barwa szyb

Wybór odpowiedniego koloru szyby (soczewki) jest kluczowy dla dobrej widoczności. Jest on ściśle związany z przepuszczalnością światła, którą producenci oznaczają symbolami S0–S4. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę poszczególnych rodzajów szyb.

  • S0 – szyby białe do jazdy w nocy;
  • S1 – szyby bursztynowe lub złote do jazdy w pochmurne dni i przy ograniczonej widoczności;
  • S2 – szyby żółte lub pomarańczowe na lekko pochmurne dni;
  • S3 – szyby brązowe, czerwone szare lub niebieskie do jazdy w słoneczne dni;
  • S4 – szyby czarne do jazdy w bardzo słoneczne dni.

W polskich sklepach znajdziesz głównie modele S1, S2 i S3, które są dosyć uniwersalne i sprawdzają się na naszych stokach przez większą część sezonu. Jeśli planujesz częste wyjazdy na deskę za granicę, warto zastanowić się nad goglami z wymiennymi szybkami.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oprawa gogli musi być elastyczna i wytrzymała oraz posiadać przyjazną dla skóry wyściółkę. Praktycznie wszystkie modele gogli mają obecnie filtr UV, który chroni przed szkodliwymi dla oczu promieniami. Najlepiej wybrać model z oznaczeniem UV400, który zatrzymuje kilka typów promieniowania: UVA, UVB i UVC. Gogle nie powinny parować, więc warto zwrócić uwagę na otwory wentylacyjne oraz powłokę anti-fog, która znajduje się po wewnętrznej stronie szybki. Niektóre soczewki mogą posiadać polaryzację, która zwiększa kontrast widzenia i blokuje światło odbijające się od śniegu, więc oczy mniej męczą się w trakcie jazdy. W sklepie warto też sprawdzić, czy regulacja gumowego paska jest możliwa bez ściągania rękawic.

gogle-snowboard

Co zrobić, aby gogle długo Ci służyły?

Przede wszystkim przechowuj swoje gogle w specjalnym woreczku lub etui, które są zazwyczaj dodawane w zestawie podczas zakupu. Do czyszczenia szyby używaj miękkiej szmatki, a nie papierowych serwetek czy chusteczek, które mogą zarysować szybkę. Staraj się nie wycierać szyby od środka, gdyż może to spowodować uszkodzenie delikatnej powłoki anti-fog. Jeśli już dostanie się do niej śnieg, strzepnij krople wody i użyj specjalnej szmatki do czyszczenia.

Postaw na dobrą widoczność

Dobra widoczność to podstawa bezpiecznej i przyjemnej jazdy. Staraj się zawsze mieć przy sobie gogle z szybą w kolorze dopasowanym do warunków atmosferycznych. Wybór jest ogromny, więc z pewnością znajdziesz model, który spełni Twoje oczekiwania zarówno pod względem wyglądu, jak i specyfikacji technicznej. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, śmiało pytaj sprzedawcę. W sklepie lulagoga.pl znajdziesz gogle marek Anon, Oakley i Dragon. Nasi specjaliści chętnie pomogą Ci w wyborze odpowiedniego modelu.

Więcej porad dotyczących wyboru sprzętu snowboardowego i odzieży na deskę znajdziesz na blogu lulagoga.pl.

Źródło zdjęć: lulagoga.pl, shutterstock.com


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *