Ubezpieczenie mieszkania – jaki ma zakres?

13470897684_af607158a2

Tylko niewielu Polaków decyduje się na ubezpieczenie własnego mieszania. Zazwyczaj mamy je z przymusu, na przykład jako wymóg przy zaciągnięciu kredytu mieszkaniowego. Mało kto jednak zagłębia się wtedy w umowę, aby dowiedzieć się, jaki jest zakres ochrony nieruchomości.

Kilka słów o ubezpieczeniu mieszkalnym

Ubezpieczenia mieszkań są obecnie oferowane przez wielu różnych ubezpieczycieli. Mają również różnorodny zakres zabezpieczenia, co przekłada się zarówno na koszt składki ubezpieczeniowej, jak i na wypłatę rekompensaty, gdy nastąpi szkoda.

Warto pamiętać o tym, że w umowach ubezpieczeniowych można znaleźć szereg wyróżnień oraz podziałów, które – w zależności od wybranego ubezpieczyciela – będą się znacznie pomiędzy sobą różnić. Tym samym może się okazać, że wcześniej zakupiona polisa tak naprawdę nie pomoże w tych sytuacjach, w których miałaby być wsparciem finansowym. Bardzo ważne jest wobec tego dokładne zapoznanie się ze wszystkimi zapisami zawartymi w umowie, w tym z definicjami oraz wykluczeniami, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Co wchodzi w skład ubezpieczenia mieszkania?

  • Elementy stałe nieruchomości – konstrukcja nieruchomości, ale też w niektórych polisach powłoki ścienne, okna drzwi, zainstalowane urządzenia AGD, armatura sanitarna.
  • Elementy zewnętrzne trwale związane z budynkiem, w tym balkony, tarasy, czasami również anteny, elementy oświetlenia czy rynny.
  • Instalacje – gazowa, grzewcza, elektryczna, wodno-kanalizacyjna.
  • Elementy ruchome – tutaj często zachodzi dużo różnic, najczęściej są to meble, sprzęt AGD i ERV, ale również mogą być to inne elementy, na przykład rower, biżuteria, pieniądze. Są także polisy, które obejmują zwierzęta domowe.

Ponadto trzeba wskazać, że mienie może być ubezpieczone na różne sumy – im większa będzie składka ubezpieczeniowa, tym również wyższe odszkodowanie będzie można uzyskać.

Zatem jeżeli interesują cię inwestycje mieszkaniowe w Warszawie czy w innym mieście i chcesz zakupić nowe mieszkanie na kredyt, pamiętaj o tym, aby dokładnie sprawdzić, co będzie wliczało się w skład polisy ubezpieczeniowej.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *