TOP10 wskazówek jak wybrać dywan

dywany-vintage

Jak wybrać dywan

Nie ma nic przyjemniejszego od uczucia miękkiego dywanu pod stopami. Dywany zapewniają bezpieczne i wygodne miejsce do zabawy, a nawet mogą zmniejszyć ryzyko odniesienia obrażeń podczas upadku. Oczywiście dywan wymaga trochę dodatkowej pielęgnacji w porównaniu z panelami czy płytkami, ale nie ma żadnego substytutu pod względem pochłaniania dźwięku, ciepła i ogólnego komfortu.

Przy tak wielu różnych dostępnych kolorach, materiałach i wzorach trudno wybrać najlepszy dywan dla naszego domu. Niektóre materiały mogą wymagać częstego czyszczenia, co nie pasuje do naszego napiętego harmonogramu, inne mają wysokie ceny, a niektóre mogą mieć wpływ na zdrowie. Źle dobrany dywan może szybko się zużywać, blaknąć lub pokazywać plamy, które uparcie są odporne na nasze czyszczenie. Chroń swoją inwestycję i wybierz najlepsze dywany do domu korzystając z poniższych porad.

Wybierz idealny podkład
Nie warto oszczędzać kilku złotych na podkładzie dywanu. Podobnie jak budynek potrzebuje solidnej podstawy, dywan posiada warstwę podkładu dla wsparcia, wytrzymałości i trochę dodatkowej amortyzacji. Nie możesz zobaczyć podkładu, ale na pewno zauważysz dodatkowe zużycie czy przetarcie nowego dywanu, jeśli wybierzesz niewłaściwy materiał wypełniający.

Podszycie wykonane z materiałów kauczukowych lub piankowych ukrywa niedoskonałości podłoża, aby poprawić wygląd podłogi. Działa również jako izolacja, by pomóc kontrolować temperaturę domu, a nawet pochłania dźwięk chroniąc prywatność i eliminować dźwięki od sąsiadów poniżej. Co najważniejsze, podszycie wspiera dywan przez lata użytkowania, ponieważ zapobiega rozpadowi włókien.

Zazwyczaj obszary wymagające dużego natężenia ruchu wymagają mocnego, gęstszego  podkładu, a pokoje gościnne i inne mniej używane pomieszczenia mogą wymagać mniejszej ochrony.

Rozważ różne style dywanów
Dywany dostępne są w wielu stylach: gładkie, shaggy, pętelkowe czy carving. Terminy te mają zastosowanie do runa, które jest powierzchnią jaką widzimy, utworzoną z pęczków przędzy, które są albo składane w pętle, przecięte lub oba te sposoby naprzemiennie. Każdy styl ma charakterystyczny wygląd i warto dobrać go pod wystrój całego wnętrza, w którym to dywan ma leżeć. Pluszowe dywany na przykład, wykonane są ze ściśle skręconego włókna, są grube, miękkie i zachęcające do chodzenia po nich boso. Widać na nim ślady stóp i zmianę ułożenia kierunku włókien dywanowych. Saksonia -najpopularniejszy rodzaj dywanów – jest podobna do pluszu. Tego typu dywan działa najlepiej w miejscach o małym natężeniu ruchu, takich jak np. sypialnie.

 

Z kolei dywany typu mata są płaskie i twarde. Są one wyjątkowo wytrzymałe i nie widać na nich śladów oraz plam – idealne dla obszarów o dużym natężeniu ruchu lub miejscach często odwiedzanych przez dzieci.

Teksturowany dywan wykonany jest z włókien ciętych na różne wysokości, co powoduje odbijanie światła. To sprawia, że trudno dostrzec ślady i zabrudzenia. Tak więc ten rodzaj dywanów jest również dobry dla obszarów o dużym natężeniu ruchu.

Dywany fryzowane wykonane są z lekko skręconych włókien. Wygląd jest mniej formalny niż pluszowy, ale bardziej wyrafinowany niż wiele elementów teksturowanych. Dywan jest przyjemny i miękki w dotyku, ale jego puszystość dobrze ukrywa ślady i brud.

Nie obciążaj swojego budżetu
Nawet najbardziej luksusowy dywan nie musi kosztować fortuny. Rozejrzyj się, by znaleźć dywan, który pasuje do Twojego stylu życia i budżetu. Zawsze proś o wycenę, by można było dokonać porównania pomiędzy różnymi dostawcami.
Wykorzystaj dobrze budżet, dobierając odpowiedni dywan dla każdego pokoju. Na przykład dywany plamoodporne warto położyć w pokoju rodzinnym, ale np.  tańsze dywany można zastosować w innych pokojach mniej uczęszczanych.

Jeśli masz dzieci lub zwierzęta domowe, lepiej wybrać dywany niż wykładziny. Zamiast zastępować cały pokój po kilku latach plamienia i czyszczenia, można wymienić pojedynczy dywan, by pokój wyglądał jak nowy.
Przed zakupem zapoznaj się z różnymi materiałami, aby wyważyć cenę i komfort. Wełna jest wysokiej jakości materiałem, ale również posiada najwyższą cenę. Nylon i inne syntetyki zachowują się podobnie do wełny, ale są dostępne po niższych cenach.

Kupuj w sprawdzonym sklepie
Możesz kupić dywan w różnych miejscach – salonach dywanowych, w firmach wykończeniowych, sklepach z meblami, dużych domach towarowych, a nawet w internecie. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie renomowanego sklepu specjalizującego się w sprzedaży dywanów. Jeśli kupujesz przez Internet sprawdź czy sklep podaje pełny kontakt: adres, numery telefonu.

 

Zrozumieć wymagania dotyczące utrzymania
Jednym z najlepszych sposobów zapewnienia zadowolenia z nowego dywanu jest kupienie dywanu, który jest łatwy w utrzymaniu. Właściciele domów z małymi dziećmi lub psami i kotami powinni unikać trudnych do czyszczenia dywanów lub najwyższej jakości dywaników. Dywan plamoodporny wyeliminuje frustrację związaną z różnymi plamami i może skrócić czas czyszczenia.

 

Przed podjęciem decyzji o zakupie zawsze pytaj sprzedawcę o wymagania dotyczące czyszczenia i konserwacji. Dowiedz się, jak często trzeba czyścić dywan i jakie do tego specjalne produkty zalecane są przez producenta.

 

Rodzaj wybranego materiału może mieć również znaczny wpływ na utrzymanie. Wybierz teksturowane dywany, by ukryć ślady stóp i odkurzaczy. W obszarach o dużym natężeniu ruchu najlepiej stosować dywany o pętlach poziomych lub pętlach o dużej gęstości, aby uniknąć brudu i ułatwić czyszczenie. Natomiast kładziemy dywany o ciętym włóknie i pętlach wielopoziomowych w obszarach o małym lub średnim natężeniu ruchu, ponieważ oba te rodzaje mają tendencję do łapania brudów i trudno się je czyści.

Słowo o gwarancji
Dywany mają różne możliwe gwarancje: na pięć i dziesięć lat, gwarancja na zagięcia, a także gwarancja przed plamami, zużyciem, a nawet ogólny na ogólny wygląd. Ogólnie rzecz biorąc – lepsza jakość dywanu, tym większy zasięg można uzyskać dzięki gwarancji, zabezpieczeniu przed plamami i tym podobnych. Jednak nigdy nie kupuj konkretnego dywanu tylko dlatego, że gwarancja wydaje się naprawdę świetna – ponieważ większość gwarancji rzeczywiście oferuje niewiele prawdziwego zasięgu.

Na przykład najczęstszą gwarancją jest gwarancja „zużycia”. Producenci rozumieją „zużycie” jako łysinę czy mocne przetarcie, a wielu właścicieli domów uważa, że dywan jest znoszony, zużyty zaraz po utracie pierwotnego wyglądu. Podobnie gwarancja na zgniatanie zawiera informację, że jeśli wysokość runa może zostać przywrócona do pewnego stopnia, to nie ma problemu.

Porównaj kolor i wzory
Przy tak wielu dostępnych kolorach i wzorach, wybieranie właściwego wykończenia może być najtrudniejszą częścią decyzji dotyczącej zakupu dywanu. Zawęź kryteria wyszukiwania, wybierając odcienie dopasowane do ogólnego nastroju lub tonu, który chcesz uzyskać dla każdego pokoju. Spróbuj chłodne błękity i zielenie, by stworzyć spokojny nastrój we wnętrzu, a ciepłe czerwienie lub złote odcienie, by duża przestrzeń stała się przytulna. Jasne kolory sprawią, że małe pokoje będą większe i bardziej otwarte. Dywany vintage w neutralnych odcieniach pięknie podbiją nowoczesne wnętrze.

Przed wyborem neutralnego odcienia należy zdecydować, czy dywan będzie służył jako punkt ogniskowy czy też zniknie w tle. Wybieramy dywan neutralny, jeśli ściany, meble i grafika  służą jako punkty ogniskowe, ponieważ pomoże to uniknąć jednolitego, monotonnego wzornictwa.
Zawsze pytaj o próbki dywanów każdego koloru, o którym rozważasz. Staraj się uzyskać najwięcej dostępnych próbek i zabierz je do domu, by je zbadać w naturalnym świetle przed zakupem. Pamiętaj, że promienie słoneczne mogą powodować blaknięcie kolorów, więc wybierz produkty odporne na blaknięcie, jeśli dywan będzie leżał w bezpośrednio w świetle słonecznym.

Traktuj schody ostrożnie
Kluczowe znaczenie ma wybranie odpowiedniej wykładziny dywanowej na schody, ponieważ schody są często używane, a wykładzina musi być wygięta nad krawędziami każdego schodka. Dywan wycinany jest chyba lepszym wyborem niż pokrycie schodów w całości, ponieważ przestrzenie między stopniami mają tendencję do wybrzuszania się. To może stwarzać niebezpieczeństwo podczas korzystania ze schodów, można się np. potknąć o wystający  dywan.

Gęstość jest kolejnym czynnikiem do rozważenia. Jeśli dywan nie jest gruby, szybko się przetrze w miejscach zakrzywienia na stopniach. Jednym z testów gęstości jest trzymanie palców głęboko w próbce dywanu. Jeśli możesz łatwo oddzielić włókna i poczuć podkład, to prawdopodobnie nie jest to najlepszy wybór na schody.
Idealny wybór to dywan wełniany. Dywany wełniane są najbardziej trwałe, a ich tkane podkłady pomagają utrzymać każdy kawałek przędzy w miejscu, co jest szczególnie ważne w przypadku schodów. Niestety, dywany z wełny są drogie

Ekologia
Wiele osób jest w szoku gdy dowiadują się, jak wiele dywan, podkład i kleje mogą mieć wpływ na jakość powietrza i zdrowia. Jeśli kiedykolwiek byłeś w pobliżu nowego dywanu lub innych materiałów budowlanych, prawdopodobnie pamiętasz ten charakterystyczny „nowy” zapach. Ten zapach jest spowodowany lotnymi związkami organicznymi (VOC). VOC, takie jak formaldehyd, powodują słabą jakość powietrza w pomieszczeniach i mogą przyczyniać się do wielu problemów zdrowotnych, w tym astmy i alergii. Chroń swoją rodzinę, wybierając dywan wykonany z naturalnych produktów, w tym wełny, juty i innych materiałów organicznych. Poszukaj także barwników organicznych lub chemicznych, aby utrzymać toksyczne opary z dala od domu.

Oprócz wpływu na zdrowie, wybór dywanu może mieć wpływ na środowisko. Wielu producentów wykorzystuje również podkłady z recyklinkgu do produkcji nowych dywanów, więc przed zakupem sprawdź skład procentowy zawartości przetworzonej. Należy pamiętać, że nylon i inne syntetyki są wytwarzane głównie z produktów ubocznych paliw kopalnych, dlatego należy wybrać produkty z recyklingu, by zapewnić maksymalną stabilność ochrony środowiska.

Wykładziny dywanowe vs. dywany
Co lepiej kupić: dywan czy wykładzinę montowaną od ściany do ściany? Głównymi zaletami wykładziny podłogowej jest fakt, że jest miękka i ciepła pod stopą, tłumi dźwięk i zapewnia amortyzację podczas upadku. Jest ona również niedroga. Jednakże wykładzina trzyma kurz, roztocza i inne alergeny, więc jeśli członkowie domu mają alergie lub astmę, może to stanowić problem. Wykładzina może być trudna do czyszczenia, pochłania nieprzyjemne zapachy np. zwierząt domowych i zwykle znosi się w ciągu około 10 lat, więc trzeba ponownie wykładać całą podłogę wykładziną – a czasem nie tylko jeden pokój ale cały dom.

Dywany o różnych rozmiarach są popularnym wyborem na podłogi, ponieważ są dostępne w większej ilości kolorach i wzorach, mogą być przenoszone między pomieszczeniami i są niedrogie. Łatwiej jest też stworzyć pożądany design z zabawnym lub kolorowym dywanem, niż w przypadku wielkiej wykładziny pokrywającej całą podłogę, np. dywany vintage są ciekawym pomysłem. Główną wadą dywanu jest to, że trzeba mieć ładnie podłogi pod nim, gdyż nie zakrywa on tak jak wykładzina całej powierzchni posadzki. Jeśli masz piękną podłogę z drewna liściastego, to doskonale. Jeśli nie – będziesz potrzebował podłogi, która jest w dobrym stanie. Innymi negatywami cechami dywanów jest to, że można się o nie poślizgnąć potknąć o krawędź. Ale często można rozwiązać te problemy stosując specjalne podkładki lub taśmę dwustronną.

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *