Top 5 akcesoriów zwiększających bezpieczeństwo każdego rowerzysty

rower-dzownek

Jazda na rowerze to niewątpliwie bardzo przyjemna aktywność fizyczna. Jednak i podczas niej należy zadbać o bezpieczeństwo. Niestety wciąż rośnie liczba wypadków nie tylko samochodowych, ale też drogowych. A jak wiadomo nie ma nic cenniejszego niż zdrowie i życie. Czasami niepozorne dodatki takie jak dzwonki rowerowe potrafią naprawdę uratować życie. Zatem w dzisiejszym poradniku przedstawimy wam top 5 akcesoriów zwiększających bezpieczeństwo każdego rowerzysty.

Po pierwsze: kask jest najważniejszy

O ile od dzieci wymagamy, by jeździły zawsze w kasku, ale i ochraniaczach, tak sami z niego rezygnujemy. Niestety czasami z własnej próżności, wszak fryzura jest ważniejsza niż bezpieczeństwo. Choć powstają coraz nowe kampanie, jak choćby ta ostatnia z półnagimi rowerzystami promująca jazdę w kaskach to nadal mimo wszystko zapominamy jak dużą rolę pełnią one dla naszej ochrony. Niektórzy pewnie uważają, że to zbędny dodatek, na który nie warto marnować pieniędzy, ale bądźmy szczerzy, czy na bezpieczeństwie można oszczędzać? Zatem noszenie kasku podczas jazdy na rowerze nie powinno być traktowane w kategorii modnego, lecz podobnie jak w przypadku egzekwowania tego od dzieci, czyli coś obowiązkowego. Zakup kasku nie jest wcale tak dużym wydatkiem, a może naprawdę uratować życie. Warto tutaj wiedzieć, że amortyzuje uderzenie i rozkłada całą jego siłę, przez co chroni głowę. Oczywiście po upadku choćby drobnym trzeba wiedzieć, że konieczny jest zakup nowego kasku, nawet gdy nie widać na nim jakichkolwiek mikropęknięć. Kask trzeba kupować na wymiar, a nie na oko, dlatego pożyczanie od drugiej osoby jest zbędne, choć zawsze lepsze niż nie noszenie go wcale.

Po drugie: coś niepozornego, ale nader ważnego

Kolejnym aspektem, który warto poruszyć jest kwestia dzwonków rowerowych. Często traktowane są jako gadżet dla dzieci, a to ponownie duży błąd. Otóż warto wiedzieć, że każdy dzwonek pełni funkcję ostrzegawczą i informującą, co pozwoli uniknąć naprawdę wielu przykrych i niebezpiecznych sytuacji. Taki gadżet, choć jest naprawdę niepozorny, to tak naprawdę jest nader ważny. Wystarczy tutaj wspomnieć o sytuacji, że pieszy idzie po ścieżce, jadąc na rowerze możesz wołać i prosić o przesunięcie się, ale zwyczajnie może nie domyślić się, że to o niego chodzi, a dźwięk dzwonka rowerowego przecież zna każdy. Również, gdy Ty chcesz wyminąć kogoś to lepiej użyć takiego sygnału dźwiękowego niż krzyku. Dzwonki rowerowe są ponadto bardzo tanie, a w tak znaczący sposób wpływają na bezpieczną jazdę.

Po trzecie: oświetlenie ma znaczenie

Oświetlenie roweru jest obowiązkowe wieczorami i nocą. Dlatego warto zdecydować się na zakup odpowiednich lampek. Tutaj nie należy kierować się zasadą słynnego CCC, czyli cena czyni cuda, gdyż tanie oświetlenie jest po prostu fatalnej jakości, zatem i nie spełni swojej roli. Zatem warto wiedzieć, że dobre oświetlenie to takie, które daje mocny strumień światła, a jednocześnie dobrze trzyma się roweru i jest odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Można zdecydować się na np. 2-ledowe. Warto też zwrócić uwagę na moc. Otóż w przypadku przednich mogą to być modele o mocy nawet 1300 lumentów, z kolei lampki przednie mogą mieć moc np. 100 do 200 lumenów.

Po czwarte: zabezpieczenie roweru – krótko i na temat

Zostawiając rower przed sklepem, czy też kinem warto zadbać o to, aby nie został on skradziony. Już na samym początku od razu przestrzegamy was przed zakupem linek, gdyż absolutnie się one nie sprawdzają. Zdecydowanie lepiej wybrać zamek patentowy, bądź też zapięcie składane. Warto też wybrać zamek typu u-lock.

Po piąte: narzędzia rowerowe

Las, ciemno, wokoło nie ma żywej duszy i nagle psuje się rower. Brzmi jak początek horroru? Nie, to sytuacja, której może doświadczyć każdy cyklista. Zatem zamiast uruchamiać wyobraźnie i być jak bohater filmu grozy, zdecydowanie lepiej zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami. Warto zakupić małe i niepozorne narzędzia rowerowe, które w razie awarii pozwolą usunąć szybko drobne usterki i pozbyć się problemów.

Jazda na rowerze ma być przyjemnością, ale bezpieczną. Dlatego warto skorzystać z naszego poradnika, gdyż wyżej wymienione dodatki takie jak dzwonki rowerowe mogą uchronić przed wypadkiem. Zatem pamiętajmy, że skoro od dzieci wymagamy przestrzegania zasad bezpieczeństwa, to sami powinniśmy być dla nich przykładem i również ich przestrzegać.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *