Strugarko-grubościówka – wybierz model odpowiedni do każdego rodzaju pracy!

wood-3471332_1920

Maszyny do obróbki drewna wykorzystują zróżnicowane parametry. To właśnie od nich zależą możliwości użytkowe dane sprzętu. Nie inaczej jest w przypadku strugarko-grubościówki, którą należy optymalnie dostosować do poszczególnych zastosowań. Jaki wariant będzie wobec tego najlepszy podczas profesjonalnego użytkowania, chociażby w zakładach stolarskich, a także mając na uwadze amatorskie prace wykonywane przez majsterkowiczów?

Jak działa strugarko-grubościówka?

Strugarko-grubościówka to urządzenie wykorzystywane, by zebrać grubość materiału poprzez zestruganie warstwy drewna z jednej strony. Jest to możliwe za sprawą wału nożowego umiejscowionego wewnątrz sprzętu. Z kolei za przesuw tworzywa odpowiadają wały ciągnące.

Za jej pomocą z powodzeniem można poddać obróbce zarówno twarde, jak i miękkie drewno. Co więcej, wyposażenie maszyny w wał sekwencyjny pozwala w jednej chwili strugać kilka niezależnych od siebie elementów. Natomiast w przypadku obróbki mokrego materiału ważne są wały ciągnące w blacie.

Optymalne parametry strugarko-grubościówki do zaawansowanego użytku

Produkcja mebli bez wątpienia wymaga zastosowania zaawansowanych rozwiązań. Wobec tego szczególną uwagę należy zwrócić na konstrukcję strugarko-grubościówki. Mowa przede wszystkim o solidności i wytrzymałości sprzętu.

Z kolei, jeśli chodzi o kluczowe parametry, w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się szerokości strugania. W skomplikowanych pracach optymalnymi wariantami są modele, których powyższy atrybut przekracza 600 mm. Istotną rolę odgrywa oczywiście silnik. Zalecana jest moc wyższa niż 5,5kW. Nie można też zapominać o prędkości posuwu. W przypadku dużej ilości obrabianego materiału nie zaszkodzi postawić na strugarko-grubościówkę dającą możliwość regulacji szybkości.

Kierowanie się powyższymi czynnikami pozwoli każdemu stolarzowi wybrać odpowiedni sprzęt do swojego zakładu. Warto przede wszystkim przyjrzeć się maszynom uznanych producentów, takich jak Holzmann lub Holzstar. Wiele interesujących modeli o najróżniejszych parametrach znaleźć można w sklepie Monte.

Strugarko-grubościówka dla majsterkowiczów

Jak natomiast dopasować strugarko-grubościówkę pod względem parametrów do użytku amatorskiego, chociażby w małych stolarniach? Zaleca się modele o mniejszych silnikach niż w przypadku wspomnianego wyżej profesjonalnego zastosowania. To ze względu na fakt, że łatwiejsze prace dotyczą obróbki mniej wymagających materiałów.

Obędzie się także bez szczególnie wysokiej wartości prędkości posuwu, ponieważ najprawdopodobniej nie będziesz wykonywać większej ilości produktów. Jeśli chodzi o szerokość strugania, w zupełności wystarczy zakres od 200 do 500 mm.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *