TOP10: Stres – ciekawostki z nim związane

logo stres

Zazwyczaj używamy słowa ”stres” gdy mamy już wszystkiego dość lub dzieje się coś wokół nas niepokojącego. Ttowarzyszy nam w pracy, w szkole, na ulicy czy nawet w domu. Jest nieodzownym elementem naszego życia. Przedstawiamy 10 ciekawostek związanych ze stresem i jego konsekwencjami.

10. Co chroni nas przed stresem?

Dlaczego niektórzy ludzie lepiej znoszą stres niż inni? Naukowcy przypuszczają, że dużą rolę odgrywa w tym chemiczny przekaźnik – neuropeptyd Y (NPY) – który uczestniczy w regulowaniu apetytu, wagi i reakcji emocjonalnych. Eksperymenty na myszach wykazały, że dla działania NPY decydujące jest zachowanie matek w ciągu trzech tygodni po narodzinach młodych. Wpływa ono bowiem na tworzenie się receptorów NPY w mózgu: matczyna opieka owocuje zrównoważoną psychiką i odwagą w dorosłym życiu.

9. Czy zawsze szkodzi?

Każdy człowiek inaczej odbiera czynniki wywołujące stres. Sytuacje, które jedni postrzegają jako zagrożenie (dystres), na innych mogą oddziaływać pozytywnie (eustres). Ktoś, kto nawet duże obciążenie odczuwa jako eustres, nie ucierpi w jego wyniku. Amerykańscy naukowcy twierdzą, że najlepszą metodą przezwyciężenia stresu jest otwarte stawienie mu czoła. Warto też próbować interpretować sytuację stresową jako coś pozytywnego.

pani gryzaca laptopa

8. Jak obciąża narządy?

W ekstremalnym stresie trawienie redukuje się do minimum, a ciało używa wtedy całej swojej mocy produkcyjnej, aby wpompować w mięśnie energię. Mózg przełącza się na tryb przeżycia. Jednak wywołany stresem częsty niedobór krwi w jelitach i żołądku wydatnie zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na wrzody.

7. Kiedy serce bije na alarm?

Serce przepompowuje przez nasz krwiobieg około 5 litrów krwi na minutę – bez przerwy, przez całe życie. Ale w sytuacjach stresowych może ono zwiększyć swoją wydajność nawet pięciokrotnie. Nasz silnik pracuje wtedy na najwyższych obrotach. Dlatego też długotrwały stres może doprowadzić do przedwczesnego zużycia się mięśnia sercowego.

6. Jak przeciwdziałać hormonom stresu?

Aminokwas tyrozyna i hormon tymopeotyna wzmacniają oraz regenerują układ immunologiczny i jednocześnie przeciwdziałają hormonom stresu. Produkowane są w grasicy, którą w prosty sposób możemy sami aktywować: jest ona zlokalizowana tuż za mostkiem. Wystarczy postukać dłonią w tę okolicę, a udowodnione działanie odstresowujące i stymulujące będzie się utrzymywało do 4 godziny.

Relaksujący masaż również pomoże na stres

Relaksujący masaż również pomoże na stres

5. Uspokajający zapach

Lawenda może być zdaniem naukowców niezwykle skutecznym lekiem na stres. Jej cząsteczkom zapachowym udaje się pokonać barierę krew – mózg po wchłonięciu przez skórę i błony śluzowe. Za pomocą badań EEG mózgu stwierdzono, że ich składniki, linalol i octan linalolu, uspokajają, odprężają, a także poprawiają nastrój. Dlatego też radzimy: kilka kropel olejku lawendowego na poduszkę może pomóc zwalczyć stres nawet podczas snu.

Lawenda

Lawenda

4. Jak mózg broni się przed stresem?

Mózg dysponuje własnym regulatorem, który do pewnego stopnia chroni go przed przeciążeniem. Kiedy w sytuacji stresowej komórki mózgowe komunikują się coraz intensywniej i są bombardowane rosnącą liczbą sygnałów, to słabiej reagują na poszczególne bodźce. W ten sposób mózg sprawia, że komórki nerwowe utrzymują się mniej więcej na stałym poziomie aktywności i nie odmawiają posłuszeństwa pod naporem sygnałów.

3. Jak niszczy serce człowieka?

Ważące około 400 gramów ludzkie serce to prawdziwa przepompownia: jednego dnia tłoczy tle krwi, że można by nią napełnić 150 wanien. Jednak stres wytrąca z rytmu ten superwydajny narząd: nawał hormonów podnosi ciśnienie serca i podwyższa produkcję cząsteczek tłuszczu, które odkładają się na ściankach naczyń krwionośnych. Przeszkadzają w przepływie krwi, dlatego serce musi pompować ją mocniej. Możliwe następstwa to zaburzenia rytmu serca, zawał oraz udar.

2. Czy stres może zmrozić krew w żyłach?

W powiedzeniu, że coś jest mrożące krew w żyłach, kryje się ziarno prawdy medycznej. Zazwyczaj krew krzepnie wtedy, kiedy ma uszczelnić ranę. Jednak psychiczny stres jest również w stanie aktywować ten proces tak zwanej hemostazy. Jednym ze skutków mogą być zatkane tętnice wieńcowe – zwłaszcza gdy stres blokuje mechanizmy rozpuszczania skrzepów krwi. Wtedy pojawia się groźba śmiertelnego zawały serca.

stress

1. Czy stres może zabijać również zwierzęta?

Etolog Dietrich von Holst obserwował wiewióreczniki pospolite i stwierdził, że jeśli na wybieg pary tych wpuści się innego przedstawiciel tego gatunku, to zwykle dochodzi do pojedynku. Pokonany zaszywa się w kącie i po kilku dniach umiera, mimo, że nie odniósł w walce poważnych obrażeń i miał dość pożywienia. Holst wywnioskował, że przegrany traci życie właśnie na skutek tego stresu. Ciągły widok zwycięzcy działa na niego jak trucizna.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

1 Komentarz

 1. Marcin Wesel

  9 czerwca 2014 at 13:40

  Gratulacje!

  Dużo naprawdę ciekawych faktów powiązanych ze stresem. Sporo pracy musiało kosztować znalezienie ich wszystkich, ale efekt jest znakomity.
  Bardzo przyjemnie się to czyta.

  Ze swojej strony również pokusiłem się o napisanie paru słów o stresie, a raczej uwolnieniu się od niego: http://wesel.co/jak-radzic-sobie-ze-stresem/

  Dzięki i pozdrawiam,
  Marcin

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *