Co to są usługi intralogistyczne?

chemical-storage-629651_1920

Zalety usług intralogistycznych

Intralogistyka (logistyka wewnętrzna) jest nowym pojęciem, obejmującym przemieszczanie materiałów na terenie magazynu lub zakładu od chwili ich przyjęcia do wydania odbiorcy do dostawy. Transport wewnętrzny nabiera nowego znaczenia – zredukowane zostają puste przebiegi wózków widłowych, a produkcja staje się bardziej płynna i przepływowa. Korzyści z zastosowania usług intralogistycznych:

  • umożliwiają optymalne wykorzystanie powierzchni (to dobre rozwiązanie również na niewielkich przestrzeniach),
  • ograniczają ciągi komunikacyjne w przedsiębiorstwach,
  • pozwalają na wyeliminowanie na etapie produkcji tradycyjnych wózków widłowych,
  • usprawniają wewnętrzny przepływ materiałów pomiędzy różnymi węzłami logistycznymi,
  • podnoszą efektywność procesów produkcyjnych,
  • obniżają koszty wytwarzania towarów,
  • oszczędzają czas i energię pracowników,
  • są zgodne z koncepcjami lean manufacturing.

Przykładowe rozwiązanie stosowanie w usługach intralogistycznych – pociąg transportowy

Ze sposobem produkcji i jej organizacją często związana jest konieczność użycia skomplikowanych narzędzi oraz urządzeń. Tylko wówczas można zapewnić sprawny przepływ materiałów, efektywność procesu wytwarzania towarów i realizacji zadań. Każdego dnia na poszczególne stanowiska produkcyjne trzeba dostarczyć niezliczoną ilość półproduktów i komponentów. Liczba przejazdów (a także pustych przebiegów) pomiędzy linią produkcyjną a różnymi częściami magazynu gwałtownie wzrasta.

Ciekawym rozwiązaniem stosowanym w logistyce wewnętrznej jest pociąg transportowy. Składa się on z ciągnika z zespołem platform i wózków z niestandardowym, bezpiecznym systemem zapobiegającym ich odczepianiu się podczas pracy. Można z nim pracować nawet w bardzo wąskich korytarzach roboczych – nie „zachodzi” przy wykonywaniu skrętów. Optymalizuje on ilość przejazdów, niezbędnych do dostarczenia wymaganych materiałów. Ta koncepcja transportowa umożliwia jednoczesne rozwiezienie dużych palet i mniejszych pojemników, a także zabranie tych już opróżnionych.

Aby jeszcze bardziej usprawnić pracę, stosując pociągi transportowe, należy przemyśleć zamianę tradycyjnych regałów na te nowoczesne, budowane na zasadzie rozwiązań modułowych. Elementem konstrukcyjnym są bardzo wytrzymałe, uniwersalne rurki i profile, łączone w dowolnych konfiguracjach. Pojemniki poruszają się natomiast bardzo płynnie na rolkach. Rekonfiguracja wnętrza magazynu jest wówczas bardzo szybka i nie wymaga użycia siły fizycznej.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *