Pielęgnacja włosów: 15 Mitów, w które wszyscy uwierzyli

kosmetyki-organiczne-lawen

Każdy z nas szuka ideału piękna. Często pragniemy tego, czego nie możemy mieć. Dziewczyny z kręconymi włosami marzą o jedwabnych prostych pasmach. Te z prostymi włosami kręcą je na wałki, torturują lokówką czy robią trwałą, by tylko uzyskać pożądany skręt. Taka walka jest codziennością większości z nas. A co z mitami na temat pielęgnacji naszych włosów? Rzućmy trochę światła na niektóre mity i kłamstwa, które przyswoiły się w ostatnich latach. Oto kilka nich:
1: 100 pociągnięć grzebieniem każdego dnia
Mit. Szczotkowanie włosów 100 razy każdego dnia pomoże im rosnąć szybciej, utrzymać je bardziej błyszczące i zdrowsze.
Prawda. Szczotkowanie włosów zbyt wiele razy może rzeczywiście spowodować ich pęknięcie. Szczotkujmy delikatnie tak, by naturalne oleje mogły być rozprowadzone na całej długości włosów. Kilka razy w zupełności wystarczy.
2: Szczotkowanie mokrych włosów
Mit. Nigdy nie należy używać szczotki na mokre włosy, używaj tylko grzebienia o szerokim rozstawie.
Prawda. Najnowsze specjalne szczotki do włosów idealnie rozczesują je także na mokro bez efektu drażnienia i niszczenia pasm. Pomyślnie rozstawione ząbki delikatnie rozczesują włosy, nie ciągnąc i nie wyrywając.
3: Regularne podcinanie
Mit. Regularne podcinanie powoduje, że włosy rosną szybciej.
Prawda. Gdyby to było takie proste. Regularne podcinanie jest bardzo ważne w utrzymaniu zdrowych końcówek, jednak samo cięcie nie sprawia, że rosną szybciej. Podcinanie chroni przed rozdwajaniem. To prowadzi nas do kolejnego mitu o rozdwojonych końcówkach.
4: Rozdwajanie końcówek
Mit. Rozdwajanie można „wyleczyć”.
Prawda. Nie ma produktu na świecie, który cofnie efekt rozdwojonej końcówki. Jedynym rozwiązaniem jest, by je obciąć. Gdy włos jest podzielony, to koniec. Takie końce będą albo się łamać albo rozdzielą się aż po czubek głowy. Jest to jeden z powodów, dlaczego tak ważne jest, by regularnie podcinać końcówki. Nie istnieją żadne odżywki czy serum , które by na stałe ponownie skleiły rozdwojony włos. Trzeba je ściąć!
5: Tłusta skóry głowy a odżywka
Mit. Jeśli masz tłustą skórę głowy, nie należy stosować odżywki.
Prawda. Tłusta skóra głowy może być frustrująca, ale nadal trzeba odżywić włosy. Używaj szamponu oczyszczającego i stosuj lekką odżywkę. Odżywkę nakładaj na dolną część pasm, nie przy skórze głowy.

6: Drogeryjne produkty do włosów / Profesjonalne produkty do włosów
Mit. Drogeryjne produkty do włosów są tak samo dobre, jak profesjonalne produkty w salonie.
Prawda. Większość profesjonalnych produktów są lepsze od drogeryjnych. Produkty profesjonalne zawierają wyższej jakości składniki. Znacie stare powiedzenie „masz za co płacisz”? Brzmi ono prawdziwie dla większości rzeczy.
7: Łupież
Mit. Łupież oznacza, że mamy suchą skórę głowy.
Prawda. Łupież jest wynikiem tłustej skóry głowy. Te płatki śniegu na naszych ramionach są spowodowane przez rodzaj drożdży o nazwie Malassezia, które rosną w środowisku olejowym. Łupież może być również objawem kontaktowego zapalenia skóry, które jest po prostu wynikiem zetknięcia się z czymś na co nasza skóra źle reaguje.
8: Ciąża i farbowanie
Mit. Nie należy farbować włosów, gdy jesteś w ciąży.
Prawda. To jest sprawa dyskusyjna. Jednak udowodniono, że nikła ilość farby może przedostawać się do krwiobiegu. Zawsze można zdecydować się na BALAYAGE. To technika malowania włosów, w których farba nie jest stosowana bezpośrednio na skórę głowy. Można też wybrać pół trwałą koloryzację. Takie farby nie zawierają nadtlenku lub amoniaku.
9: Szampon pieniący obficie
Mit. Im więcej piany szampon wytwarza tym czystsze włosy będą po umyciu.
Prawda. Wiele z nas czuje, że włosy są czystsze jeśli szampon obficie pieni się nam na głowie. Niestety nie jest to prawdą. Szampon głównie składa się ze środka powierzchniowo czynnego. Surfaktanty są odpowiedzialne za te soczyste pęcherzyki i zdolność do czyszczenia włosów. Istnieją jednak szampony, które są tak samo skuteczne, ale nie wytwarzają tyle piany.
10: Piwo
Mit. Stosowanie piwa do płukania włosów sprawi, że będą mocniejsze, grubsze i bardziej błyszczące.
Prawda. Nie. Alkohol w piwie jest bardzo wysuszający dla włosów. To białko w piwie rzekomo naprawia włosy, jednakże alkohol zaraz to niweluje.
11: Nie wychodzić na zewnątrz z mokrymi włosami
Mit. Chodzenie na zewnątrz z mokrymi włosami sprawi, że będziemy chorzy.
Prawda. Przeziębienia są spowodowane przez wirusa. Mając mokrą głową może poczujemy chłód, ale to wszystko.
12: Zmiany szamponu
Mit. Częste zmiany szamponu są dobre dla włosów.
Prawda. To nie jest ani prawdziwe ani fałszywe. Jeśli twoje włosy są płaskie, prawdopodobnie wystarczy dobrze oczyścić je z produktów do stylizacji. Jeśli stosujesz ten sam szampon przez rok i włosy czuje się dobrze, należy go używać. Fajnie jest wypróbować nowe rzeczy, jednak nie jest to konieczne dla naszych włosów. Polecamy kosmetyki organiczne, które naturalnie współgrają z włosami.
13: Cięcie kręconych włosów
Mit. Kręcone włosy mogą być cięte w taki sam sposób, jak proste włosy.
Prawda. Jest to z pewnością fałsz. Jeżeli jesteś posiadaczką kręconych włosów , które ogarniasz bez problemu, nie pozwól fryzjerowi wyprostowywać ich do cięcia. Podcinanie prostowanych kręconych włosów może spowodować, że fryzjer może wyciąć zbyt dużo, co może spowodować, że fryzura nabierze kształt kwadratu.
14: Wyrywanie siwych włosów
Mit. Wyrwanie siwego włosa spowoduje, że na jego miejscu wyrosną dwa.
Prawda. Absurd! Nie, dwa więcej nie urosną. Wyrywanie siwych włosów może tylko spowodować blizny i łysiny, więc po prostu zostawmy w spokoju te denerwujące włoski.
15: Przerzedzenie włosów
Mit. Przerzedzenie włosów lub utrata włosów występuje tylko u starszych kobiet
Prawda. Istnieje kilka czynników, które powodują przerzedzanie i wypadanie włosów. Hormony, hormony, hormony! Np. po porodzie. Wypadanie włosów może też po prostu być dziedziczna. Stanowi to około 95% utraty włosów u mężczyzn i kobiet. Nawet jeśli nie mamy problemów hormonalnych i nie mamy genu wypadania włosów, nadal można doświadczyć przerzedzenia i wypadania włosów , które są np. nadmiernie traktowane środkami chemicznymi czy ciasno wiązane w kucyki.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *