Parapet z kamienia – co warto wiedzieć?

photo-1443556858920-132511e53739

Parapety kamienne wyglądają elegancko i wyróżniają się wyjątkową trwałością. Jeżeli poszukujesz pomysłu na efektowną aranżację wnętrza, wykorzystanie kamienia naturalnego to opcja, którą warto wziąć pod uwagę.

Kamień naturalny nadaje się zarówno do wykorzystania na parapety zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Aby wyglądały one atrakcyjnie i były trwałe na lata, konieczne jest zastosowanie odpowiednich gatunków kamienia – do wyboru jest wiele interesujących kolorów i wzorów, wobec tego kamień może być dopasowany indywidualnie do aranżacji przestrzeni zarówno w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym.

Jaki kamień jest najlepszy na parapety?

Do wnętrz nadają się zasadniczo wszystkie rodzaje kamieni, między innymi granit, marmur, trawertyn. Na zewnątrz zaleca się przede wszystkim zastosowanie granitu ze względu na jego odporność na czynniki atmosferyczne. Parapety zarówno na zewnątrz, jak i do wnętrz powinny być poddane impregnacji. 

Jakiej grubości mogą być parapety kamienne?

Zazwyczaj parapety z kamienia mają grubość około 3 centymetrów. Jako że parapety kamienne są ciężkie, muszą mieć również odpowiednie podparcie przez ścianę, dlatego też jeżeli nie jest to możliwe, można zastosować cieńsze elementy o grubości około 2 centymetrów. Również kamieniarz jest w stanie wykonać grubsze parapety niż 3-centymetrówe, ale przekłada się to na ich cenę. 

Jak montuje się parapety z kamienia?

Gdy parapet kamienny można podeprzeć na obu końcach, a także mniej więcej do połowy jego szerokości przez całą długość, wtedy nie ma potrzeby stosowania dodatkowych wsporników. Gdy mocowanie ogranicza się wyłącznie do osadzenia końców w ścianie, natomiast na długości nie ma właściwego podparcia, należy zastosować dodatkowe wsporniki.

Czy na kamiennych parapetach można ustawić doniczki?

Kamienne parapety również można ozdabiać kwiatami w doniczkach, a także innymi kamieniami dekoracyjnymi, ale trzeba pamiętać o tym, żeby na parapecie przez dłuższy czas nie znajdowała się stojąca woda, ponieważ może doprowadzić to do powstania plam i zacieków.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *