TOP10: Niecodzienne fakty o piwie i browarach

piwo

Jaki bar ma najwięcej piw w karcie? Jaka była niecodzienna kara za rozcieńczanie piwa? Który browar jest najstarszy na świecie? Gdzie znajduje się najdłuższa lada barowa? Na to i na wiele innych interesujących pytań związanych z piwem znajdziecie w poniższym artykule.

10. Najwięcej browarów w mieście

Wbrew pozorom najsłynniejszym bawarskim miastem związanym z piwowarstwem nie jest wcale Monachium. Mianem najsłynniejszego bawarskiego miasta piwowarskiego określa się Bamberg, w którym to działa 10 browarów – więcej niż w  jakimkolwiek innym mieście niemieckim. Bamberg słynie z piwa dymionego (Rauchbier) oraz z kilku miejscowych gatunków niefiltrowanego piwa.

10.Bamberg Browary

9. Najwięcej piw w karcie

Najbogatszą ofertę piw w karcie ma bar Delirium Cafe w Brukseli. W swojej karcie posiada około 2500 pozycji. Wiadomym jest, że nie wszystkie są zawsze dostępne, jednak wg personelu zawsze możemy wybierać spośród około 2000 piw.

9.Delirium Cafe

8. Najdłuższa lada

Najdłuższą ladą barową na świecie może poszczycić się Beer Barrel Saloon w Put-in-Bay na South Bass Island na jeziorze Erie. Ma ona długość 123,7 metra i zainstalowano ją w 1989 roku. Znajduje się na niej 56 kranów z piwem.

8. Najdłuższa lada

7. Najstarszy Pub w piwem

Najstarszym pubem z własnym browarem jest U Fleku w Pradze. Piwo warzono tu już od XV wieku – najstarsze wzmianki pochodzą z 1499 roku.

7.U fleku Praga Praha

6. Największa kadź z piwem

Największą na świecie kadź do piwa zbudowano w 1795 roku w browarze Meux w Londynie. Mieściło się w niej prawie 3,9 mln litrów piwa porter. W październiku 1814 na skutek pęknięcia jednej z obręczy zabezpieczającej z kadzi wylało się piwo, które zniszczyło okoliczne zabudowania.  8 osób utonęło w rzece piwa, z powodu odniesionych obrażeń lub zatrucia alkoholem.

6.Kadź

5. Najstarsze logo

Jednym z najstarszych w świecie logo oraz pierwszym znakiem towarowym zarejestrowanym w Wielkiej Brytanii (1 stycznia 1876 roku) jest czerwony trójkąt browaru Bass.

5.bass-logo

4. Najbardziej uduchowione piwa

Piwo produkuje się nie tylko w wielkich browarach, ale także na zapleczu klasztorów. Do takich piw należy piwo trapistów, produkowane tylko przez sześć klasztorów na świecie – pięć w Belgii i jeden w Holandii. Aromatyczny, mocno chmielony trunek uzyskuje się w procesie fermentacji górnej, wykorzystując wyłącznie ciemny słód. Przed zamknięciem butelki dodaje się szczyptę drożdży i cukru, dzięki czemu zachodzi proces powtórnej fermentacji i wytrąca się charakterystyczny osad. Z tego powodu butelki z piwem trapistów przechowuje się w pozycji stojącej, a Asam trunek ostrożnie nalewa do kufli. Piwo przy klasztorach było warzone już w średniowieczu, ale browary, które obecnie produkują piwo trapistów, pochodzą z XIX wieku.

4.Trapisci i piwo

3. Największy browar w Polsce

Browar w Tychach produkuje około 5,5 miliona hektolitrów piwa rocznie. W tyskim browarze znajduje się też najszybsza linia rozlewająca piwo do puszek w Polsce. Jej wydajność to 100 000 półlitrowych puszek w ciągu godziny……

3Tychy

2. Najstarszy browar

Niedaleko Monachium w Bawarii, na szczycie wzgórza w miasteczku Freising, w benedyktyńskim klasztorze Weihenstephan piwo warzono już w 1040 roku, co potwierdzają dokumenty o nadaniu przywilejów. Browar został później przejęty przez władców Bawarii. Obecnie należy do rządu bawarskiego. Weihenstephan utrzymuje, że jest najstarszym browarem na świecie.  Jego specjalizacja to piwa pszeniczne.

weihenstephanerpanel

1. Najsurowsza kara za rozcieńczanie piwa

Kodeks Hammurabiego pochodzący z około 1750 r.p.n.e. regulował również zasady wyszynku i działania karczm. Nieuczciwy karczmarz, który rozcieńczał piwo, był karany ŚMIERCIĄ. Przywiązywano mu kamień młyński u szyi i wrzucano go do rzeki.

1.Rozcienczanie piwa

Co powiedzielibyście na taki rodzaj kary dzisiaj ?


Źródło: Wybrane fragmenty z „Tyskie vademecum piwa” Michaela Jacksona.

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *