Na co należy zwracać uwagę przy wyborze noży kuchennych?

noz

Ostre noże kuchenne z ergonomiczną rękojeścią to coś, czego potrzebuje każdy z nas, nawet jeśli nie posiada jakiś wybitnych zdolności kulinarnych. Używamy ich przecież na co dzień – do krojenia, siekania, filetowania itd. Sklepowe półki wręcz uginają się pod naporem różnego typu noży, wobec czego nie można narzekać na ubogi asortyment i problem ze znalezieniem dla siebie tego odpowiedniego. Na co należy zwracać uwagę przy wyborze noży kuchennych?

Wybieramy noże kuchenne

Podczas kompletowania wyposażenia kuchennego nie można zapomnieć o kluczowych przyborach, takich jak noże. Kupowanie pierwszego lepszego mija się z celem, jeśli ma on należycie pełnić powierzone mu funkcje. Nic nam po nożu, który się szybko tępi, wygina, niekomfortowo leży w dłoni. Bardzo istotną kwestią będzie też trwałość noża, na co wpływa to, z jakich materiałów został on wykonany. Najważniejsze jest oczywiście ostrze, najlepiej gdyby było ze stali nierdzewnej. Za bardzo wytrzymałą uznaje się stal utwardzaną tytanem. W przypadku takiego noża znika problem z pękaniem czy wykruszaniem się ostrza. Świetnie sprawdzi się także stal z dodatkiem molibdenu i wanadu lub wersja wysokowęglowa. Dobry nóż poznamy po jego sztywności i stabilności, jego ostrze nie może się wyginać.

Bardzo ważną kwestią przy wybieraniu noża kuchennego jest to, aby był on wykuty z jednego kawałka materiału, co przełoży się na nieprzeciętną trwałość i świetne cięcie. Do wyboru mamy jeszcze noże ceramiczne, które są niezwykle ostre, ale trzeba liczyć się z dużo większą kruchością i delikatnością. Jeśli chodzi o rękojeść, to szukajmy noża dobrze wyprofilowanego, wyważonego, odpornego na uszkodzenia i pękanie. Idealny będzie ten, którym można wykonywać płynne i stabilne ruchy ręką. Istotne jest też to, aby krojenie nim nie sprawiało żadnego wysiłku – musi być na tyle ostry, aby wszystkie czynności wykonywane były przy użyciu niewielkiego nacisku. Design też ma oczywiście znaczenie, ale walory estetyczne są już kwestią podrzędną, uzależnioną od naszych indywidualnych preferencji.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.sklep-faktoria.pl/


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *