TOP10: Największe biblioteki na świecie

3-Russian-Academy-of-Sciences-St-Petersburg02

Według definicji – w tradycyjnym rozumieniu biblioteka to kolekcja książek. Może być również definiowana jako pomieszczenie, w którym przechowuje się kolekcje książek zawierających przydatne informacje dla powszechnego użytku. Stare biblioteki kojarzą nam się z drewnianymi zdobionymi półkami , dużą ilością kurzu, pożółkłymi stronami i charakterystycznym zapachem starych książek. Jednak najpiękniejszą stroną biblioteka jest panująca cisza pośród otaczających nas magicznych treści ukrytych pod grubymi okładkami. Rodzajów bibliotek jest mnóstwo między innymi akademickie, publiczne, szkolne a także specjalistyczne. W niniejszym zestawieniu prezentuje 10 największych bibliotek na świecie.

10.  Nowojorska Biblioteka Publiczna

Biblioteka w Stanach, kolekcja 11 mln książek. Jako, że jet publiczna dostęp do niej mają wszyscy.  Bibliotekę fundowali przez lata filantropi i bogaci przedsiębiorcy z intencją zbierania informacji i historii powszechnie dostępnej. W przeciwieństwie do Biblioteki Kongresu nie rządzi nią żadna partia polityczna.

10.Nowojorska Biblioteka Publiczna2

Gmach Nowojorskiej Biblioteki Publicznej

10.Nowojorska Biblioteka Publiczna

Wnętrze Nowojorskiej Biblioteki Publicznej

9. Ukraińska Biblioteka Narodowa im.Wernadskiego w Kijowie

Utworzona w 1918 roku. 13 milionów książek, rękopisów i tekstów w jej kolekcji. Większość z książek datowanych jest na XVIII i XIX wiek. Dziennie odwiedza ją do 2000 osób, w skali roku około 500 tysięcy. Rocznie przybywa około 500 tysięcy pozycji.  Sam budynek wygląda niezbyt ciekawie.

9.Ukraina

Gmach Ukraińskiej Biblioteki Narodowej

8. Biblioteka Uniwersytetu Harvardu w Cambridge w Stanach Zjednoczonych

Biblioteka ta jest największą prywatną kolekcją spośród wszystkich uniwersytetów na świecie. Posiada ponad 13 milionów egzemplarzy. Ufundowano ją w 1638 roku co czyni ją najstarszą w Stanach Zjednoczonych. Posiada 90 oddziałów. Pierwszą książkę podarował sam John Harvard, którego kolekcja liczyła tylko 400 książek. Podobnie jak jedna z kolejnych padła ofiarą pożaru, który pochłonął znaczną część zasobów.

8Harvard-University-Library02

Biblioteka Harvardu

7. Moskiewski Instytut Informacji Naukowej przy Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie.

W rzeczywistości nie jest to biblioteka jako tako. Jednakowoż instytut posiada ponad 13,5 milionową kolekcję książek. Tak jak wyżej wymieniona w Petersburgu gromadzi każdą publikację wydaną w Rosji.

7.Moskiewski Instytut Informacji

Moskiewski Instytut Informacji

6. Brytyjska Biblioteka w Londynie

Kolejna biblioteka, która otrzymuje kopię każdej książki opublikowanej w kraju. Biblioteka ma największą kolekcję przedmiotów z wielu krajów w różnych językach, liczącą ponad 15,0 milionów sztuk. Kolekcja ta jest tak różnorodna, że są tu cyfrowe zapisy jak i teksty wyryte na kamieniach. Jeśli chodzi o same książki to ma ich około 14 milionów z dużą ilością datowanych woluminów nawet na 2000 lat przed Chrystusem. Biblioteka szybko się rozrasta gdyż dodaje średnio około 3 milionów pozycji w skali roku zajmując co roku ponad 6 mil miejsca na półkach

6British

Gmach Brytyjskiej Biblioteki w Londynie

6british_library04

Wnętrze Brytyjskiej Biblioteki

6.British_Library03

Brytyjska Biblioteka

6.british02

Wnętrze

5. Narodowa Biblioteka Niemiec we Frankfurcie

Posiada kolekcję 18,5 mln  pozycji. Podobnie jak Biblioteka Narodowa w Rosji od 1917 roku ma na celu archiwizować wszystkie niemieckie publikacje. Jest to również usankcjonowane prawnie aby oddawać kopię dzieła do biblioteki narodowej. Ma ona w swojej kolekcji dosłownie wszystko co wiąże się z Niemcami wliczając pozycje z czasów Wojny Światowej i książek propagandowych ze wszystkich krajów zamieszanych w wojnę. Niemiecka Biblioteka Narodowa znajduje się właściwie w trzech budynkach tj. we Frankfurcie, Berlinie i Lipsku.

5Deutsche_Nationalbibliothek

Gmach Narodowej Biblioteki Niemiec we Frankfurcie

4. Biblioteka i Archiwum Kanady w Ottawie

Budynek biblioteki jest wielkości dwóch boisk piłkarskich. Posiada jedną z najstarszych książek pochodzących z Ameryki Północnej, którą wydrukowano w 1470 roku. Oczywiście jest ona dostępna dla tych co posiadają oficjalne pozwolenie. Kolekcja biblioteki to prawie 19 mln egzemplarzy książek i innych historycznych dokumentów.

4Library_and_Archives_Canada

Biblioteka w Ottawie

3. Rosyjska Narodowa Biblioteka w Petersburgu

Biblioteka typowo naukowa, otwarta tylko dla pracowników instytucji, które są członkami Rosyjskiej Akademii Nauk i dla ludzi z wyższym wykształceniem. Ufundowana przez cara Piotra I w 1714 roku. Od roku 1715 wprowadzono nakaz iż każda naukowa instytucja lub naukowiec publikujący coś musiał dostarczyć kopię swoich dzieł. To zdecydowanie pomogło zebrać bibliotece tak wielką kolekcję z ponad 20 milionami woluminów.

3-Russian-Academy-of-Sciences-St-Petersburg02

Stare książki w Rosyjskiej Akademii Nauk

3Rosja02

Wnętrze

2. Chińska Biblioteka Narodowa

Największa biblioteka Azji. Posiada kolekcję opiewającą na prawie 29 milionów książek. Przetrzymuje największą światową kolekcję chińskiej literatury. Założono ją w 1909 roku w Pekinie. Co ciekawe drobna część kolekcji zapisana jest na żółwich skorupach. Jej kolekcja obejmuje podręczniki i książki w ponad 115 językach.

2chinska biblioteka narodowa01

Gmach Chińskiej Biblioteki Narodowej

2.chinska02

Nowoczesne wnętrze

1. Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych

Największa biblioteka na świecie. Ma największą liczbę książek, nagrań, map i rękopisów których jest ponad 33 mln. Znajduje się w Waszyngtonie i jest jednocześnie najstarszą biblioteką w Stanach Zjednoczonych. Powstała w 1800 roku.  Ciekawostką jest, że zatrudnia 5000 pracowników.

CongressLibrary

Biblioteka Kongresu USA – Gmach

Congress Library

Wnętrze Congress Library

Congress Library

Zdobione sufity biblioteki


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

1 Komentarz

  1. aga

    24 lipca 2013 at 22:19

    Mogłabym w takiej zamieszkać 😀

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *