TOP10: Najlepsze sposoby na naukę języka obcego

Nauka jezykow obcych sposoby najlepsze top10

Jakie języki obce chcemy znać? Które są ostatnio w modzie?

Chociaż co jakiś czas słyszymy, że przyszłość należeć będzie do kolejnego egzotycznego języka, nieprzerwanie prym wiedzie angielski, którego znajomość stała się już żelazną zasadą. Nie tylko dorosłym zależy na tym, by biegle się nim posługiwać i… znaleźć lepszą pracę, swobodnie rozmawiać, nie wstydzić się przed znajomymi, ale też maluchom, a raczej ich rodzicom, którzy o edukację i przyszłość swoich pociech dbają już na etapie żłobka czy przedszkola.

Niezależnie od tego, czy stawiamy na angielski, czy chcemy się wyróżnić znajomością bardziej oryginalnego języka, motywacji do nauki szuka każdy. Jak zatem skutecznie uczyć się języków obcych? Oto 10 sposobów na to aby nauka języka była łatwa i przyjemna, a jednocześnie przynosiła efekty.

10. Wyznacz harmonogram i plan działania

Łatwo powiedzieć, trudniej zrealizować. To jednak pierwszy krok do systematyczności.
Lepiej go postawić niż nie robić zupełnie nic, nawet jeśli pomoże nam tylko trochę. Wyznaczmy sobie dni tygodnia, w jakie będziemy się uczyć i czas – 15 minut, 30 minut, a może godzinę?

9. Pamiętaj, by nie zapomnieć

…o powziętym planie. Zróbmy sobie notatkę przy wyznaczonych dniach w podręcznym i naściennym kalendarzu z wyprzedzeniem na kilka tygodni. Dodajmy przypomnienie w telefonie albo karteczkę na laptopie, z którego korzystamy każdego dnia. Możemy też przygotować samodzielnie „przypominacz”, który ustawimy w pokoju, kuchni, przy łóżku lub na lodówce – zanim złapiemy rytm, będzie pomocny.

12669223_1267946899901053_539091991_o

8.Stawiaj na różnorodność

Nie będziemy Cię przekonywać, że musisz przerabiać szkolny podręcznik, ale stosowanie zawartej w nim metody różnorodności to dobry pomysł. Dzięki temu, że będziesz czytać teksty w obcym języku, słowa piosenek, które jednocześnie lecą w tle, uczyć się słówek i gramatyki opanujesz nowy język kompleksowo i nie znudzisz się nauką, zanim tak naprawdę złapiesz regularny tryb.

7. Angażuj się

Pomoce naukowe wykonane samodzielnie są dla wielu osób świetnym motywatorem. Już w trakcie ich wykonywania uczymy się języka. Mogą to być fiszki, na które wpisujemy słówka do nauki, ich synonimy i frazy z ich użyciem. Możemy stworzyć też quiz, łącząc w pary synonimy lub antonimy. Wykonać możemy również kalendarz na biurko z wpisanymi w danym języku dniami tygodniami, miesiącami, robić w nim notatki, ale też wpisać kilka słówek do nauki na dany dzień.

12695330_1267945833234493_469440018_o

6. Angażuj innych

Nauka przez zabawę, z racji tego, że pozwala spędzić ten czas przyjemnie, jest bardzo skuteczna. Świetnym sposobem jest ustalenie 1 dnia w tygodniu, kiedy wspólnie z całą rodziną rozwiązujemy quizy, krzyżówki, gramy w scrabble, kalambury lub wymyślone przez nas gry. Możemy dzielić się drużynowo lub grać indywidualnie. Spędzimy ze sobą miło czas, w dodatku pożytecznie dla wszystkich domowników.
Warto zaangażować całą rodzinę również w przygotowanie zabaw tak, by już w trakcie uczyć się nowych zwrotów, ale też wyrabiać w każdym nawyk do nauki i przyjemność cotygodniowej rodzinnej zabawy.

12656085_1267946709901072_2080549449_o

5. Zadbaj o przyjemności

Wracając z pracy, z uczelni, z zakupów często jedyne na co mamy ochotę, to usiąść na kanapie przed telewizorem. Świetny pomysł! Ale zamiast włączać kolejny odcinek „Trudnych spraw” albo „Niani” przełącz na kanał obcojęzyczny. Może to być film, ulubiony serial albo stacja muzyczna – nawet jeśli wydaje ci się, że nic nie rozumiesz, nie przejmuj się. Po kilku takich próbach zaczniesz wyłapywać słówka, potem zdania, a przede wszystkim osłuchasz się z prawidłową wymową, jednocześnie odpoczywając na wygodnej kanapie. Możesz też po prostu włączyć dodatkowo napisy.

4. Łap okazję

Nie szukaj wymówek tylko sposobów. Jeśli nie chce Ci się siadać do nauki języka po południu, bo wracasz zmęczony albo masz jeszcze masę obowiązków, wykorzystaj czas spędzany na dojazdach autobusem. Możesz zabrać w drogę książkę o dostosowanym poziomie, teksty piosenek (fajnie będzie w końcu zaśpiewać ulubione przeboje) czy gazetę.

3. Wsłuchaj się

Jeśli lubisz słuchać muzyki, powinieneś podobnie zareagować na książki. Audiobooki to doskonała okazja to podłapania języka obcego. W pierwszym etapie możesz sięgnąć po najprostsze teksty, nawet bajki, dzięki czemu się osłuchasz i wdrożysz w wyłapywanie obcobrzmiących zwrotów. A później stopniuj poziom do coraz wyższego. Kto wie, może nawet zaczniesz zgłębiać jakąś specjalistyczną dziedzinę?

2. Orientuj się

Możesz sięgnąć też po specjalne aplikacje, które umożliwiają konwersacje, co jest przydatne zwłaszcza wtedy, gdy wstydzisz się rozmawiać z innymi. Możesz tworzyć dowolne odpowiedzi i sprawdzać, jak Ci poszło, jak tworzyć prawidłowe konstrukcje, akcentować słowa i reagować w określonych sytuacjach.

1. Twórz mapy skojarzeń

Ciężko jest zapamiętać po pierwszym dniu nauki pakiet określonych słówek. Można sobie jednak ułatwić ich przepracowanie, tworząc mapy skojarzeń. Przykładowo, zamiast uczyć się po kolei wszystkich części ciała, poszukaj do każdej z nich fraz i potocznych zwrotów, i ucz się według takiego podziału. Łatwiej będzie Ci zapamiętać słowa związane z daną grupą: „oko”, „mieć na oku”, „puszczać oko” i skojarzyć je, gdy zechcesz ich użyć.

12636998_1267946813234395_158418532_o

POWODZENIA !


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *