TOP10: Najdziwniejsze nakazy dobrego wychowania

Podawanie ręki

Od dziecka wpajane nam są zasady dobrego zachowania. Uczą nas tego rodzice, dziadkowie, szkoła i otoczenie, w którym przebywamy. Mimo wszystko są miejsca na świecie gdzie, nawet nieświadomie może okazać się, że tak naprawdę jesteśmy źle wychowani. Przedstawiamy najdziwniejsze nakazy dobrego wychowania.

10.  Mlaskaj jak najgłośniej

Chiny to dziwny kraj. W państwie środka siorbania i mlaskanie jest mile widziane. Im głośniej mlaszczemy tym lepiej. To znak, że potrawa przypadła nam do gustu.

Chińskie dziecko je pałeczkami

9. Po nazwisku to po pysku

Odwrotnie jak w Polsce, w Korei Południowej nie używa się prawie wcale imion. Znajomi zwracają się do siebie najczęściej po nazwisku. W przypadku Polski zwrócenie się do kolegi po nazwisku ma wydźwięk raczej negatywny.

8.  Nie dotykaj głowy

W Tajlandii dotknięcie cudzej głowy może zostać odebrane jako akt magiczny – głowa jest uznawana za siedzibę duszy.

7. Katar

W Japonii i Chinach publiczne wydmuchiwanie nosa jest taktowane jako wielki brak kultury. W Polsce temat raczej do przejścia. Z reguły jednak należy przynajmniej się odwrócić bądź udać się w ustronne miejsce by wyczyścić nos.

głupi i głupszy nos katar

6. Gazy

Holandia – kraj totalnego luzu – oprócz red lightów w Amsterdamie i legalnej marihuany, bekanie i puszczanie bąków przy ludziach i w miejscach publicznych jest tutaj również mniej szokujące niż w Polsce.

gigant bąk

5. Czysty talerz

W kraju kwitnącej wiśni wielką obrazą gospodarzy jest odejście od stołu, nim wszystko zostanie zjedzone.

Czysty talerz

4. Obie dłonie

Podanie lub odbiór jakiejś rzeczy na Dalekim Wschodzie dwoma rękami jest objawem wielkiego szacunku.

3. Pluj jak i gdzie chcesz

Kolejny przypadek na to, że Chiny to kraj zupełnie odmienny od Polski. Tu głośne odchrząkiwanie i odpluwanie nie jest postrzegane jako coś złego i niestosownego.

2. Uważaj na krowy

Jako, że w Indiach krowy uznawane są za stworzenia święte, należy uważać na zabawy, kupno czy chociażby pokazywanie się z pluszową krówką. Może to zostać uznane za obrazę uczuć religijnych.

święta krowa

1. Król to król

W Tajlandii, gdzie osoba króla jest niezwykle szanowana, polizanie znaczka lub pomięcie banknotu z wizerunkiem króla jest tu odbierane za obrazę majestatu. A pomyśleć, że w Polsce można z barwami i symbolami narodowymi robić co się chce.

Król Tajlandii

Król Tajlandii


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

1 Komentarz

  1. Student Prawa

    1 grudnia 2013 at 20:37

    Akurat ostatni nakaz to całkiem sensowny, bo jak u nas jakiś koleś flagę spuścił w sedesie, to już jest jednak przesada – juz bym wolał by było jak w Tajlandii.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *