TOP10: Najdziwniejsze i najciekawsze owoce

Karambola_Owoc_Top10

Masz dość oklepanych już bananów, pomarańczy, jabłek, kiwi i ananasów. Wypróbuj nowe, soczyste, smaczne owoce o nietuzinkowych kształtach. Oto 10 najciekawszych owoców z całego świata.

10. Ręka Buddy

Ręka buddy to odmiana cytronu rośliny rosnącej w Azji, którego części wyglądają jak palce. Rośnie zwykle na krzewach lub niewielkich drzewkach o kolczastych gałęziach. Może być stosowany do różnych sałatek. Jego smak różni się nieco od innych owoców cytrusowych- nie jest tak gorzki. W hinduizmie drzewo, na którym rosną te owoce stanowi atrybut w przedstawieniach postaci boga Śiwy.

Ręka_Buddy_Owoc_Top10

Ręka Buddy

9 . Kiwano

Nazywany również rogatym melonem, Afrykańskim rogatym ogórkiem. Nazwę kiwano nadano mu w Nowej Zelandii, pochodzi ona od słów kiwi i banan, gdyż przypomina pod względem smaku i aromatu te owoce. Pochodzi z Afryki, rośnie również w Kalifornii, Chile, Australii i Nowej Zelandii. Mimo iż jest jadalny stosuje się go głównie do dekoracji. Można go odnaleźć w jednym z napoi FRUGO.

Kiwano_Owoc_Top10

Kiwano

8. Karambola

Prawidłowa nazwa to oskomian pospolity. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji, ale może rosnąć w każdym zakątku świata gdzie panuje klimat tropikalny. Bogaty w przeciwutleniacze, witaminę C, charakteryzuje się niską zawartością cukru. Bez problemu można go kupić w Polsce w dobrze wyposażonych sklepach.

Karambola_Owoc_Top10

Karambola

7. Pitaja

Zwana również smoczym owocem lub truskawkową gruszką. To owoc wielu gatunków kaktusa. Miąższ podobny jest do kiwi, idealny do spożywania na surowo, ma kwaśny i orzeźwiający smak. Występuje w trzech kolorach żółtym, purpurowym i czerwonym.

Pitaja_Owoc_Top10

Pitaja

6. Owoc Noni

Inaczej zwany Morwą Indyjską. Owoc Noni wygląda jak jajo Obcego, pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Owoce te w tradycyjnej medycynie stosuje się w leczeniu bólów miesiączkowych, niedrożności jelit i zakażenia dróg moczowych.

Noni_Owoc_TOP10

Noni

5. Monstera Dziurawa

Monstera Deliciosa pochodzi z Meksyku i Panamy. Krzew, na którym rośnie ten owoc może urosnąć do 20 metrów wysokości. Owoc osiąga 25 cm długości, smakiem przypomina połączenie ananasa i banana. Zawiera jednak wiele kwasu szczawiowego i innych toksyn, mogących prowadzić do podrażnienia lub uszkodzenia błon śluzowych. Używa się go do robienia koszy, jako remedium na bolące stawy i ukąszenia węży.

Monstera_Owoc_TOP10

Monstera Dziurawa

4. Durian

Znany w Azji jako Król Owoców, słynie z  twardej łuski i dużego rozmiaru. Ponadto jego zapach jest niezwykle charakterystyczny i wywołuje różne reakcje. Dla większości pachnie jak zgniła cebula lub brudne skarpetki . Najcenniejszym  jego walorem jest jednak smak. Istnieje około 30 gatunków duriana, ale tylko około 1/3 jest jadalne.

Durian_Owoc_TOp10

Durian

3. Tykwa pospolita

Znana również jako długi melon. Może być on zbierany jako młody owoc i stosowany jako warzywo. Dojrzały owoc wykorzystuje się później jako butelki, naczynia oraz lampy co można zobaczyć w niektórych sieciach restauracyjnych w Polsce. Rosną w tropikach na całym świecie. Tykwa znajduje zastosowanie w wielu kuchniach narodowych i używane jest w wielu gospodarstwa domowych.

Tykwa_Owoc_TOP10

Tykwa pospolita

2. Yangmei

Pochodzi z południowo-wschodniej Azji, występuje głownie w Chinach. Drzewo, na których rosną Yangmei to drzewa głównie ozdobne występujące w parkach i ogrodach. Owoce te mają wspaniały czerwony kolor i słodko-kwaśny smak.

Yangmei_Owoc_Top10

Yangmei

1. Dulse

Dulse rośnie na północnych wybrzeżach Atlantyku i Oceanu Spokojnego. Jest doskonałym źródłem minerałów i witamin oraz ma wysoką zawartość białka. Rośnie przymocowany do skały w Irlandii, Islandii i w Kanadzie od strony Atlantyku. Ma duże kolorowe liście. Może wydawać się dziwne ale dulse może być spożywane bezpośrednio ze skał, na których rośnie. W Islandii ludzie jedzą je z masłem, stosowany do kanapek, zupy, pizz, itp.

Dulse_Top10

Dulse


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *