Gdzie najczęściej dochodzi do przecieków w dachach?

tiles-1707605_960_720

Przecieki w dachu nie wróżą nigdy niczego dobrego. Najczęściej pojawiają się w po śnieżnej zimie czy też po okresie intensywnych deszczów. Często jednak bardzo trudnym zadaniem jest precyzyjne zlokalizowanie przecieku. Gdzie głównie powinno się ich szukać?

W każdym dachu mogą pojawić się nieszczelności. Najczęściej jest to wynik uszkodzenia materiałów, na przykład membran, pokrycia dachowego czy obróbek blacharskich, ale również przecieki mogą pojawić się wskutek nieprawidłowych prac dekarskich.

Gdzie przecieki zdarzają się najczęściej?

Zwykle o tym, że przeciek ma miejsce, dowiadujemy się już wtedy, gdy jest on w zaawansowanej fazie. Na sufitach i ścianach pojawiają się mokre plamy, pogarsza się izolacyjność dachu. Wtedy trzeba poszukać precyzyjnego miejsca przecieku, aby nie wykonywać prac na oślep. Często zdarza się, że rzucający się w oczy otwór w poszyciu nie jest jedynym miejscem przecieku.

Przecieki najczęściej występują w następujących miejscach:

 • załamania w pokryciu dachu
 • okolice okien połaciowych
 • strefy wokół kominów
 • złączenia połaci
 • wokół wyłazów dachowych
 • przy lukarnach

Niestety, często okazuje się, że samodzielne poszukiwanie miejsca przecieku nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Czasami jest to też niemożliwe – nie mamy odpowiedniego sprzętu czy czasu. W takiej sytuacji warto wybrać firmy, które prowadzą szukanie przecieków w dachu profesjonalnie i kompleksowo.

Jak szuka się przecieków w dachu?

Do poszukiwania nieszczelności wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia, na przykład są to kamery termowizyjne, które pokazują zimniejsze i cieplejsze miejsca, stosuje się też metodę gazu wskaźnikowego, metody dymowe czy mini kamery endoskopowe, które nie powodują zniszczenia pokrycia dachowego.

Metody wybierane są w zależności od tego, z jakim rodzajem dachu mamy do czynienia, a także od warunków pogodowych. Czasami potrzebne jest też połączenie kilku metod dla precyzyjnego określenia miejsca przecieku.

Adresy firm zajmujących się świadczeniem usług poszukiwania przecieków można znaleźć on-line.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

1 Komentarz

 1. vovs

  22 kwietnia 2017 at 04:54

  Nowoczesne kolnierze do okien dachowych umozliwiaja estetyczna obrobke okien dachowych w kazdym dachu. Zalety to brak brzydkich zewnetrznych mas uszczelniajacych, mozliwosc montazu na roznych glebokosciach, ladnie wyprofilowane elementy oblachowania, delikatne fartuchy. Miejsce styku okien polaciowych z dachem to potencjalne zrodlo problemow to tam najczesciej dochodzi do powstania przeciekow, tamtedy cieplo ucieka z pomieszczen i to wlasnie przy oknach dachowych najbardziej rzucaja sie w oczy wszelkie niedorobki. O ile od strony poddasza latwo ewentualne bledy naprawic albo zamaskowac podczas wykanczania skosow, o tyle na dachu wszystko musi byc od razu starannie wykonane. To trudne, ale dzieki gotowym systemom kolnierzy uszczelniajacych mozliwe do osiagniecia. Nawet dla poczatkujacego dekarza.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *