Czy można jeszcze odnaleźć stare monety zakopane pod ziemią?

numizmatyka

Kilkaset lat temu ludzie ukrywali wszystko co było dla nich cenne – monety, złoto, biżuterię. Zdarzało się jednak, że poza cennymi rzeczami pod ziemią ukrywali również przedmioty użytkowane w codziennym życiu. Starali się ukryć wszystko to co miało dla nich wartość, a czego nie mogli zabrać ze sobą. Wszystko po to, by zabezpieczyć swoje mienie w momencie ucieczki przed frontem. Wierzyli, że przyjdą lepsze czasy i będą mieli do czego wracać.

Gdzie przechowywali skarby?

Największą popularnością cieszył się sposób polegający na zakopaniu wszelkich drogocennych rzeczy w ziemi. Metoda ta sprawiła, że powstało wiele przydomowych skarbczyków. Wszystko oczywiście w sobie znanym miejscu, wyglądającym na nieciekawe dla obcych. Zdarzało się, że najbliżsi otrzymywali wskazówki ułatwiające im zlokalizowanie skrytki. Osoby z zewnątrz mogły mieć trudność w odnalezieniu skarbczyków – wszystko było idealnie zakopane i zakamuflowane.

Czy rzeczywiście można odnaleźć stare monety w ziemi?

Nie tak dawno, bo jakieś 2-3 lata temu, mieszkaniec Pomorza odkrył na polu 23 monety i 6 srebrnych bryłek, pochodzących z XI wieku. Skarb oczywiście został przekazany władzom miasta, na których zlecenie dokonano szczegółowego badania. Tysiąc lat w ziemi sprawiło, że numizmatyki zyskały ogromne znaczenie historyczne.

Jeśli chodzi o miejsca, w których najczęściej ukrywane były monety to zdecydowanie przeważają zbocza gór, brzegi rzek czy jezior. Dziś to właśnie te miejsca stanowią najczęstsze cele poszukiwań.

Czy rzeczywiście można w nich coś znaleźć? A jeśli tak, to jak powinniśmy szukać?

Niestety, okazuje się, że każdy kolejny dzień zmniejsza nasze szanse na odnalezienie kolekcjonerskich monet w ziemi, jednak nikt, nigdy nie powie, że szans tych nie ma. Skrytek, utworzonych w trakcie ucieczki przed frontem, szukano już po zakończeniu wojny. Były to czasy, gdy ludziom przydawało się wszystko – odnalezione stare obrusy, porcelana, sztućce czy odzież. W pierwszej kolejności poszukiwania odbywały się przy pomocy wojska – dopiero później rozpoczęła je ludność cywilna. Mimo szerokich poszukiwań, wiele skrytek do dnia dzisiejszego nie zostało odkrytych. Kto wie, być może to właśnie Ty trafisz na jedną z nich?


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *