Kocie zmysły – jak kot postrzega świat?

pexels-photo-2

Chociaż koty korzystają z tych samych zmysłów co ludzie, używają ich w inny sposób. Dziś przedstawiamy pokrótce, w jaki sposób koty przestrzegają świat. Jeśli pragniesz poznać więcej informacji na temat swego kociego przyjaciela, zapraszamy do artykułów publikowanych na blogu Maxandmrau.pl, stanowiących kompendium wiedzy na temat domowych czworonogów.

Wzrok dostosowany do nocnych polowań

Koty naturalnie prowadzą nocny tryb życia, dlatego ich wzrok jest dostosowany do panujących wówczas warunków. Opinia, że koty widzą w ciemnościach nie jest prawdziwa, ponieważ nie pozwala na to działanie oka, jednak kocie oczy potrzebują mniejszej ilości światła niż ludzie. Dlatego nocą, przy bardzo ograniczonym oświetleniu koty widza więcej niż my. Z drugiej strony, obraz wytwarzany przez oko kota jest mniej ostry, jednak wystarczający, by dostrzegać kontury. Ponadto koty mniej intensywnie postrzegają barwy (jedynie kolor niebieski, żółty i zieleń), za to świetnie radzą sobie z odcieniami szarości. Na uwagę zasługuje szerokie pole widzenia kota, przydatne w trakcie nocnych polowań, które wynosi około 285 stopni.

Doskonały węch

Jednym z najcenniejszych kocich zmysłów jest węch, znacznie doskonalszy niż ludzki, chociaż słabszy niż psi. To na jego podstawie koty dobierają sobie pożywienie. Przeziębienie i katar mogą skutkować brakiem przyjmowania pokarmu. Poza tym każdy kot potrafi rozpoznać inne osobniki na podstawie zapachu ich moczu.

Świetny słuch i doskonały zmysł dotyku

Mocną stroną każdego kota jest słuch zdolny od odbierana 3 razy szerszego zakresu częstotliwości niż ludzki. Obracanie uszu służy natomiast dokładnej lokalizacji źródła dźwięku. W uchu wewnętrznym kota znajdują się ponadto bardzo silnie wykształcone receptory służące do percepcji równowagi. To właśnie dzięki nim ten sprytny czworonóg jest tak sprawny i zawsze spada na 4 łapy… Bardzo ważnym kocim zmysłem jest dotyk, najsilniej odczuwany w okolicy pyszczka, narządów płciowych i kończyn. Ważną rolę pełnią wibrysy, czyli kocie wąsy wrażliwe na choćby najmniejsze drgnięcia.

Dowiedz się więcej na temat kotów na blogu Maxandmrau.pl

Jeśli pragniesz dowiedzieć się więcej na temat twojego czworonożnego przyjaciela, zajrzyj na stronę Maxandmrau.pl. Na blogu znajdziesz liczne artykuły edukacyjne i porady pisane przez specjalistów od zwierząt domowych. Osobną kategorie artykułów stanowi kompendium wiedzy na temat kotów.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *