Kajdanki jednorazowe – alternatywa dla kajdanek policyjnych

handcuffs-2102488_12801(1)

Choć wyglądają niepozornie, to jednorazowe kajdanki często okazują się znacznie lepszym wyborem niż ich bardziej tradycyjne odpowiedniki. Niektóre akcje wymagają po prostu zastosowania przyrządu, który zapewnia elastyczność oraz możliwość szybkiego działania. Tym razem podpowiemy, czym właściwie są kajdanki jednorazowe oraz kiedy dokładnie warto je stosować. Dodatkowo, opiszemy jakie formacje powinny zainteresować się takim rozwiązaniem.

Czym są kajdanki jednorazowe?

Jednorazowe kajdanki wykonane są z plastiku. Z wyglądu mogą nieco przypominać przewody elektryczne (szczególnie na połączeniach). W skuteczny sposób krępują one ruchy osoby zatrzymanej, a przy tym są w pełni bezpieczne dla skóry. I choć wyglądają niepozornie w porównaniu z tradycyjnymi, metalowymi kajdankami, to można na nich polegać, jako skutecznym sposobie ograniczenia ruchów. Ich zdjęcie czy nawet przerwanie bez użycia specjalnego przyrządu jest niemożliwe. Nie tylko nie zrobi tego zatrzymany, ale również dowolna inna osoba. Aby uwolnić ręce zatrzymanego potrzebny jest specjalny przecinak.

Różnice między kajdankami klasycznymi i jednorazowymi

Już na pierwszy rzut oka widać, że kajdanki jednorazowe oraz ich klasyczny odpowiednik to dwa zupełnie różne przedmioty. I choć ich przeznaczenie jest w zasadzie identyczne, to jednak warto wspomnieć o kilku podstawowych różnicach. Do porównania weźmy produkt, który popularnie określany jest jako kajdanki polskie oraz typowe rozwiązanie jednorazowe.

Pierwsza różnica to materiał. Polskie kajdanki wykonane są ze stali niklowanej. Jednorazowe oparte są o plastik. Takie porównanie może rodzić całkiem słuszne obawy dotyczące sensu zastosowanie kajdanek z plastiku. Warto jednak wiedzieć, że jednorazowe rozwiązania zapewniają praktycznie taką samą skuteczność – pod warunkiem poprawnego założenia. Nie ma tu wcale ryzyka, że kajdanki się ześlizną czy w jakikolwiek inny sposób przestaną spełniać swoją rolę.

kajdanki-polskie

Kajdanki klasyczne policyjne (fot. kirys.pl)

Kolejna różnica to sposób zamykania. W klasycznej wersji, zamek to mechanizm zamykająco-blokujący z dwiema zapadkami. Często w klasycznym produkcie występuje także kluczyk. Z kolei w przypadku wersji jednorazowych, są to dwie pętle, z zaciskami pozwalającymi na założenie na przeguby obu rąk.

Warto wspomnieć również o rozmiarach obu tych produktów. Jednorazowe kajdanki to poręczny dodatek, który łatwo zmieści się wszędzie. Co oczywiste, są niezwykle lekkie, więc noszenie ich nawet w większych ilościach nie będzie najmniejszym obciążeniem. Z kolei ich metalowe odpowiedniki są znacznie mniej poręczne – głównie dlatego, że są znacznie cięższe i większe. A poza tym, do noszenia takiego dodatku przydać się może kabura na kajdanki – z kieszeni mogą one zwyczajnie wypaść!

I wreszcie – cena. Metalowe kajdanki są wyraźnie droższe niż ich jednorazowe odpowiedniki. Przykład z naszego sklepu:

  • jednorazowe kajdanki kosztują 8,30 zł za sztukę
  • kajdanki szczękowe kosztują 87 zł za sztukę

Dla jakich formacji przeznaczone są kajdanki jednorazowe?

Kajdanek jednorazowych może używać praktycznie każda formacja. Bardzo chętnie używa ich zarówno Policja i wojsko. Stosują je również inne formacje, których praca wymaga stosowania środków przymusu bezpośredniego. Często stosowane są także przez pracowników personelu pokładowego w samolotach – choćby jako środek zapobiegawczy względem nieposłusznych pasażerów.

kajdanki-jednorazowe(1)

Kajdanki jednorazowe (fot. kirys.pl)

A co z pracownikami ochrony? Zgodnie z ustawą o ochronie osób i mienia, służby ochroniarskie mają pełne prawo do stosowania środków przymusu bezpośredniego. Jednorazowe kajdanki również bardzo często są używane przez takie formacje.

Kiedy warto zastąpić klasyczne kajdanki jednorazowymi?

Jednorazowe kajdanki sprawdzą się szczególnie wtedy, gdy liczy się tempo działania. Są niezwykle łatwe w założeniu. Szybko i łatwo można je założyć na przeguby rąk osoby zatrzymanej – zatrzaśnięcie jest niezwykle proste. Z tego powodu, kajdanki jednorazowe sprawdzają się przy wszelkiego rodzaju akcjach w terenie. Nie bez przyczyny stosują je służby mundurowe podczas akcji porządkowych (na przykład, podczas meczów piłkarskich).

Krótko mówiąc, plastikowe kajdanki jednorazowe będą idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie liczy się ich lekkość, niewielkie rozmiary oraz łatwość stosowania.

Przecinak do kajdanek jednorazowych – czyli pomoc przy ściąganiu

Wyposażając się w kajdanki jednorazowe warto pamiętać również o narzędziu, które pozwoli na ich zdjęcie po zakończonej akcji. Jest to przecinak do kajdanek. Taki dodatek wykonany jest z tworzywa sztucznego i przeznaczony jest do wielokrotnego użytkowania. Specjalny nóż umożliwia szybkie i sprawne rozcięcie linek krępujących ręce zatrzymanego.

Przecinaki do kajdanek jednorazowych znajdziesz również w naszym sklepie z militariami Kirys w Warszawie. Ich koszt to 28 złotych/sztuka.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *