Instalacja fotowoltaiczna – za i przeciw

fotowoltaikasunergo2

Inwestycje we własną instalację fotowoltaiczną rokrocznie cieszą się coraz większą popularnością. Mówi się o wielu korzyściach i zaletach pozyskiwania energii słonecznej, jednak czy ma ona również swoje minusy? W artykule przedstawiamy za i przeciw zamontowania paneli fotowoltaicznych.

Na czym polega instalacja fotowoltaiczna?

Zanim zastanowimy się nad bilansem plusów i minusów paneli słonecznych dobrze jest pokrótce wyjaśnić ich budowę, działanie i zastosowanie. Otóż: sercem instalacji są panele krzemoweto dzięki nim pozyskiwane światło przekształca się w energię. Są one połączone z inwerterem oraz licznikiem, które odpowiedzialne są za przekształcenie prądu stałego w zmienny oraz za pomiar ilości wyprodukowanego prądu. Instalacja osadzona jest na podtrzymującym ją stelażu na dachu lub na gruncie. Pozyskaną w ten sposób energię możemy wykorzystywać na bieżąco, gromadzić lub przesyłać do sieci elektroenergetycznej.

Fotowoltaika - montaż paneli fotowoltaicznych - SunErgo

Panele fotowoltaiczne – zalety

Niezależność energetyczna

Jednym z niezaprzeczalnych plusów posiadania własnej instalacji jest fakt, iż zyskujemy energetyczną niezależność. Wytwarzamy własny prąd, dlatego nie musimy martwić się o przerwy w jego dostawach lub o awarie elektrowni. Dodatkowo, ceny prądu z roku na rok wzrastają i nic nie wskazuje na zmianę tej tendencji. Dzięki własnym panelom możemy być spokojni, że ewentualne podwyżki cen za energię nie będą nas dotyczyć.

Rozwiązanie przyjazne środowisku

O tym chyba dużo pisać nie trzeba – fotowoltaika jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań w kategorii odnawialnych źródeł energii (OZE). Gromadzimy energię pozyskaną z promieni słonecznych, dlatego przy jej produkcji nie dzieją się żadne szkodliwe dla środowiska procesy. Dodatkowo, instalacja może zapewniać nawet do 25-30 lat bezawaryjnego działania, dzięki czemu ślad pozostawiony podczas produkcji paneli nie jest dla ekosystemu dotkliwy.

Wzrost wartości nieruchomości

Często spotykamy się z obawami, czy inwestycja we własną instalację będzie dobrym pomysłem – przecież nie wiadomo, czy za kilka lat nadal mieszkać będziemy w tym samym miejscu. Jak się okazuje – nie jest to problemem! Nawet jeżeli przed wyprowadzką instalacja się nie zwróci, to znacznie zwiększy ona rynkową wartość nieruchomości. Aby zyskać pewność, że fotowoltaika będzie opłacalna warto zdecydować się na darmowy audyt przeprowadzony przez profesjonalną firmę – taką, jak podpoznańskie Sunergo: https://sunergo.pl/audyt-fotowoltaiczny/.

panelefotowoltaicznesunergo

Panele fotowoltaiczne – wady

Jednorazowy wydatek

Minusem instalacji fotowoltaicznej jest jego cena. Zamontowanie paneli PV wiąże się z dużym wydatkiem, przez co wielu potencjalnie zainteresowanych klientów z tego rozwiązania rezygnuje. Warto mieć jednak na uwadze fakt, iż dostępnych jest wiele dotacji i programów dofinansowujących montaż. Co więcej – jeżeli zdecydujemy się na usługi profesjonalnej i doświadczonej firmy możemy być spokojni, że instalacja nie będzie wymagać naprawy ani wymiany przez długie lata.

Uzależnienie od umiejscowienia

Warto również wspomnieć, że aby instalacja była możliwa potrzebne są odpowiednie warunki. W zależności od typu instalacji – należy mieć odpowiednio skierowany i zbudowany dach lub dostateczną ilość miejsca na gruncie. Montaż paneli nie będzie też możliwy, gdy odpowiednio dach lub grunt będą czymkolwiek zacienione (drzewami lub pobliskimi budynkami).

Wady i zalety instalacji fotowoltaicznej – podsumowanie

Jak wszystko, panele fotowoltaiczne mają swoje wady i zalety. Jednakże, z naszych rachunków jednoznacznie wynika, iż zdecydowanie więcej jest ich plusów. Warto również wiedzieć, że większość firm przed zamontowaniem instalacji dokładnie sprawdzi ich opłacalność oraz konieczną moc paneli. Skorzystaj z darmowego audytu firmy Sunergo i sprawdź, czy w Twoim przypadku instalacja fotowoltaiczna będzie dobrym wyborem.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *