TOP10: Fakty o ludzkich oczach

oko soczewki swiat

Oczy pozwalają nam widzieć świat takim jaki jest. To dzięki nim tak naprawdę poznajemy piękno otaczającego nas świata i ludzi. Ponadto uważa się, że oczy są zwierciadłem duszy. Poniżej opisujemy 10 interesujących faktów o ludzkich oczach.

 10. Niebieskoocy Islandczycy

Około 90% rodowitych Islandczyków ma niebieskie oczy.

9. Kraj nadbałtyckie

Finowie i Litwini to podobnie jak Islandczycy w większości niebieskoocy ludzie. Niebieski kolor przeważa również w pozostałych krajach nadbałtyckich.

Brązowe oczy

8.  Brązowy świat

Dominującym kolorem oczu na świecie jest kolor brązowy. Jest to charakterystyczny dla mieszkańców Azji, Afryki, Ameryki Południowej i Północnej. Również często występuje w Europie oraz w krajach Oceanii.

7. Średnica oka

Źrenica oka wynosi od 3 do 8 mm, zmienia się w zależności od oświetlenia oraz skurczów mięśni źrenicy.  Wielkość źrenicy może również być determinowana nastrojem. I tak mała źrenica może być związana z agresją, strachem, brakiem zainteresowania, a także z paleniem marihuany. Duża źrenica to euforia, sympatia, miłość, radość, podniecenie, orgazm, ekstaza, ale także choroba morska czy efekt zażycia amfetaminy.

Niebieskie oczy

6. Oczy zwierciadłem duszy

Kolor oczu może mówić wiele o twojej osobowości. Niebieskie oczy posiada osoba wytrwała, sentymentalna, niezdecydowana, nerwowa, uczuciowa, łatwo ulegająca emocjom. Zielone – to osoba wierna, nieustępliwa, ciekawa życia, trzeźwo myśląca, lubiąca szaleństwa i adrenalinę, kochająca naturę. Piwne – indywidualność, radosna osoba, opanowana, potrafiąca szybko się wyciszyć. Szare – to pracuś, samotnik, kochliwy, wulkan emocji, lubiąca ruch i nieznosząca rutyny.

5. Mrugnięcie okiem

Mrugnięcie okiem trwa około 1 decysekundy czyli 0,1 sekundy. W ciągu minuty człowiek mruga od 2 do 50 razy, przy czym średnia wynosi około 12 mrugnięć na minutę.

logo oczy

4. Waga i rozmiar

Gałka oczna waży przeciętnie 28 gramów i ma 2,5 cm średnicy. Po osiągnięciu pewnego wieku gałki oczne pozostają w niezmienionej wielkości do końca naszego życia.

3. Drugi najmocniejszy organ

Oczy wykorzystują około 65 % naszego potencjału umysłowego. Oko jest drugim najpotężniejszym organem naszego organizmu. Ustępuje jedynie mózgowi.

2.  Megapiksele

Gdyby ludzkie oko było aparatem cyfrowym posiadałoby matrycę około 576 megapikseli.

oko aparat

1. Kolory

Ludzkie oko może dostrzec około 10 milionów różnych kolorów.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *