Ekologiczne środki czystości – co oferują i czy warto je kupować?

ekologicznesrodkiczystosci-czywarto

Producenci środków czystości starają się coraz bardziej dopasować do potrzeb konsumentów. W obecnych czasach większy nacisk kładzie się na rozwiązania zgodne z naturą. Ekologiczne środki czystości stają się coraz popularniejsze, zyskując rzesze nowych fanów. Co oferują ekologiczne środki czystości, czym różnią się od zwykłych detergentów dostępnych w sklepach oraz czy ich kupno jest dobrym wyborem dla każdego? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Tradycyjne środki czystości

Współcześnie panuje przekonanie, że środki czystości zawierają bardzo dużo chemikaliów, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. W tradycyjnych środkach czystości bardzo często znajdują się składniki, na które nie ma miejsca w tych ekologicznych. Ich wpływ na nasz organizm widać dopiero po długotrwałym stosowaniu. Zdarza się jednak, że w przypadku niektórych preparatów ich negatywne działanie widać od razu po zastosowaniu. Bardzo często do sprzątania nie używamy ochronnych rękawiczek, a sprzątamy przy pomocy specyfików o działaniu żrącym i drażniącym. Niestety szybko możemy zaobserwować reakcję naszego organizmu na zastosowanie tego typu substancji. Czasem jest to zaczerwieniona i piekąca skóra, innym razem z kolei łzawiące oczy, katar czy wysypka. W tradycyjnych środkach czystości bardzo często mamy także składniki o negatywnym wpływie na środowisko. Nie są one biodegradowalne, a po dostaniu się np. do zbiornika wodnego mogą spowodować wyginięcie żyjących tam organizmów.

Czym są ekologiczne środki czystości?

W środkach nazywanych ekologicznymi nie znajdziemy składników, które mają negatywny wpływ na środowisko. Zwykle są one zastępowane produktami pochodzenia naturalnego. Jeśli z kolei mamy trochę więcej czasu, możemy także stworzyć domowe środki czystości przy wykorzystaniu składników, które mamy w domu. W innym przypadku warto skorzystać z gotowych preparatów dostępnych w sklepach. Jeżeli zamierzamy przestawić się na ekologiczne środki czystości, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo często wykazują one działanie delikatniejsze niż silne chemiczne detergenty. Mimo to mamy jednak pewność, że podczas stosowania produktów ekologicznych nie stykamy się z substancjami, które mogą doprowadzić do powstawania poważnych podrażnień.

Dostępność środków czystości

Ponieważ ekologiczne środki czystości wzbudzają coraz większe zainteresowanie stają się także zdecydowanie szerzej dostępne. Coraz więcej producentów decyduje się na poszerzenie swojego asortymentu o ekologiczne środki czystości. Obecnie możemy zakupić je w wielu supermarketach oraz przez Internet. Warto jednak wybierać sklepy sprawdzone, gdzie wysoka jakość produktów jest potwierdzona licznymi opiniami zadowolonych konsumentów. Jednym z miejsc, gdzie można kupić ekologiczne środki czystości jest sklep internetowy Eurochemia.

ekologicznesrodkiczystosci-skladniki

Naturalne składniki

W przypadku ekologicznych środków czystości silne chemiczne substancje aktywne o działaniu czyszczącycm są zastępowane składnikami delikatniejszymi i bardziej naturalnymi. Składniki najczęściej stosowane w konwencjonalnych środkach czystości to między innymi związki chloru, fosforany, amoniak, silne konserwanty oraz sztuczne substancje zapachowe. Oczywiście są to substancje, które dopuszczono do stosowania w środkach czystości, jednak mogą mieć one negatywny wpływ na nasze zdrowie i przyczyniać się między innymi do reakcji alergicznych, ale także infekcji górnych dróg oddechowych, powstających ze względu na wdychanie szkodliwych substancji. W przypadku ekologicznych środków czystości znamy ich skład i wiemy, czego dokłanie użyto do produkcji danego środka. Składniki użyte do produkcji ekologicznych środków czystości są bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Dodatkowo w ekologicznych zawarto składniki o właściwościach biodegradowalnych. Zapach tych produktów zwykle jest delikatny i wynika z zastosowania składników pochodzenia naturalnego, dodatkowo detergenty te są łagodne dla skóry. Dzięki temu ekologiczne środki czystości są polecane szczególnie alergikom oraz osobom o skórze wrażliwej i skłonnej do podraźnień.

Ekologiczne uprawy

SKładniki, które znajdują się w ekologicznych środkach czystości bardzo często pochodzą z upraw, które opatrzone są specjalnymi certyfikatami. Dzięki temu mamy pewność, że przy pozyskiwaniu składników nie użyto nawozów, które mają negatywny wpływ na środowisko, a dodatkowo uprawy te nie przyczyniają się do wyniszczania terenów. Produkcja ekologicznych środków czystości nie powinna niszczyć ani naruszać żadnych ekosystemów, lecz wspierać ich odbudowę. Populacje zwierząt i roślin, które występują na terenach upraw powinny pozostać w pierwotnym stanie. Dodatkowo producenci ekologicznych środków czystości zwykle pracują ze sprawdzonymi dostawcami. Wszystko po to, byś mógł cieszyć się skutecznymi preparatami, stworzonymi w zgodzie z naturą!

ekologicznedetergentynietestowanenazwierzetach

Nietestowane na zwierzętach

Ekologiczne środki czystości zwykle nie są testowane na zwierzętach. Oznacza to także, że produkty te mogą być stosowane przez wegan, ponieważ nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego. Na żadnym etapie produkcji do sprawdzenia skuteczności i bezpieczeństwa produktu nie wykorzystywano zwierząt.

Opakowanie

Kwestie ekologii są istotne dla producentów i konsumentów nie tylko w zakresie samego składu produktu. W przypadku ekologicznych środków czystości bardzo istotne jest także opakowanie. Jeżeli zamierzamy wybrać odpowiedni detergent, powinniśmy zwrócić uwagę, czy jest ono wykonane ze szkła czy plastiku. Jeżeli z kolei mamy do czynienia z opakowaniem plastikowym, powinniśmy sprawdzić czy jest to plastik, który nadaje się do recyklingu. Bardzo często producenci ekologicznych środków czystości zamieszczają informację, jaka część opakowania powstała z surowców przetworzonych. Opakowania ekologicznych środków czystości powinny być biodegradowalne, co oznacza, że będą one rozkładać się podczas kompostowania, a dodatkowo podczas rozkładu nie będą wydzielać szkodliwych substancji.

produkcjaekologicznychsrodkowczystosci

Produkcja

W przypadku ekologicznych środków czystości dbałość o najwyższe standardy w zakresie ochrony przyrody widoczna jest już na etapie produkcji. Już sama informacja na temat tego, gdzie zlokalizowana jest fabryka produkująca dane środki wiele mówi o polityce firmy. Producenci ekologicznych środków czystości bardzo często podejmują działania, by ich produkcja była jak najbardziej przyjazna środowisku. Dlatego też bardzo często energia wykorzystywana do produkcji czerpana jest z odnawialnych źródeł energii. Do rozwiązań takich zalicza się między innymi panele fotowoltaiczne. Dodatkowo znane marki wprowadzają także zamknięty obieg wody i przygotowują własne oczyszczalnie oraz zarządzają powstałymi podczas produkcji odpadami tak, by działania te nie miały negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Cena

Bardzo często w przypadku ekologicznych środków czystości ich produkcja jest nieco bardziej wymagająca niż tradycyjnych detergentów ze względu na konieczność spełnienia bardziej restrykcyjnych wymogów dotyczących produkcji. W związku z tym ekologiczne środki czystości mogą mieć ceny nieco wyższe niż klasyczne detergenty. Jest to jednak różnica zaledwie kilku złotych, którą warto zapłacić by mieć pewność, że dany produkt spełnia surowe wymogi, a przez to jest bezpieczny dla nas i dla środowiska naturalnego.

Jak wybrać prawdziwe ekologiczne środki czystości?

Ponieważ rośnie wybór produktów, które deklarują się jako ekologiczne zdarza się, że trudno odróżnić te prawdziwie ekologiczne od tych, które tylko tak się nazywają. Jak mieć pewność, że produkt, który kupujemy nie jest jedyne preparatem, który udaje ekologiczny, a z naturalnymi rozwiązaniami ma niewiele wspólnego? Warto w tym celu zwrócić uwagę na to, czy producent wymienia na opakowaniu składniki użyte w preparacie. Posiadając taką wiedzę możemy ocenić, czy skład produktu jest prawdziwie ekologiczny i czy nie ma w nim żadnych substancji mogących mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, czy produkt, który kupujemy posiada certyfikaty będące potwierdzeniem jego ekologiczności. Należy także sprawdzić, czy detergenty te mają oznaczenia potwierdzające, że nie są one testowane na zwierzętach i są to produkty odpowiednie dla wegan.

Ekologiczne środki czystości to rozwiązanie polecane wszystkim świadomym konsumentom. Posiadając odpowiednią wiedzę na ich temat będziemy mogli wybrać produkty, które są bezpieczne dla naszego zdrowia, ale także skuteczne. Wybór prawdziwych ekologicznych środków czystości sprawi, że nasza planeta z pewnością stanie się miejscem bardziej przyjaznym i mniej zanieczyszczonym.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *