Dlaczego warto skorzystać z psychoterapii?

michelle-chiu-sX_IEX-acdc-unsplash

Problemy natury psychicznej nie są żadnym powodem do wstydu, nie można ich bagatelizować. Nie jesteśmy tylko ciałem lub umysłem, ale całością, dlatego należy dbać o swój organizm w sposób holistyczny. Coraz więcej osób zmaga się ze stanami lękowymi, depresją, nerwicą itd. Czasem nie można poradzić sobie w pojedynkę, dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Istnieje wiele metod psychoterapii, specjaliści sięgają po wielorakie narzędzia, podchodząc do każdego pacjenta indywidualnie.

Psychoterapia w Warszawie, czyli profesjonalna pomoc dla każdego

Ze względu na mity i stereotypy nadal wiele osób wstydzi się pójścia do psychoterapeuty czy nawet psychologa, w obawie o to, co powiedzą czy pomyślą inni. Z kolei brak pomocy tylko potęguje problem, a ten zaczyna w coraz większym stopniu wpływać na nasze codzienne życie. Pojawiają się różnego typu skutki uboczne, które dotyczą nie tylko psychiki, ale też fizyczności. Warto od razu zaznaczyć, że psychoterapia nie jest opcją przeznaczoną wyłącznie dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Nic bardziej mylnego! Każdy może się na nią zapisać i czerpać z tego liczne korzyści. Spodziewać można się przykładowo poprawy samopoczucia, życia emocjonalnego. Praca nad sobą pod okiem specjalisty to skuteczny sposób na większą motywację do działania, wzrost pewności siebie, lepsze kontakty międzyludzkie. Można mówić o poprawieniu jakości życia i to zarówno tego osobistego, jaki zawodowego. Jak widać, benefitów jest naprawdę dużo.

Wyróżnić można wiele rodzajów psychoterapii, w zależności od tego, z jakim konkretnie problemem przychodzi pacjent, jaką ma on specyfikę. Popularna jest terapia poznawczo-behawioralna, po którą sięga się przede wszystkim przy zaburzeniach w zachowaniu. Mamy też terapię humanistyczną, która pomaga wyjść z trudnych sytuacji życiowych, poprawić relacje z konkretnymi osobami, wspierać samorozwój pacjenta. Mówić można też o psychoterapii systemowej, czyli rodzinnej lub małżeńskiej, w której bierze udział więcej osób. Stosuje się też terapię psychodynamiczną, zorientowaną na proces. Możliwości jest naprawdę wiele, a na wybór metody wpływa wiele czynników, które są brane pod uwagę przez psychoterapeutę.

Artykuł powstał we współpracy z https://gabinet-ego.pl


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *