Czym zawieszenia sportowe różnią się od standardowych?

car-1149997_1920

Sportowe zawieszenie to obecnie jeden z popularniejszych sposobów poprawy właściwości jezdnych samochodu. Czy warto montować sportowe sprężyny w swoim aucie? Co daje takie rozwiązanie? Zastanawiasz się, czy zastąpić standardowe zawieszenie samochodowe zawieszeniem sportowym? Przeczytaj nasz krótki poradnik i dowiedz się, jakich zalet możesz się spodziewać.

Czy istnieje różnica między zawieszeniem sportowym a standardowym?

Jako kierowca na pewno jesteś w pełni świadomy, że podstawowym zadaniem zawieszenia jest zapewnienie większego komfortu i bezpieczeństwa podczas jazdy. Ponadto umożliwienie maksymalnego połączenia między kołami pojazdu a nawierzchnią drogi i pochłanianie wszystkich drgań, które mogłyby powodować dyskomfort w czasie prowadzenia samochodu.

Zwykłe zawieszenia samochodowe zapewniają płynny i wygodny ruch, bez względu na to, czy jeździsz w środowisku miejskim, na autostradzie czy na drogach niższej klasy. Z kolei zawieszenia sportowe są przeznaczone do jazdy na nierównych, wyboistych powierzchniach. W takich warunkach znacząco poprawiają sprawność pojazdu. Pozwalają na przygotowanie samochodu do pokonania wyjątkowo trudnej terenowo trasy, co stanowi ich przewagę nad standardowymi sprężynami.

Czy warto wymienić zawieszenie w swoim samochodzie na sportowe?

Zawieszenia sportowe wykazują ponadprzeciętną wytrzymałość potwierdzoną licznymi testami mechanicznymi. To w pełni funkcjonalne i bezpieczne rozwiązanie dla Twojego samochodu

Co więcej, tego typu sprężyny cechują się również wyjątkową elastycznością oraz dużym skokiem, co jest niezbędne w przypadku aut poruszających się najczęściej po terenie o zmiennym i trudnym ukształtowaniu. W takiej sytuacji wykorzystanie zawieszenia sportowego będzie służyć nie tylko znacznej poprawie komfortu jazdy, ale również wprowadzeniu takich zabezpieczeń, które pozwolą wydłużyć żywotność innych części pojazdu.

W przeciwieństwie do standardowych zawieszenia sportowe są tak zmodyfikowane, by były krótsze (co zapewnia mniejszy skok), dzięki czemu reagują na dynamiczne zmiany wysokości. Efektem zamontowania takich sprężyn jest również zmniejszenie przechyłu karoserii, przez co zwiększa się precyzja pokonywania zakrętów oraz skraca droga hamowania. Ponadto generowany jest także mniejszy opór powietrza, co pozytywnie wpływa na zużycie paliwa oraz warunki akustyczne w kabinie. Inną zaletą sportowych sprężyn jest kompaktowa budowa i prostota zawieszenia opartego na tym rozwiązaniu.

Jak widzisz, nie brakuje argumentów przemawiających za zmianą, więc nie ma na co czekać. Znajdź odpowiednie części, np. w sklepie Custom Factory, i przystąp do wymiany. Na pewno odczujesz różnicę!


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *