Czym charakteryzuje się dobry rower szosowy?

rowery

Jazda na rowerze to przyjemność. Niewątpliwie jest ona także zdrowa i pozwala zachować dobrą kondycję, dlatego taką aktywność fizyczną warto uprawiać. Doskonałym wyborem są rowery szosowe, ale znalezienie tego jednego i najlepszego wcale nie jest takie łatwe. Wszak wybór jest ogromny. Dlatego postanowiliśmy Wam pomóc. Z tego poradnika dowiecie się, czym powinien charakteryzować się dobry rower szosowy.

Rowery szosowe – podstawowe informacje

Historia rowerów jest bardzo długa, choć na początku rowery przypominały raczej współczesne rowerki biegowe dla dzieci. Otóż wprawianie ich w ruch polegało na odpychaniu się nogami, czyli przyjemność z tego była średnia. Ale na szczęście kolejne lata przyniosły innowacje i został zbudowany rower szosowy. Otóż słynna ówcześnie szosówka była pierwsza. Ten rower został skonstruowany z myślą o długich trasach. Oczywiście tutaj kluczowa jest prędkość. Rower szosowy umożliwia pokonywanie dalszych odległości w krótszym czasie. Przynajmniej w założeniu tak powinno być. Dzięki temu sprawdzi się także jako środek transportu do pracy, a to z kolei oszczędność pieniędzy, których nie trzeba wydawać na benzynę.

Rower szosowy – emocje w polu widzenia

Rower szosowy umożliwia osiąganie dużych prędkości. Ale najlepiej jeździć nim po drogach asfaltowych, wtedy też możemy poczuć emocje i adrenalinę. Taka jazda niewątpliwie jest czystą przyjemnością. Otóż rowerem szosowym wbrew pozorom można także jeździć po mieście. Zatem, gdy chcemy dotrzeć w dane miejsce w krótkim czasie, to szosówka w tyle pozostawia rowery górskie, czy miejskie. Zatem najważniejszą cechą dobrego roweru szosowego powinna być osiągana prędkość. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że taki rower jest stabilny na asfaltowych drogach, zatem na nierównym terenie absolutnie się nie sprawdzi.

Jakość ma znaczenie

Rower rowerowi nierówny, to fakt, z którym trudno się nie zgodzić. Podobnie sytuacja wygląda z rowerami szosowymi. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na wykonanie i materiał. Otóż do wyboru mamy rowery szosowe wykonane z aluminium i karbonu (sprawdź tu https://wygodnyrower.pl/rowery/szosowe/ ). Pierwszy materiał jest na pewno tańszy. Jednak, gdy zależy nam na dynamicznej jeździe, to wybór może paść tylko na karbon. Otóż taki rower szosowy jest lżejszy, ale również ma większą sztywność, co z kolei przekłada się na szybkość. Kluczowe znaczenia ma też komfort jazdy. Ten jest zdecydowanie lepszy w przypadku rowerów wykonanych z karbonu, który eliminuje drgania i jednocześnie wpływa na przyczepność. W końcu wszyscy zawodowi kolarze jeżdżą tylko na rowerach szosowych z karbonu.

Geometria jest ważna

Oczywiście przy wyborze roweru warto skorzystać z usług profesjonalistów, który dobierze model do naszej sylwetki i wzrostu. Jednak to, co koniecznie trzeba wiedzieć, to fakt, że geometria roweru jest ważna. W tym przypadku duże znaczenie ma rura górna. Im dłuższa tym lepie, gdyż dzięki temu można przyjąć bardziej sportową sylwetkę i osiągnąć większą szybkość. Krótka rura powoduje, że przyjmujemy pozycję bardziej wyprostowaną, przez to nie osiągniemy nie tylko szybkości, ale również jazda do najwygodniejszych należeć nie będzie. Tylna dynamika wpływa na zwrotność. Zatem, aby lepiej tłumić drgania należy wybierać dłuższy ogon roweru, czyli taki, który ma długość 420 mm. Warto wybierać rowery, które posiadają stożkową główkę sterową, co z kolei zapewnia mniejszą stratę energii podczas pedałowania.

Wyposażenia kluczem do wygody

Ilość biegów ma także znaczenie, może to być np. 11 przerzutek z tyłu. To dobry wynik. Dobór przełożenia także przekłada się na jakość, a tu przecież należy wiedzieć, że dobra szosówka nie potrzebuje 3 blatów w mechanizmie korbowym. Jeżeli zależy nam na ergonomii i łatwym zmienianiu biegów to warto zainwestować w rower z klamkomanetkami. Pewien dylemat możemy mieć też przy wyborze hamulców. Klasyczne szczękowe są lżejsze, z kolei tarczowe wykazują się większą siłą hamowania, ale również modulacją. Tutaj nie trzeba też obawiać się zużycia obręczy.

Dobry rower szosowy to lekki rower szosowy, zatem warto zwrócić uwagę także na wagę. Oczywiście ceny są bardzo różne, dlatego przed wyborem najlepiej porównać parametry techniczne i tym również kierować się podczas zakupu.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *