TOP10: Absurdalne prawa z całego świata

logo

Prawo – przepisy regulujące życie ludzi na całym świecie. Mają za zadanie chronić obywateli, wprowadzać ład i porządek, wyznaczać kary dla osób ich nieprzestrzegających.  W nieskończonej liczbie przeróżnych regulacji, praw i nakazów znajdziemy masę absurdalnych, niezrozumiałych i wręcz śmiesznych przepisów . Oto najbardziej absurdalne prawa z całego świata.

 10. Polityka jednego dziecka w Chinach

Prawo to zostało wprowadzone w 1987 roku w Chinach, mając na celu spowolnienie, a nawet zmniejszenie chińskiej populacji liczącej ponad 1,3 mld ludzi.  Prawo nakładało ogromny podatek na rodziny, które decydowały się na więcej niż jedno dziecko. Pomysł niezwykle kontrowersyjny, który odbił się echem na całym świecie, prowadził do wielu aborcji, porzucania dzieci, a w szczególności płci żeńskiej. Prawo to obowiązuje do dziś.

Chińska_Rodzina_top10

9. Świnia Napoleon

Żadna świnia we Francji nie może nosić imienia Napoleon. Może to zostać uznane za żart, aczkolwiek jest to prawo ustanowione. Ustanowiono je jako wyraz szacunku dla wielkiego Napoleona Bonaparte, zdobywcy większości krajów Europy. Możliwe, że wpływ na takie absurdalne prawo miała powieść George’a  Orwell’a  „Folwark Zwierzęcy”, w której to jedna ze świń nosiła imię Napoleon. We francuskich wersjach tej książki częściej ta świnia nazywana jest Cezarem niż Napoleonem.

pig_napoleon_top10

8. Poduszka bronią pasywną

W Niemczech poduszka uznawana jest za broń pasywną, czyli taką, która służy do obrony przed atakiem innej broni. Osobiście uważam, że do obrony lepszy byłby pistolet.

Pillow_Fight_top10

7. Dłubanie w nosie a Szabat

Mieszkańcy Izraela – Żydzi są osobami bardzo religijnymi. Ich wiara sprowadziła ich do tego, iż ustanowili dość niezwykły zakaz. Otóż zakazanym jest dłubanie w nosie przez wiernych w trakcie szabatu. Prawo, wbrew pozorom nie istnieje tylko z tego powodu, że jest to zabieg obrzydliwy, ale również dlatego, że potencjalne krwawienie z nosa spowodowane dłubaniem i utratą włosów w nosie może prowadzić do pogwałcenia zasad świętości. Prawo to skierowane jest do wyznawców judaizmu, więc będąc tam można dłubać do woli.

dlubanie_w_nosie_top10

6. Zakaz noszenia spodni

Suazi, niewielki kraj w południowej części Afryki, uważany za jeden z najbiedniejszych krajów świata, ze średnią długością życia ludzi między 30 a 35 lat. Władze sprawuje tutaj skorumpowany rząd i dyktator – tyran, który wprowadził szereg dziwnych praw mających na celu utrzymać tradycyjne wartości w kraju, które to stawiają kobiety niżej od mężczyzn. W związku z tym powstało m.in. prawo zabraniające kobietom noszenie ubrań uważanych za męskie – np. spodni. Gdy kobieta publicznie pokaże się w  takim stroju, może spodziewać się, że zostanie siłą rozebrana i upokorzona.

Kobiety_Suazi_top10

5. Podatek od darowanego chleba

W Polsce obowiązkowe opodatkowanie jest żywności przekazywanej przez przedsiębiorcę w formie darowizny, np. na stołówce. Jednym słowem, niesprzedaną, mniej świeżą żywność korzystniej jest wyrzucić do kosza,  niż wydać komuś potrzebującemu. Doskonale znana jest w naszym kraju historia właściciela piekarni w Legnicy, który to zamiast wyrzucać niesprzedane pieczywo, rozdawał je potrzebującym i wtedy to pojawili się u niego kontrolerzy z Urzędu Skarbowego.  Zarzucając mu nieodprowadzenie podatku od darowizny co naraziło na straty skarb państwa. Sprawa trafiła do mediów, nagłośniono ją w całym kraju. Koniec końcem, właściciel piekarni został bankrutem, a przepis dalej obowiązuje.

Chleb_top10

4. Tablice rejestracyjne w określone dni

Na Filipinach istnieje regulacja prawna mówiąca o tym, iż samochody posiadające na tablicy rejestracyjnej końcowe numery „1” lub „2” mają zakaz poruszania się po drogach w poniedziałki. Analogicznie, te samochody, które posiadają na końcu numeru rejestracyjnego „3” i „4” nie mogą poruszać się we wtorek, „5” i „6” w środę, „7” i „8” w czwartek, a „9” i „0” w piątek.  Trudno powiedzieć , czemu służy taka regulacja.

Tablica_filipiny_top10

3. Żona mojego brata moją żoną

Jako, że Japończycy są znani z kierowania się honorem, prawo o którym napiszemy może dla nich nie być, aż tak dziwne jak dla nas. Otóż,  starszy brat, przez wzgląd na zasady, szacunek i honor może poprosić o rękę dziewczyny swojego brata – Oboje muszą na to przystać.  Takich praw w Japonii jest więcej, co podkreśla przywiązanie Azjatów do tradycji oraz historii i wskazuje na ich obecność w prawie i zasadach regulujących ich życie.

Japan_marriage_top10

2. Zakaz umierania w Brytyjskim Parlamencie

Dzięki działającemu w Wielkiej Brytanii „narzędziu” podobnemu do polskiego „Przyjaznego Państwa”, udaje się pozbyć absurdalnych i niepotrzebnych praw. W ten sposób usunięto m.in.  prawo mówiące o zakazie umierania w Brytyjskim Parlamencie. Prawo to było na tyle absurdalne, że ciężko byłoby wyciągnąć konsekwencje wobec osoby, które właśnie przeniosła się na drugi świat na skutek ataku serca.

parlament_brytyjski_top10

 1. Stalin wiecznie żywy

Jak wiemy Rosja to nie kraj, a stan umysłu. W związku z tym nie powinno wydawać się nam dziwnym to, iż w wielu  miejscach w Rosji dalej obowiązuje prawo nakazujące dawać drugie imię dziecku –  Stalin. Jest to ewidentny relikt rosyjskiej propagandy i miłości do socjalistycznego wodza.

Stalin_top10


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 405

2 Comments

 1. Luka Wars

  31 sierpnia 2013 at 17:19

  Ad. 10. Nie widzę nic złego w chińskich regulacjach. Polityka jednego dziecka to narzędzie w polityce państw przeludnionych. Tak, jak państwa o niskim wskaźniku dzietności wydają pieniądze na politykę prorodzinną, tak Chiny wprowadzają regulacje ograniczającą przyrost demograficzny.

  Z tego co słyszałem, w Chinach ten zakaz jest pod znakiem zapytania (lub go już wycofano) ponieważ chińskie społeczeństwo się starzeje i brakuje ludzi utrzymujących chociażby system emerytalny.

  Ad. 4. Z pozoru głupia regulacja. Jej celem jest odkorkowanie dużych miast. Najprostsze rozwiązania zwykle okazują się tymi najlepszymi.

 2. Durin

  6 września 2013 at 16:54

  Taka poduszka to mógłbym dostać po głowie :]

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *